اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 139910244858514613

شناخت ابزار سنجش اموج صوتی

کد: 139910244858514613

https://bit.ly/3bINem0

، تهران , (اخبار رسمی): صوت‌سنج‌ها ابزاری هستند که قادر به سنجش شدت امواج صوتی هستند. صدا یک سری از امواج فشار است که از طریق واسطه‌ای مانند هوا یا آب عبور می‌کند. هرچه فشار قوی‌تر باشد صدای بلندتر می‌شود.

شناخت ابزار سنجش اموج صوتی
شناخت ابزار سنجش اموج صوتی

در ابتدا توضیح می دهیم که صوت سنج چیست سپس به مواردی مثل صداو فرکانس و ... می پردازیم . صوت سنج | صدا سنج | sound level meter ابزاری است که قادر به سنجش شدت امواج صوتی است. صدا یک سری از امواج فشار است که از طریق واسطه ای مانند هوا یا آب عبور می کند. هر چه فشار قوی تر باشد صدای بلندتر می شود. این امواج فشار از طریق گوش ما دریافت می شود و توسط مغز ما درک می شود. صدا از چیزهایی که ما دوست داریم تا دلخوری ها متغیر باشد ، می تواند مضر باشد. این دستگاه ها قابلیت اندازه گیری پارامتر صدا بر حسب دسی بل را دارد. معمولا صوت سنج های موجود از نوع صوت سنج دیجیتال پورتابل بوده و نمونه های حرفه ای آن قابلیت آنالیز صوت ( آنالیزور صوت ) و ذخیره مقادیر اندازه گیری شده ( دیتالاگر صدا ) را دارد.

صدا چیست؟
وقتی تغییرات فشار هوا موجب تولید امواجی از فشار شده که در اتمسفر منتقل می شود صوت ایجاد می شود. هنگام عبور،  این امواج به روش های گوناگونی با محیط خود ارتباط دارند. صدا واژه ای است که  ناخود آگاه  برای صوت به کار برده می شود. طریقه انتقال صوت به صورت موج است که موج سینوسی معمول ترین نوع موج صوتی است که در یک سمت و بدون واگرایی از منبع تولید دور می شود.

ما تقریباً در هر لحظه، با صداها بمباران می شویم. اگرچه بسیاری از این صداها چیزهایی هستند که یا می خواهیم یا باید آنها را بشنویم، اما اغلب آنها بخشی از زندگی هستند که ما را در دنیای مدرن احاطه کرده است مانند ترافیک، ماشین آلات ، هشدارها و موارد دیگر.

این یک واقعیت است که اثبات شده این است که سر و صدا تأثیرات زیادی بر سلامتی دارد. بالا رفتن سطح صدا می تواند باعث فشار خون بالا ، کاهش شنوایی ، بیماری قلبی ، اختلال در خواب ، استرس و نارسایی ذهنی شود. برخی از سر و صداها حتی لازم نیست در سطح بالایی باشند که باعث بروز این بیماری ها شود. تأثیرات نویز بر سلامتی به اندازه کافی جدی است که مواجهه با سر و صدای زیاد توسط آژانس های بهداشت حرفه ای (مانند OSHA) ، آژانس حفاظت از محیط زیست ، قوانین ایالتی و احکام محلی تنظیم می شود.

صدا سنج ها قادر به اندازه گیری کمیت صدا هستند تا از قرار گرفتن ما در معرض صداهایی که آزاردهنده و زیان آور هستند ایمن باشیم.

برای اندازه گیری تراز فشار صوت ، صوت سنج ساخته شده است .

با وجود اینکه ویژگی های ترازسنج های صوتی می تواند تنوع داشته باشد اما در کل یک ترازسنج صوت حداقل دارای سه قسمت مهم است:

  • الف: پردازشگر
  • ب: میکروفن
  • ج: نمایشگر

وظیفه هر میکروفن بر اساس اعمال فشار صوت بر سطح دیافراگم آن و تولید جریان متناظر الکتریکی می باشد. در پردازشگر با توجه به ویژگی دستگاه و نیاز کاربر ، اطلاعات گرفته شده از میکروفن تقویت ، توزین و پردازش  میشود سپس توسط نمایشگر دیجیتال یا عقربه ای مقادیر نشان داده می شود.
این وسیله که یک میکروفن خازنی در ورودی خود دارد صوت را می گیرد و بعد از چند طبقه تقویت،این سیگنال آنالوگ را به دیجیتال تبدیل  می کند و نشان می دهد. این وسیله یک تراز سنج صوت است که آلودگی های صوتی محیط را بر حسب دسی بل مشخص میکند و بر روی نمایشگر به ما نشان می دهد.

فرکانس صدا
موج صوتی یک فرکانس مشخص دارد که به شکل تعداد امواج کاملی است که از یک نقطه مشخص در زمان یک ثانیه می گذرد.واحد و یکای فرکانس هرتز است .ردیف صوتی قابل شنیدن برای انسان ها در رنج 20 هرتز تا 20000 هرتز است.

