اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139807264138213334

نورپردازی صحیح سالن همایش

کد: 139807264138213334

http://bit.ly/2MRNJw4

، تهران , (اخبار رسمی): بهره‌گیری از بهترین نورپردازی سالن‌های همایش همراه با فناوری‌های صوتی مناسب، می‌تواند ارتباط را با مخاطبان تقویت کند.

نورپردازی سالن همایش
نورپردازی صحیح سالن همایش

عناصر زیادی وجود دارند که به موفقیت و اثرگذاری یک همایش کمک می‌کنند. برنامه‌ریزی دقیق، سازماندهی کارآمد، صندلی‌های مناسب و وجود تجهیزات به روز، برای این منظور ضروری هستند. تجهیزات و خدمات صوتی و تصویری ارائه شده در هر گردهمایی نیز می‌توانند باعث افزایش چشمگیر اعتبار شوند.

هدف از برگزاری هر همایش، ارائه اطلاعاتی است که یا به دانسته‌های مخاطب می‌افزاید یا آنها را در مورد خرید کالا یا استفاده از خدمات خاص، ترغیب می‌کند. برای انجام این کار، باید در بدو ورود افراد به سالن همایش اطمینان حاصل کرد که برای مدت طولانی آنها را درگیر مراسم نگه می‌دارد. برای این منظور، بهره‌گیری از بهترین نورپردازی سالن‌های همایش همراه با فناوری‌های صوتی مناسب، می‌تواند ارتباط را با مخاطبان تقویت کند.

اهمیت نورپردازی سالن همایش

دانش و هنر به کارگیری روشنایی ساختگی یا طبیعی برای نمایان ساختن جایی یا چیزی را در چشم نورپردازی می‌نامند. وقتی افراد در زمان گوش دادن به سخنرانی‌ها و یا اجراهای مختلف، تصویر واضحی از سخنران را مشاهده کنند درک بهتری از مطالب خواهند داشت.

هنگامی که نورپردازی سالن همایش به بهترین شکل انجام شده باشد، ساده‌تر می‌توان یک صحنه پر جنب و جوش یا یک سخنرانی جذاب ایجاد کرد. البته اصلا این بدین معنا نیست که روشن‌ترین چراغ‌ها را با تابش‌های خیره‌کننده در سالن خود قرار داد. چرا که رعایت کنتراست و ظرافت‌های مهندسی شده در نورپردازی، از جمله قوی‌ترین سلاح‌ها در این زمینه هستند.

 انواع نورپردازی سالن همایش

به طور کلی دو نوع نورپردازی باید در سالن همایش در نظر گرفته شود. مورد اول، نورپردازی کلی سالن است و مورد دوم، نورپردازی تخصصی سن که در ادامه به توضیح آنها پرداخته می‌شود.

نورپردازی کلی سالن همایش 

دقیقا مانند سالن‌های کنفرانس، در نورپردازی سالن همایش نیز باید روشن نگه داشتن صندلی‌ها به شکل مناسب انجام گیرد. برای این منظور می‌توان از لامپ‌های LED و SMD استفاده کرد. همه این لامپ‌ها باید به سیستم کنترل مرکزی متصل باشند تا در هنگام نیاز بتوان به سادگی از اتاق فرمان نور سالن را کم و زیاد کرد.

علاوه بر این، در سالن‌های همایش در زمان اجرای مراسم معمولا گاهی نیاز است که برای برجسته کردن اتفاقات روی سن، از میزان روشنایی سالن کاسته شود. به همین دلیل، نورپردازی سالن همایش باید به شکلی انجام شود که بعد از خاموش کردن چراغ‌ها، همچنان اطراف سن و روی پله‌های آن، روشن باشد تا افراد مسیر رفت و آمد را گم نکنند. برای روشنایی دیوارها هم می‌توان از چراغ‌های دیواری استفاده کرد. این چراغ‌ها می‌توانند در زمانی که سالن کمی تاریک‌تر است، پرتوهای زیبای نور را روی دیوار ایجاد کنند.

نورپردازی تخصصی روی سن سالن همایش

نورپردازی سالن همایش بر روی سن، کاری تخصصی و مسلتزم دقت فراوان است. نورپردازی مناسب این امکان را می‌دهد که فضاسازی مناسب را انجام داد. منظور این است که با نورپردازی سالن همایش، به خوبی مشخص شود که تمرکز روی صحنه کجاست؟ چه مواردی باید روی سن برجسته شوند؟ چه چیزی باید مورد تاکید قرار گیرد؟ نورپردازی تخصصی سن می‌تواند با استفاده مناسب از رنگ‌ها، زاویه‌ها، شدت و جلوه نور، فضایی مناسب برای سخنرانی، اجرای موسیقی، داستان یا اجرای نمایش فراهم کند. در ادامه اگر برخی از اصطلاحات خاص در نورپردازی سالن همایش آشنایی بیان شده است.

لامپ‌های روشنایی ERS

لامپ‌های روشنایی ERS دارای فوکوس قابل تنظیم هستند و با زاویه پرتوهای نسبتا باریک، برای برجسته کردن نواحی خاصی از سن استفاده می‌شوند. به طور مثال هنگامی که باید توجه مخاطبان را به فرد روی صحنه جلب کرد، از این لامپ‌ها استفاده می‌شود.

چراغ‌های PAR

چراغ‌های PAR در واقع نوع ساده‌ای از چراغ‌های روشنایی هستند که قابلیت زوم یا فوکوس ندارند. از این چراغ‌ها در نورپردازی سالن همایش برای روشن کردن تمام یا بخش بزرگی از صحنه استفاده می‌شود. معمولا برای نورپردازی سن از چندین چراغ PAR استفاده می‌شود تا بتوان روشنایی کل صحنه را از زوایای مختلف تامین کرد. این چراغ‌ها از نظر قیمت نیز مقرون به صرفه هستند.

چراغ‌های Fresnel

این تجهیزات دارای عملکرد زوم یا فوکوس نیستند و معمولا نور بسیار نرمتری نسبت به ERSها ایجاد می‌کنند. هنگامی که به یک منبع نور قابل تنظیم نیاز داشت، این تجهیزات به کمک خواهند آمد.

این موارد تعداد معدودی از تجهیزات نورپردازی سالن همایش هستند اما از رایج‌ترین و کاربردی‌ترین لوازم محسوب می‌شوند که تنها با کمک گرفتن از آنها می‌توان یک صحنه نمایش حرفه‌ای ایجاد کرد. حال که تعدادی از تجهیزات نورپردازی سن معرفش شد، لازم است با چند تکنیک ساده برای نصب این تجهیزات روی سن هم آشنا شد.

نحوه قرارگیری چراغ‌های روشنایی در سالن همایش

مهمترین مسئله‌ای که قبل از نصب تجهیزات روشنایی باید رعایت شود، ایمنی است. باید اطمینان حاصل کرد که تجهیزات توسط یک فرد حرفه‌ای و با سخت افزارهای مناسب قرار است نصب شوند. به طور معمول، همه وسایل جانبی به گیره‌های روشنایی یا خرپا متصل می‌شوند. این که هر چیزی کجا قرار داده شود، به متغیرهای زیادی بستگی دارد، از جمله ارتفاع سقف و وزن لوازم. در ادامه چند مورد متفاوت ذکر می‌شود:

روشنایی تک نقطه‌ای

این مورد ساده‌ترین نوع قرارگیری چراغ‌های روشنایی بر روی صحنه است. با استفاده از تنها یک چراغ می‌توان جلوه‌ای چشمگیر ایجاد کرد و  البته توجه مخاطبان را به سوژه یا سخنران اصلی روی صحنه جلب کرد. البته این نوع نورپردازی می‌تواند باعث ایجاد چهره‌ای صاف و دو بعدی شود. به طور معمول، هنگام اجرای یک نور واحد از جلو، منبع نور خود را باید حدود ۳۰ درجه بالاتر از سوژه مورد نظر خود قرار داد.

