اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139808194203113455

وضعیت سلامت دیجیتال در ایران

کد: 139808194203113455

http://bit.ly/2rxmGiE

، تهران , (اخبار رسمی): طبق اطلاعاتی که از خبرگزاری ایرنا اعلام شده، در حال حاضر بیشتر از 150 استارتاپ فعال در زمینه سلامت دیجیتال (Digital Health) در کشور فعال هستند و با حمایت­‌هایی که از سوی وزارتخانه از این شرکت‌­های دانش ­بنیان انجام می­‌شود، این صنعت در ایران روز به روز در حال توسعه و بهبود است.

وضعیت سلامت دیجیتال در ایران
سلامت دیجیتال در ایران - بیزینس نالج - مشاور و تحلیگر کسب و کار

در حال حاضر درست است که استارتاپ‌های زیادی در زمینه‌­های مختلف پزشکی درمانی و بهداشتی در کشور راه‌­اندازی شده اما هنوز این صنعت در کشور آن‌چنان که باید رشد نکرده و جای کار دارد

فناوری همیشه موجبات پیشرفت در زمینه مراقبت‌­های پزشکی و بهداشتی را فراهم کرده است و در همین راستا هر ساله در دنیا به تعداد استارتاپ‌­هایی که برای کمک به جامعه پزشکی و آسودگی بیشتر مردم برای استفاده از امکانات و خدمات درمانی، اضافه می­‌شود. از طرفی همیشه پیشرفت در تکنولوژی موجب ارائه خدمات بهتر و بهبود و سهولت در روال درمان در صنعت پزشکی می­‌شود که این موضوع در ایران نیز به طور قابل توجهی در حال پیشرفت و صعود به سمت قله‌های بلند موفقیت است.

طبق اطلاعاتی که از خبرگزاری ایرنا اعلام شده، در حال حاضر بیشتر از 150 استارتاپ فعال در زمینه سلامت دیجیتال (Digital Health) در کشور فعال هستند و با حمایت­ هایی که از سوی وزارتخانه از این شرکت­های دانش ­بنیان انجام می­شود، این صنعت در ایران روز به روز در حال توسعه و بهبود است.

در ادامه مجموعه بیزینس نالج اطلاعات اطلاعات مفیدی در مورد وضعیت استارتاپ­‌های سلامت دیجیتال در ایران آورده است.

در سال­‌های اخیر فرهنگ راه­‌اندازی استارتاپ در ایران به طور قابل‌توجهی رونق یافته است و سرویس‌های مبتنی بر اینترنت زیادی در زندگی مردم و همچنین حوزه سلامت دیجیتال نفوذ کرده و موجب پیشرفت­‌های چشمگیری در زمینه‌های مختلف سلامت شده است. در دنیای دیجیتال امروزی شاید دیگر لازم نباشد ساعت­‌ها از زمان خود را صرف طی کردن مسیری در ترافیک کرد و بعد از آن در صف‌­های طولانی انتظار نوبت کشید تا بتوان نزد پزشک رفت و یا از خدمات درمانی استفاده کرد.

فعالیت شرکت‌های سلامت دیجیتال در ایران را به طور کلی می‌توان به حوزه‌های زیر دسته بندی کرد:

  • تناسب اندام و سبک زندگی
  • مراقبت در منزل
  • شبکه‌های اجتماعی و بازارگاه‌های الکترونیکی
  • مدیریت دانش
  • تشخیص و مراقبت پیشرفته
  • خدمات آموزشی

در این سال‌ها استارتاپ‌های نسبتا موفقی نیز در حوزه سلامت دیجیتال در ایران فعالیت داشته‌اند که در بین می‌توان به استارتاپ‌هایی مثل آزمایش آنلاین، کرفس، اسمارت مدیکو، دیجی دارو، دکتر بادی، هلسی، نوروچلنج، بهزی، پذیرش24، گهواره، شفاجو، تله طب، هاسپیتل، لک لک، مطپ، فول فکر، آسانیسم، نبض، سیمیاروم، درمانه، درمانکده، دکتر دکتر، دکتر ساینا، فین شیپ، نی نی سایت و توانیتو اشاره کرد. این مواردی که ذکر شد تنها گوشه‌ای از استارتاپ­‌های حوزه سلامت دیجیتال در ایران بود و این موضوع نشان می‌­دهد که این صنعت در کشور تا چه میزان رشد کرده و همچنان در حال توسعه و صعود به سمت پیشرفت است.

به علاوه باید دانست که امروزه بیش از 40 میلیون ایرانی به گوشی­ تلفن هوشمند دسترسی دارند و این میزان ظرفیت بالای استفاده از فناوری‌ های مدرن و هوشمند را در کشور نشان می‌دهد. ایجاد و ارتقای استارتاپ­‌های سلامت دیجیتال موجب تسهیل مسیر سلامت در جامعه و همچنین ایجاد اشتغال و ارتقای سطح دانش افراد نیز می‌شود که به خودی خود می­‌تواند هم در جامعه پزشکی و هم زندگی مردم، تحولاتی مثبت ایجاد کند.

همچنین این موضوع بر همه روشن است که همه جوانب زندگی در دنیای امروز در حال دیجیتالی شدن و اضافه کردن عوامل سرعت‌بخش هستند و حوزه سلامت دیجیتال نیز به عنوان یکی از صنایع پیشگام در حال توسعه و ایجاد پلتفرمی برای سهولت انجام امور مربوط به سلامت و دریافت خدماتی بهداشتی است.

همه دنیا برای دستیابی به این هدف در تلاش هستند و ایران نیز به نوبه خود تا به حال توانسته به دستاوردهای با ارزشی در این زمینه دست پیدا کند. تخمین زده می­‌شود که ظرفیت اقتصاد دنیا در حوزه دیجیتال تا سال آینده در حدود 230 بیلیون دلار خواهد بود.

در حال حاضر درست است که استارتاپ‌های زیادی در زمینه‌های مختلف پزشکی درمانی و بهداشتی در کشور راه‌اندازی شده اما هنوز این صنعت در کشور آن‌چنان که باید رشد نکرده و در میان مردم و حتی در حوزه مدیکال توریسم و در میان توریست‌­هایی که برای دریافت خدمات درمانی به ایران می‌آیند جا نیفتاده است و نیازمند توسعه و تبلیغ بیشتری در جامعه است و از طرف دیگر باید در جهت ارتقای سطح این استارتاپ­‌ها نیز اقداماتی انجام شود تا کیفیت و نوع خدمت‌رسانی آنها مطمئن­‌تر و راحت­‌تر مورد استفاده عموم قرار گیرد.

به علاوه ایران از نظر دانش مهندسی و صنعت دیجیتال پتانسیل‌های ویژه‌­ای در دنیا دارد به علاوه ایران از نظر آموزش مهندسی در دنیا رتبه چهارم را دارد. به علاوه عده زیادی از ایرانیانی که در خارج از کشور تحصیل کرده‌اند از سال 2013 به میزان زیادی به سوی کشور باز می­‌گردند و با راه‌­اندازی یک استارتاپ، استعدادها و ایده‌­های نوی خود را در سرزمین مادری خود به کار می­‌گیرند و موجب اشتغال‌زایی و پیشرفت در رشد فناوری­‌های کشور خودشان می­‌شوند.

طبق اطلاعات به دست آمده حدود پنج تا هفت میلیون نفر ایرانی در خارج از کشور به خصوص کشورهایی در شمال امریکا و اروپا زندگی می­‌کنند و بسیاری از موفق­‌ترین استارتاپ­‌ها نیز به دست همین ایرانیان خارج از کشور ایجاد می‌­شود. از طرفی تهران مهد استارتاپ‌­ها، پیشرفت­‌های تکنولوژی و دنیای دیجیتال ایران محسوب می­‌شود و به عنوان پایتخت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران زمینه‌های مناسبی برای جذب نخبگان و افراد خلاق در حوزه‌های دیجیتال و سلامت محسوب می‌­شود و دولت امیدوار است تا با افزایش بهره­‌وری از این استارتاپ‌­ها نرخ بیکاری نیز در سال‌های آینده همچنان رو به کاهش باشد و انتظار می­‌رود آن‌چنان که تا به حال اتفاق افتاده، تحریم‌­ها نقش مثبتی بر افزایش ایجاد کار و شروع استارتاپ­‌های جدید در ایران بگذارد تا با تکیه بر دانش و علوم به روز ایرانی در کنار فناوری‌­های به روز و مدرن دنیا روز به روز به موفقیت‌­های بیشتری در حوزه e-Health و سایر حوزه‌های مختلف کسب شود.

امروزه این استارتاپ­‌ها در زمینه‌­های مختلفی همچون مشاوره تلفنی در جهت برطرف کردن سوالات پزشکی، ارائه خدمات به معلولان در قالب یک اپلیکیشن، برنامه جهت نوبت‌دهی دکتر، استفاده از خدمات پزشکی و درمانی در خانه و محل کار، اپلیکیشن‌هایی در جهت بالابردن سطح اطلاعات پزشکی، روانشناختی و تربیتی، مشاوره روانشناختی که تنها گوشه‌­ای از صدها استارتاپ حوزه سلامت در ایران شمرده می­‌شود که خیلی از این استارتاپ­‌ها هنوز آن‌چنان که باید در میان مردم شناخته شده نیستند و کمتر مورد استفاده قرار می­‌گیرند.

علاوه بر این شاید به ظاهر، هدف این استارتاپ­‌ها تامین نیازهای سلامتی و کمک به بهبود نتایج حاصل از ارائه خدمات باشد، اما خیلی وقت­‌ها بسیاری از استارتاپ­‌ها هدف اصلی یعنی اهمیت دادن به بیمار و کمک کردن به او را فراموش می­‌کنند و بیشتر از هر چیزی تنها به طراحی، تکنولوژی و خدمات درمانی فکر می­‌کنند و شاید این موضوع موجب عدم موفقیت برخی از استارتاپ‌­های حوزه سلامت دیجیتال می­‌شود. در حالی که یکی از مهم­ترین مسائل در این حوزه اهمیت دادن به بیمار و نیازهای او در عین فراهم کردن یک سیستم در راستای سهولت کار مشتریان است که باید طراحی خوب و ساده و در عین حال راحتی داشته باشد.

مجموعه بیزینس نالج همواره در کنار استارتاپ‌ها بوده و خدمات متنوعی مانند مشاوره‌های تخصصی، منتورینگ فنی و بیزینسی را به استارتاپ‌ها و سرمایه‌گذاران ارائه می‌کند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بیزینس نالج

بزرگترین و تخصصی‌ترین مرجع کارآفرینی و استارتاپی در کشور که دروازه‌ی ورود مدیران موفق به دنیای کسب و کار است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]