اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13980802415907599

مشاوره حقوقی چیست؟

کد: 13980802415907599

http://bit.ly/2Ng89Ak

، تهران , (اخبار رسمی): امور حقوقی نیاز به مشاوره حقوقی دارند چرا که مسائل حقوقی از جهات مختلف نیاز به تجربه و تخصص بالایی دارند. می‌توان برای انتخاب یک رستوران جهت صرف شام برای آخر هفته با دوستان خود مشاوره کرد، اما در برخی موارد نیاز است فردی که برای مشاوره حقوقی انتخاب می‌شود تجربه کافی را داشته باشد.

مشاوره حقوقی چیست؟

مشاوره حقوقی مانند دیگر مشاوره‌ها نیست. مشاوره‌ها به دسته‌های زیادی تقسیم می شوند اگر دقت کنید در روزمره مقدار زیادی با دیگران برای انجام کارها مشورت می‌شود و این را هم می‌توان نوعی مشاوره به حساب آورد.

به سوالات زیر دقت کنید:

آیا می‌توان بدون مشاوره با یک جراح زیبایی اطمینان کافی را برای عمل جراحی نسبت به او کسب کرد و یا می‌توان با یک صراف، مشاوره ملکی داشت؟

در جلسه مشاوره حقوقی موضوعاتی که مورد مشاوره قرار می‌گیرند ارزشمند بوده و احساسات، جان انسان‌ها، اموال، حقوق اجتماعی افراد و مطالب ارزشمند بی شمار دیگری جای می‌گیرد، یک وکیل در مشاوره حقوقی و پرونده‌های حقوقی وظیفه‌ی سنگینی دارد چرا که کوچک ترین خطا و یا غفلت عواقب دردناک و دلهره آوری را به بار می‌آورد.

در یک مورد حقوقی نیاز بیشتری به مشاوره است چرا که مسائل حقوقی از جهات مختلف نیاز به تجربه، تخصص و هوش حقوقی بالایی دارد. می‌توان برای انتخاب یک رستوران جهت صرف شام برای آخر هفته و یا انتخاب یک دکتر دندانپزشک با تجربه و کار بلد با دوستان خود مشورت کرد، اما در برخی موارد نیاز است فردی که برای مشاوره انتخاب می‌شود تجربه و تخصص کافی را داشته باشد.

موضوعات مرتبط با مشاوره حقوقی

مشاوران حقوقی به افراد کمک می‌کنند راه‌های پیشبرد پرونده‌ی خود را بیشتر بشناسند و دقیق‌تر عمل کنند.

  • مشاوره حقوقی خانواده

جلسه مشاوره حقوقی دعاوی خانواده دقت خود را در گرو امور نامزدی، بر هم خوردن وصلت، فسخ نکاح، بخشش و بذل مهریه، نفقه و... قرار می دهد و راه را برای شما در موارد حقوقی روشن می کند.

  • مشاوره حقوقی کیفری

مشاوره حقوقی در زمینه مسائل کیفری و انواع جرایم کلاهبرداری، خیانت درامانت، توهین، تهدید، قتل، ضرب و جرح، جعل، سو استفاده از سند مجعول، اختلاس، پولشویی، رابطه نامشروع، شرب خمرو مجازات های مورد حکم از قبیل حبس و شرایط آزادی مشروط، تعویق صدور حکم و شرایط آن، تبعید، جزای نقدی و تقاضای تبدیل آن، شلاق و اعدام، این موارد تماماً قابل بحث هستند و در جلسه مشاوره حقوقی جای دارند.

  • مشاوره حقوقی ارث و میراث

مشاوره حقوقی در خصوص ارث، انحصار وراثت و تقسیم ترکه، مهر و موم ترکه، رفع مهر و موم، تحریر ترکه، نحوه مطالبه دیون متوفی، اسناد و مدارک لازم جهت ارائه به شورای اختلاف و دادگاه، انتشار آگهی، مهلت انتشار و جلسات رسیدگی و دیگر موارد حقوقی.

  • مشاوره حقوقی کارگر و کارفرما

مشاوره حقوقی در مورد مسائل کارگر و کارفرما، بیمه کارگران، قراردادهای مابین کارگر و کارفرما، ضوابط و شرایط کار درکارخانه، معادن و کارگاه‌ها ونحوه مطالبه‌ی خسارت از کارفرما و یا اثبات رعایت اصول و ضوابط قانونی و فنی از سوی کارفرما.

  • مشاوره حقوقی مسائل مدنی

مسائل مدنی در دسته‌های متفاوتی جای می‌گیرند مانند اموال، مالکیت، اراضی، عقود و قراردادها، مسئولیت مدنی و... که در جلسه‌ به آنها پرداخته می‌شود و نکات مهم را وکیل مشاوره حقوقی گوشزد می‌کند.

  • مشاوره حقوقی تجاری

مشاوره حقوقی دعاوی تجاری، معاملات تجاری، شرکت‌های تجاری، ورشکستگی و تصفیه امور ورشکستگی از جمله مباحثی است که می‌توان در جلسه مشاوره حقوقی به آنها پرداخت.

  • مشاوره حقوقی ثبت برند

مشاوره حقوقی در امور ثبتی شامل ثبت برند علامت‌های تجاری و لوگو، آرم مخصوص، شرکت‌های تجاری، سهامی عام، سهامی خاص، مختلط تضامنی، نسبی، مسئولیت محدود، تعاونی، طریقه اعتراض به رای هیئت مدیره، پذیره نویسی، شرایط پذیره نویسی، جرایم مدیران شرکت‌ها.

  • مشاوره حقوقی مالیاتی

مشاوره حقوقی در زمینه پرونده‌های مالیاتی، فرآیند رسیدگی و رای هیئت‌های مالیاتی، اعتراضات اداری به میزان مالیات تعیین شده. نحوه محاسبه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی و مشاغل مختلف.

  • مشاوره حقوقی امور شهرداری

مشاوره حقوقی در زمینه‌ی امور مربوط به شهرداری‌ها شامل: پایان کار، ساخت و سازهای غیر مجاز، جریمه‌های شهرداری و کلیه دعاوی مربوط به کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها موضوع خوبی برای مشاوره حقوقی است.

  • تنوع موضوعی در مشاوره حقوقی

قوانین جمهوری اسلامی ایران هم مانند دیگر کشورهای قانونمند جهان بسیار مطالب و نکات پیچیده زیادی دارد و وکلا به علت پهناوری و گستردگی موضوعات کاری طبق سلیقه خود وارد دسته‌های مختلف می‌شوند و هر کدام در همان دسته شروع به کسب تجربه می‌کنند.

حق مشاوره حقوقی و داشتن یک وکیل با تجربه

طبق نکاتی که در بالا ذکر شد امور حقوقی بسیار مهم و پیچیده است، طبق اصل 35 قانون اساسی حق قانونی هر فرد است که برای موارد حقوقی خود به یک وکیل متخصص درخواست رسیدگی به پرونده را بدهد و با او درباره موضوعات حقوقی مشاوره کند.

بهترین مشاورین حقوقی

مشاوره و مشورت به معنای مراجعه به افراد آگاه برای دست یابی به حل مسئله و بهره گیری از تجارب و تخصص و آگاهی دیگران است. در این فرآیند، مراجعه کننده از مشکلات شخصی خود برای وکیل مشاوره حقوقی سخن می‌گوید. در این میان، شایسته است وکیل مشاوره حقوقی، به مسئله حقوقی دیگران اهمیت زیادی دهد و مشکل او را مشکل خود بداند و برای حل آن به دقت بی اندیشد تا بتواند تمام توان و تلاش خود را در رفع آن به کار گیرد. بدین ترتیب، وکیل مشاوره حقوقی باید اعتماد لازم را میان دو طرف ایجاد کند و از موانع موجود در برقراری ارتباط خود و مراجعه کننده بکاهد و برای به سلامت گذشتن از بحران پیش آمده، ایده‌های راه گشا و ارزنده‌ای را به وی پیشنهاد کند.

ویژگی‌های یک مشاور خوب

از ویژگی‌های یک مشاور خوب، بهره مندی از عقل و آگاهی است. رسول اکرم و ائمه اطهار می‌فرمایند: «بهترین‌ها برای مشورت، افراد عاقل، محتاط و با تجربه هستند.» با تجربه بودن و دوراندیش بودن از دیگر ویژگی‌های یک مشاور خوب است. رازداری دیگر صفت لازم برای وکیل مشاوره حقوقی است مشاور باید امین و رازدار باشد تا اسرار شخصی فرد نزد وی محفوظ بماند و آبرویش تهدید نشود.

اطلاعات فردی مشاوره

هر فرد با ورود به یک محیط جدید نیاز به اطلاعات جامع و اولیه دارد، گاهی مواقع انسان نیاز به مشاوره با فردی را دارد که تجربه زیادی در یک حرفه دارد و برای مشاوره باید به فردی روی آورد که در مورد موضوع بسیار با تجربه باشد.

تا همین اواخر اصطلاح مشاوره، اصطلاحی بود که بسیار کم در حوزه اطلاعات و علم اطلاع رسانی به‌کار می‌رفت؛ اما در سال ‌های اخیر، مشاوره موقعیت خاصی در برنامه‌های این رشته پیدا کرده و امروزه مشاوره به صورت امری بنیادی در هر رشته در آمده است. از دهه ۱۹۹۰ میلادی به بعد، حضور گسترده اینترنت در موفقیت و پیشرفت سازمان‌ها و شرکت‌ها، نیاز به حضور فعال در محیط رقابتی اینترنت و لزوم دسترسی به اطلاعات مناسب و اشاعه اطلاعات مناسب، زمینه ارائه نوع دیگری از خدمات مشاوره‌ای را فراهم کرده است که در این جا مشاوره اطلاعاتی نامیده شده است. تعاریف متعددی می‌توان برای مشاوره اطلاعاتی ارائه کرد:

مشاوره اطلاعاتی یعنی مشورت کردن و طرح مسائل و مشکلات نزد کسی که اطلاعات، دانش و علم او در یک یا چند حوزه بالاست.

مشاوره اطلاعاتی یعنی پیوند عقل‌های سلیم با عقل خود و تشریک در عقل عقلاء و بهره جستن از فکر و اندیشه دیگران به منظور دستیابی به توانمندی‌‌ها و دیدگاه‌های آنان و استفاده از استعداد و توانمندی عقلی و فکری دیگران برای حل مسائل و مشکلات.

فرایند مشاوره در هر موضوعی که برای اولین بار درون آن وارد می‌شویم نیاز است.

جلو گیری از مشکلات با مشاوره حقوقی

در جامعه هر روز تعداد زیادی از افراد را شاهد هستیم که بعد از ورود به یک حرفه و یا یک مورد حقوقی با شکست مواجه می‌شوند چرا که قبل از ورود با افراد درستی مشاوره نمی‌کنند و مشکلات به طرز بی رحمانه‌ای به سمت آنان سرازیر می‌شود و فرد یکی پس از دیگری شروع به حل مشکلات می‌کند همین روال روند پیشرفت او را کند ساخته و در اکثر مواقع متحمل ضرر و زیان می‌شوند.

در تمام موارد حقوقی باید با یک وکیل متخصص مشاوره کرد زیرا که حتی وکلا هم از تمام موضوعات حقوقی سر رشته ندارند و شما هم با کمی سرچ کردن و مشاوره با آشنایان نمی‌توانید از پس ریزه‌کاری‌های یک پرونده حقوقی بر بیاید.

به دلیل این که شرایط افراد روی پرونده حقوقی تاثیر میگذارند و پرونده‌های حقوقی روی موضوع به همین صورت است و این گونه تاثیرات درگیری و وابستگی شدیدی با مواد قانونی دارد.

نمی‌توان گفت کسی که سابقه رجوع یک پرونده حقوقی را به دادگاه دارد و یا شخصی که چند مشاوره حقوقی با وکلا داشته است می‌تواند فرد ایده‌آل برای مشاوره حقوقی باشد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

دادسان

دادسان سامانه ای است که به مردم وکیل متخصص و متناسب با پرونده خود را پیشنهاد می دهد. همچنین با پیگیری به موقع شرایطی را فراهم می سازد تا افراد با خیالی راحت شاهد پیشرفت پرونده خود باشند. https://www.DADSUN.ir

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

شهر و جامعه | حقوقی و قانون