اطلاعات تماس
 • 021227*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 139807164112213435

همه چیز در مورد کیست مویی

کد: 139807164112213435

http://bit.ly/2OtXWRH

، تهران , (اخبار رسمی): کیست مویی پایین کمر یا سینوس پیلونیدال sinus pilonidal و یا پیلونیدال کیست pilonidal cyst خوانده می‌شود. این بیماری نوعی بیماری پوستی محسوب می‌شود و از آنجایی که نیاز به تخلیه و جراحی دارد، درمان آن مربوط به متخصص جراحی عمومی است.

کیست مویی پایین کمر

کیست مویی شامل یک کیسه در زیر پوست است که حاوی مو و بقایای مرده پوست است. در مراحل اولیه ممکن است برجستگی و التهاب کوچکی احساس شود. پس مدت زمان کوتاهی این کیست منافذی به بیرون باز می‌کند و فرد شاهد علائم بیشتری از بروز کیست مویی خواهد بود. تا زمانی که جدار آن از بین نرود موهای زائد داخل آن رشد کرده و عفونت می‌کنند. بر اثر درمان نکردن به موقع، این ناحیه دچار آبسه و در نهایت فیستول می‌شود. 

علت بروز کیست مویی پایین کمر

علت بروز کیست مویی هم می‌تواند به دلایل محیطی و عادات زندگی شخص باشد و هم می‌تواند زمینه وراثتی داشته باشد. افرادی که دارای پوست حساسی هستند و در عین حال پر مو و دارای موهای ضخیم هستند بیشتر از افراد دیگر مبتلا می‌شوند. همچنین افرادی که سابقه این بیماری در خانواده آنها وجود دارد باید بیشتر از افراد دیگر مراقب باشند تا به این بیماری مبتلا نشوند. 

سینوس پیلونیدال را بیماری  Jeep Drivers نیز می‌نامند. زیرا بیماری رایج رانندگان جیپ در زمان جنگ جهانی بوده است. این افراد به دلیل نشستن طولانی بر روی صندلی سخت جیپ به این بیماری مبتلا می‌شدند.

بنابراین افرادی که موهای ضخیمی دارند و مدت طولانی هم می‌نشینند حتما نکات زیر را رعایت کنند تا دچار کیست مویی نشوند:

 • برای شغل‌های نشسته هر ۳۰ دقیقه ایستاد و نشیمنگاه نرم انتخاب کرد
 • موهای زائد ناحیه را از بین برد. (لیزر موهای زائد گزینه مناسبی برای این امر است)
 • از پوشیدن لباس‌های تنگ و پلاستیکی اجتناب شود
 • وزن خود را کم و رژیم غذایی مناسب داشت

علایم و تشخیص کیست مویی پایین کمر

این عارضه پوستی در مراحل اولیه علامت خاصی ندارد و اما اگر سابقه این بیماری در خانواده فرد وجود داشته باشد باید بیشتر حساس بود. در صورتی که برجستگی و حالت غیر طبیعی و تورم در پایین کمر احساس شود باید سریعا به یک متخصص جراحی مراجعه تا از عدم وجود خطر مطمئن شد.

در مراحل پیشرفته‌تر، سوراخ یا منفذهای ریزی در ناحیه مشاهده می‌شود. در صورتی که عفونت کند، ترشحات چرکی و بوی بدی احساس خواهد شد. فیستول و آبسه می‌تواند همزمان با کیست مویی ایجاد شود.

کیست مویی ممکن است عمقی به اندازه یک سانتی متر و یا بیشتر داشته باشد که در ویزیت اولیه نمی‌توان اندازه دقیق آن را تشخیص داد. تشخیص قطعی و اطمینان از میزان اندازه و ناحیه منتشره با ام آر ای و یا عکس رنگی به خوبی امکان پذیر است.

تشخیص افتراقی کیست مویی پایین کمر

ممکن است کیست مویی با تراتوم اشتباه گرفته شود. به همین منظور تشخیص افتراقی کیست درموئید از تراتوم بسیار مهم است. زمانی که به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه می‌شود اگر تشخیص را بر تراتوم بگذارد فرد را به یک انکولوژیست معرفی می‌کند. در این مواقع تراتوم باید کاملا تخلیه و روند درمان، متفاوت خواهد بود.

پیشگیری از کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

 • تمیز نگه داشتن ناحیه
 • اجتناب از نشستن‌های طولانی
 • عاری کردن ناحیه از مو به خصوص حذف موهای زائد توسط لیزر
 • جا به جایی کل زخم از خط وسط، زیرا عود همیشه در خط وسط روی می‌دهد
 • پایه فلپ باید شکاف وسطی جدید باشد بنابراین موها به راحتی آنجا جمع نمی‌شوند.

نکته: طبق مقاله‌های خارجی ریشه کن کردن کیست مویی با عمل جراحی غیر ممکن است

درمان کیست مویی پایین کمر

اصل درمان این بیماری بر روی تخلیه و از بین بردن جدار است. اگر بیمار مبتلا به این عارضه همراه با بیماری‌های دیگری مثل آبسه مراجعه کند روند درمان بدین شکل است که ابتدا آبسه تخلیه می‌شود سپس عمل اصلی آغاز می‌شود.

در برخی موارد با تخلیه اولیه آبسه علائم کیست مویی از بین خواهد رفت. 

در برخی موارد پزشک تشخیص می‌دهد که بیمار یک دوره آنتی بیوتیک مصرف کند و بعد از آرام شدن التهاب ناحیه اقدام به جراحی و تخلیه کند.
پیشنهاد می‌شود عمل جراحی را به موقع انجام داد تا دچار عوارض عدم درمان آن مثل فیستول نشد.

لیزر کیست مویی 

لیزر، بهترین روش درمان است که به دو روش لیزر درمانی با لیزر کم توان و یا کیستکتومی با لیزر پر توان انجام می‌شود.

در روش لیزر درمانی که روش کم تهاجمی است فیبر لیزر از سوراخ یا سوراخ‌های کوچکی به داخل جدار کیست رانده می‌شود و جدار را از بین می‌برد. پرشک داروهای مورد نیاز را تجویز می‌کند و بدون این که زخم باز شده باشد یا بخیه زده شود بسته باقی خواهد ماند.

در روش کیستکتومی یا عمل جراحی برداشتن بافت حاوی کیست مویی با لیزر پر توان ابتدا زخم باز می‌شود. با ظرافت زیادی جراحی انجام می‌شود و بدون این که به بافت سالم اطراف آسیبی برسد کیست برداشته می‌شود و بقایای مرده کاملا با لیزر تمیز می‌شود. 

انتهای عمل بسته به مهارت و تجربه پزشک به دو روش انجام می شود:

زخم باز گذاشته می‌شود و بیمار حداقل تا ۲ ماه بعد از عمل نیاز به مراقبت شدید از پانسمان دارد.

زخم توسط متخصص جراحی و لیزر ماهر و با تجربه بسته می‌شود و بیمار تنها یک شب استراحت می‌کند. در روش جراحی و لیزر به روش بسته دیگر خبری از پانسمان و مراقبت‌های سخت و طاقت فرسا از زخم نیست.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
 • 021227*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان