اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139807254136513205

ورق پانچ چیست؟

کد: 139807254136513205

http://bit.ly/2p1pVxL

، کرج , (اخبار رسمی): دستگاه CNC، دستگاه‌هایی هستند که کلیه فرآیند پانچ اعم از حرکت در همه محورها و عملیات ماشین کاری در آنها، توسط یک کامپیوتر کنترل می‌شود. برای تولید ورق پانچ با ضخامت‌های معین و بسته به جنس ورق پانچی، ورق فلزی تحت فشار پرس دستگاه پانچ قرار می‌گیرد.

ورق پانچ و انواع پانچ :ستاره ای -مستطیلی -مربع -دایزه -بیضی
پلان اول -ورق پانچ

مروری بر ساخت ورق پانچ

استفاده از ابزارهای ابتدایی و به صورت دستی، سوراخ‌هایی را بر روی ورق‌های فلزی ایجاد می‌کردند و از آن برای غربالگری زغال سنگ استفاده می‌کردند.

زمان‌بر بودن، سختی و صرف نیروی زیاد موجب پدیدار شدن روش‌های نوین در این زمینه شد و همان‌طور که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد، امروزه از دستگاه‌های مدرنی همچون لیزر و CNC، پرس پانچ، پرفوراسیون غلتکی و . . . استفاده می‌شود.

CNC برگرفته از Control Numerical Computer، به معنی کنترل عددی کامپیوتر است.

دستگاه CNC، دستگاه‌هایی هستند که کلیه فرآیند پانچ اعم از حرکت در همه محورها و عملیات ماشین کاری در آنها، توسط یک کامپیوتر کنترل می‌شود. یعنی کلیه داده‌ها و اطلاعات دریافتی توسط کامپیوتر پردازش شده و سپس توسط ریزپردازنده‌ها (Micro Processor) با علائم الکتریکی (Pulse) تبدیل شده و سپس به موتور محورهای محرکه منتقل می‌شوند.

پانچ ورق

پانچ، قابلیتی است که بر روی فلزات، فرم‌های مختلف، حکاکی و مارک زنی انجام داده می‌شود. پانچ ورق عملیات تحت فشار است که توسط دستگاه پرس به فلز نیرو وارد می‌شود و با برش دادن قطعه، سوراخی ایجاد می‌شود.

پانچ پس از عبور از قطعه و سوراخ کردن آن، به یک حفره حدیده در زیر قطعه وارد می‌شود. طی عملیات پانچ ورق، با برش فلز، یک تکه از آن جدا شده و به عنوان قراضه فلزی به داخل حفره ایجاد شده می‌افتد.

با توجه به نوع و جنس قطعه‌ای که پانچ می‌شود، بازیافت می‌شوند و دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرند یا به طور کلی دور ریخته می‌شوند.

قیمت ورق پانچ

اگر قطعات جدا شده به صورت آهن قراضه قابل بازیافت نباشند در قیمت ورق پانچ  شده، تاثیر بالایی دارد. چرا که در حالت غیر بازیافت، هزینه کل ورق از خریدار دریافت می‌شود.

پانچ نسبت به لیزر، سرعت بالاتر و هزینه کمتری دارد که فرم دهی پیچیده را نیز انجام می‌دهد. از دیگر مزایای پانچ نسبت به لیزر می‌توان موارد زیر را نام برد:

1. سرعت بسیار بالا در برش و فرم‌دهی قطعات
2. دقت بسیار بالا در اشکال پیچیده در حد هزارم میلی متر
3. فرم دهی و ایجاد اشکال دلخواه و پیچیده ورق فلزی و غیر فلزی
4. صافی سطح بالا در برش‌ها و سوراخ کاری‌ها
5. ضایعات کم متریال
6. ایجا سوراخ و شیارهای بسیار ریز تا یک میلیمتر با توجه به جنس و ضخامت فلز
7. امکان ایجاد همزمان چندین قطعه در یک ورق همزمان
8. امکان ایجاد حکاکی و برش همزمان بر روی ورق در یک زمان کاری

فرآیند تولید ورق پانچ

برای تولید ورق پانچ با ضخامت‌های معین و بسته به جنس ورق پانچی، ورق فلزی تحت فشار پرس دستگاه پانچ قرار می‌گیرد. در نتیجه فشار دستگاه حفره‌هایی بر روی تمام سطح ورق ایجاد شده، ورق فلزی به شکل مشبک یا اصطلاحا پانچ در می‌آید.

 حفره‌ها و سوراخ‌های ایجاد شده بر روی ورق پانچ اصولا یکسان و در اشکال مختلف همانند دایره، مستطیل، مربع و ستاره و کاج و گشنیز و ... است.

برای تولید ورق پانچ با اشکال پیچیده‌تر نیاز به محاسبات بیشتر و عبور متعدد ورق فلزی در زوایای مختلف از زیر دستگاه پانچ است.متداول‌ترین نوع تولید ورق پانچ با فرایند ذکر شده است که در صنعت کاربرد بسیار زیادی دارد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به روز شدن ماشین آلات صنعتی، دستگاه‌های CNC نقش بسیار پررنگی را در انواع فرآیندهای تولید ایفا می کنند و در طراحی و شکل‌دهی کمک شایانی را ارائه کرده است.

 دستگاه‌های cnc به کاربر این امکان را می‌دهند تا با حرکت دادن ورق فلزی در راستای محورهای افقی (X-Y) و قرار گرفتن آن زیر رام دستگاه طرح مورد نظر ورق پانچ با کمترین خطا و زمان ممکن پانچ‌های مختلف با اشکال پیچیده را در ورق‌های فلزی انجام دهند.

لذا پانچ‌های متعدد و ضربات مجزا را با هم ترکیب کرده و شکل دلخواه را ایجاد می‌کنند. این دستگاه همچنین قابلیت ایجاد اشکال سه بعدی مثل خم، فرورفتگی، پیچ و برش نیمه، دنده مارپیچی، پانچ کردن لبه‌های برش داده شده را نیز دارد که بسته به نوع ورق، ظرفیت‌های متفاوتی می‌گیرند. اشکال سه بعدی بیشتر در محفظه‌های فلزی کاربرد دارند.

خمکاری ورق فلزی

خمکاری ورق‌های فلزی، شکل دهی یک قطعه از ورق بر روی یک محور است به طوری‌که هندسه آن قطعه تغییر نکند. خمکاری ورق یک عملیات رایج بوده و در صنایع تولیدی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خمکاری ورق، ضمن ایجاد تغییرات در شکل ورق، در ضخامت آن تغییر ایجاد نمی‌کند ولی در موارد بسیار کم نیز، ضخامت ورق پانچ شده تغییر اندکی داشته است.

خم کردن ورق، علاوه‌ بر آنکه برای ایجاد شکل هندسی مناسب در قطعه استفاده می‌شود، به‌منظور افزایش مقاومت و سختی یک ورق فلزی، تغییر گشتاور اینرسی یک قطعه و نیز برای تأمین زیبایی ظاهری و حذف لبه‌های تیز یک کار نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع ورق پانچ (مشبک)

ورق پانچ (مشبک) به طور معمول از ورق‌های روغنی، ورق گالوانیزه، ورق آلومینیوم، ورق سیاه، ورق استیل، ورق رنگی ورق مسی، ورق کامپوزیت و ….تولید می‌شوند. سایز معمول آن 1×2 است ولی بنا به درخواست خریدار می‌تواند در سایزهای دیگر نیز برش داده شود.

ضخامت معمول ورق‌های پانچ اکثرا 8 میلی‌متر است. 

ضخامت ورق پانچ مشبک گالوانیزه

(سفید): ضخامت بین 0.22 میلیمتر تا ۸ میلیمتر 

ورق پانچ مشبک روغنی

(نورد سرد) : ضخامت بین 0.5 میلی متر تا 1.5 میلیمتر 

ورق پانچ مشبک سیاه

(نورد گرم): ضخامت بین ۲ میلیمتر تا ۲۰۰ میلیمتر و حتی بالاتر 

ورق پانچ استیل

ورق پانچ استیل نیز به همین ترتیب، استفاده بالایی دارد. مقاومت در برابر خوردگی با مقدار کم کروم حدود 5 درصد اتفاق می‌افتد ولی برای تولید ورق‌های زنگ نزن، باید حداقل کروم 12 درصد باشد. بر مبنای مقاومت بالای آن، ورق استیل در صنایع، آب، نفت، هوا، نیروگاه، صنایع غذایی و دارویی، گاز و ... بسیار پرمصرف و پرتقاضا هستند.

ورق استیل به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی که آن هم ناشی از وجود کروم در ورق است، یکی از رایج‌ترین ورق‌های مورد استفاده در صنعت است.

 لذا پانچ ورق استیل، یکی از پرکاربردترین پانچ‌های موجود در بازار است.

ورق پانچ آجدار:

ورق‌های شیروانی، نوعی از این ورق‌ها محسوب می‌شوند. پانچ ورق آجدار یکی دیگر از ورق‌های پانچ شده موجود است. ورق آجدار پانچ شده نوعی ورق گرم است که مانع از سرخوردن افراد و اشیاء می‌شود.

ورق‌های آجدار موجود در بازار ایران را معمولا شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، کشور روسیه و کشور قزاقستان تامین می‌کنند.

ورق های پانچ شده یا مشبک، علاوه بر ضخامت و طول و عرض آنها که اهمیت بالایی دارد، چشمه ورق ها که همان اندازه سوراخ و برش ها است نیز اهمیت ویژه ای دارد.

واحد چشمه‌ها نیز بر اساس میلی‌متر است. از موارد مصرف ورق آجدار پانچ شده، استفاده در کف زمین‌های در حال ساخت، کف اتاق کامیون‌ها و وانت بارها، راه سازی، ساخت پله‌های اضطراری، ساخت دستگاه‌های صنعتی و ... را نام برد.

انواع کاربردهای ورق پانچ

کاربرد ورق‌های پانچ شده را به طور کلی می‌توان به موارد زیر تقسیم کرد ولی در ادامه موارد مصرف آنها را نیز در زمینه‌های مختلف بیان می‌شود.

ورق‌های پانچ کاربردهای بسیار وسیعی در صنایع مختلف، معماری و حتی هنر دارند و استفاده از آن در زمینه‌های مختلف امری است انکارناپذیر.

- کاربرد ورق پانچ در حفاظ هواکش موتورخانه‌ها
- کاربرد ورق پانچ در ساخت قطعات لوازم خانگی
- کاربرد ورق پانچ درایستگاه‌های اتوبوس
- تولید صنایع فلزی و صنایع دکوراسیون
- حفاظی برای نیروگاه‌های برق
- حفاظ برای دکل‌های مخابراتی
- سقف و دیواره‌های آسانسور
- ساخت حفاظ‌هایی برای مناطق حساس نظامی و زندان‌ها
- ساخت درب‌هایی برای در پارکینگ‌ها، ورودی منازل و انبارها
- جداسازی و دانه بندی در خطوط تولید مواد غذایی و کشاورزی
- قابل استفاده در پروژه های صنعتی ، ساختمانی ، بهداشتی ، پتروشیمی، ورزش و کشاورزی

کاربرد ورق پانچ در معماری

ساخت انواع سقف و سایه بان‌ها، انواع حفاظ کشی‌ها، انواع پارتیشن، پانل‌های آکوستیک، دیواره و سقف‌های آسانسور و . . . از جمله کاربردهای ورق پانچ در این زمینه است. لذا ورق پانچ در اجرای انواع نمای سازه‌های معماری و عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

کاربرد ورق پانچ در عمران و شهرسازی

از ورق‌های پانچ جهت ساخت و تولید انواع مبلمان شهری و سطل‌های زباله، دکل‌های مخابراتی، دیواره ایستگاه‌های تاکسی و اتوبوس، حفاظ چراغ‌های روشنایی معابر شهری و بین شهری و ... استفاده می‌شود و کاربرد آن در بسیاری از اماکن عمومی مکررا به چشم می‌خورد.

کاربرد ورق پانچ در صنایع خودرو سازی

از ورق‌های پانچ در تولید قطعات انواع خودروهای سبک و سنگین، ماشین آلات راهسازی و کشاورزی و . . . استفاده می‌شود که از آن جمله می‌توان به ساخت انواع فیلترهای هوا و روغن، شبکه‌های تهویه و خنک کن، موتور تهویه در ماشین آلات سنگین، گریل‌های رادیاتور و ... اشاره کرد.

کاربرد ورق پانچ در صنایع شیمیایی و تولید انرژی

از جمله استفاده‌های ورق پانچ در صنایع شیمیایی و تولید انرژی می‌توان به ساخت انواع فیلترها، سانتری فیوژها، سبد دستگاه‌های خشک کن، خالص کننده‌های گاز، صفحات شستشوی زغال سنگ و ... است.

کاربرد ورق پانچ در صنایع غذایی

ورق پانچ در صنایع غذایی نیز از اهمیت و کاربرد بالایی برخوردار است و از آن در ساخت انواع ماشین‌های خشک کن حبوبات، میوه و سبزیجات، ماشین آلات سورت و دانه بندی مواد غذایی، صفحات بو دادن انواع دانه‌های قهوه، صنایع پرورش ماهی و انواع آبزیان، ساخت محفظه جهت کندو های زنبور و . . . استفاده می‌شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

پلان اول

مجموعه پلان اول مجری طزحهای عمرانی و سازه های عمرانی در کرج می باشد http://plan1.ir

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

صنعت و تولید