نورپردازی دو نقطه‌ای

نورپردازی دو نقطه‌ای دقیقا مشابه تک نقطه ای است با این تفاوت که حالتی سه بعدی به صحنه می‌بخشد. به طور معمول یک چراغ در مقابل سوژه حدود ۳۰ درجه بالاتر قرار می‌گیرد. چراغ دوم در پشت سوژه و با رنگی متفاوت قرار می‌گیرد تا بتواند بُعد بیشتری به صحنه اضافه کند. این چراغ معمولا ۴۰ درجه بالاتر از سوژه و در عمق قرار می‌گیرد تا به دور از چشم مخاطب باشد.

نورپردازی سه نقطه‌ای

این تکنیک در نورپردازی سالن همایش روشی است که بیشتر سایه‌ها را از منظر بیننده از بین می‌برد و همین امر باعث می‌شود که یک انتخاب عالی برای سخنرانی‌ها باشد. این تکنیک، شامل دو چراغ از جلو با زاویه ۴۵ درجه و یک چراغ در زاویه  ۳۰ درجه در پشت سر سوژه است.

نورپردازی چهار نقطه‌ای

هنگامی که در ضبط ویدئو از روی سن انجام می‌شود، به نورپردازی چهار نقطه‌ای نیاز است. تکنیک‌های بالا می‌توانند سایه‌های زیادی ایجاد کنند که برای ضبط ویدئو دردسرساز است. با آن که سایه‌ها می‌توانند برای نورپردازی سالن همایش در هنگام برخی اجراها مناسب باشند، اما هنگام فیلمبرداری جالب نیستند. نورپردازی چهار نقطه‌ای دقیقا مانند سه نقطه‌ای است؛ یعنی از یک چراغ در پشت سر و سه چراغ در جلو بهره می‌گیرد. البته وجود سه چراغ در جلوی سن، باعث می‌شود که نیاز داشت شدت نورها را به قدری تغییر داد که به خوبی با یکدیگر آمیخته شوند و ظاهر زیبایی بر روی سن ایجاد شود. برخی از طراحان هنگام طراحی نورپردازی سالن همایش، چراغ‌های بیشتری را به پس زمینه صحنه اضافه می‌کنند تا رنگ و عمق بیشتری به آن بدهند و دوربین‌ها بتوانند تصاویر با عمق بیشتری را ضبط کنند.

شدت نور در طراحی نورپردازی سالن همایش  و کنفرانس

هنگامی که به نورپردازی سالن همایش  و کنفرانس فکر می‌شد باید دقیقا مشخص کرد که در این سالن‌ها هم مانند خانه یا محل کار خود حساسیت بالایی برای تنظیم میزان شدت نور وجود داشته است. نور زیاد چشم‌ها را می‌زند و نور کم باعث خستگی چشم می‌شود. از آنجایی که میزان مناسب روشنایی باعث افزایش تمرکز مخاطبان می‌شود، باید برای تنظیم شدت نور از استانداردهای خاصی پیروی کرد. برای این منظور، اتحادیه اروپا در رابطه با طراحی نورپردازی سالن همایش و کنفرانس، توصیه‌هایی را ارائه داده است. مطابق استاندارد NBN-EN 12464-1، چنین مکان‌هایی باید شدت نوری برابر با ۵۰۰ لوکس با شاخص رنگی Ra 80 داشته باشند. علاوه بر این توصیه می‌شود که این نورها قابلیت تنظیم نیز داشته باشند.

علاقه‌مندان جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در خصوص نورپردازی سالن همایش می‌توانند به سایت گروه توسعه مهندسی نیکان به نشانی niikan.ir مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

توسعه مهندسی نیکان

توســعه مهندسـی نیــکان با بهره گیری از تجربه 16 ســاله موسسیـن و با پیـاده سازی مدیـریت کیـفیت بر مبنای استانداردهای ISO2008,9001 با تکیـه بر دانـش مهـندسـان و طراحـان مجـرب خویش به سوی بازارهای جدید گام بر می دارد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]