انسانها در تمام فرکانس ها به همان شیوه صداها را نمی شنوند . سیستم شنوایی ما بیشتر به فرکانسهای بین 500 هرتز و 8 کیلوهرتز پاسخ می دهد و نسبت به صداهای بسیار کم فشار یا پر فشار حساسیت کمتری دارد. بنابراین ، اندازه گیری سطح صدا با شنوایی انسان به طور دقیق بیانگر چگونگی درک صدا نیست. به همین دلیل ، صوت سنج ها از فرکانس استفاده می کنند تا اطمینان حاصل کنند که محدوده مشابه صداها را با آنچه در واقع می شنویم اندازه گیری می کند.

 توان صوت
توان صوت بر حسب وات  تعریف شده و میزان انرژی صوتی تولید شده در واحد زمان است. کمترین میزان توان صوتی که  قابلیت تحریک گوش انسان را دارد برابر با  10-12 وات است.

شدت صوت
میزان انرژی ای که در واحد زمان از واحد سطح عبور میکند شدت صوت نام دارد . سطح  گفته شده بر راستای انتشار موج صوتی عمود است.
کمترین شدت صوتی که برای گوش انسان قابل درک میباشد، برابر با 10-12 وات بر مترمربع است.

دیاگرام ترازسنج صوت
دیاگرام صوت سنج

شیوه عملکرد صوت سنج 
مرحله ورودی
منظور از مرحله ورودی  تبدیل سیگنال میکروفن، به گونه ای است که مدارات الکتریکی تراز سنج صوت که استاندارد هستند، به آسانی بتوانندآن را پردازش کنند. در این مرحله از نظر تکنیکی  سیگنالی که امپدانس بالایی دارد به سیگنالی تبدیل میشود که امپدانس کمی دارد . توصیه می شود در مورد تعدادی از تراز سنج های صوت که میکروفن با چند متر سیم به دستگاه تراز سنج منتقل شود تا از این راه آن دو از یکدیگر دور شوند. احتمال ایجاد اختلالات الکترونیکی وقتی هست که این  کابل مستقیما به میکروفن متصل شود .سیگنال به وسیله ی یک کابل به تراز سنج متصل می شود که می تواند سیگنالی با امپدانس کم را منتقل کند.

شناساگر
شناساگر برای  تبدیل سیگنال متناوب به ولتاژ مستقیم است. نسخه ی واقعی صدای محیط ،توسط میکروفن متصل به تراز سنج صوت برداشت می شود. در این هنگام باید ثابت زمانی دستگاه انتخاب شود.

تجمیع کننده
تراز سنج های قدیمی به وسیله ی مدارات آنالوگ ، بیشتر محاسبات و پردازش اطلاعات را انجام می دادند. تراز سنج های مدرن محاسبات و پردازش اطلاعات را به وسیله ی ریز پردازنده ها انجام می دهند . برای چاپگر از جمله وظایف تجمیع کننده تبدیل فشار صوت به واحد دسی بل ذخیره سازی اطلاعات است.

باطری
باطری که قوی نباشد باعث بروز خطا و کسب اطلاعات اشتباه می شود. تراز سنج های امروزی کاربر را از حالت و وضعیت باطری آگاه می سازند و یک آلارم هنگامی که انرژی باطری حداقل شود می زنند.

میکروفن
میکروفنی که استفاده میشود بایستی بسیار دقیق باشد برای همین بسیار گران  هستند. کیفیت میکروفن تا حد زیادی کلاس تراز سنج را تعیین میکنند . مثالی از میکروفن هایی که عمدتا استفاده میشوند میکروفن های خازنی و میکروفن های الکترت هستند.

نمایشگر
نمایشگر های عقربه ای  که بر روی تراز سنج های قدیمی سوار میشدند دیگر ساخته نمی شوند. این دسته از نمایشگرها نمی توانستند  یک  نمایش بسیاردقیق داشته باشند. نمایشگر های جدید خیلی پیچیده اند و اکثرا دارای یک نمایشگر شبه آنالوگ هستند. که معمولا این نمایشگر یک ستون متحرک است که طول آن باتوجه به عددی که نشان داده می شود از طریق یک نشانگر زیاد و کم می شود.

حساسیت
میزان سیگنال خروجی میکروفن های مختلف که در تعدادی از اصوات یکسان قرار میگیرند امکان دارد فرق داشته باشند. به میزان اندکی خروجی میکروفن را تجهیزات معمولی کالیبراسیون تنظیم می کنند اما اختلاف سیگنال خروجی میکروفن ها تا حدی زیاد  است که امکان یکسان سازی در کالیبراسیون های معمولی آنها وجود ندارد.

حالت نمونه برداری سریع و آهسته در صوت سنج ها
اشاره به این که دستگاه به صدا با چه سرعتی  از خود واکنش نشان می دهد. اکثر دستگاهها قسمتی را برای انتخاب حالت کند یا سریع دارند. حالت کند در بیشتر موارد برای برنامه های OSHA و شنیدن مکالمات به کار برده می شود و حالت سریع برای کم کردن سر و صدا به کار برده میشود. مثلا  خیلی سریع منبع سر وصدای ناشی از سوختن را شناسایی میکند که کارمندان آتش نشانی قادر به استفاده از آن هستند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

مرجع ابزار دقیق و هیدرولیک ایران

شرکت آبنوس سازه نماینده رسمی محصولات دورمن اسمیت که شامل کلید مینیاتوری ، کلید حرارتی ، کلید اتوماتیک ، کنتاکتور ، بی متال و کلید محافظ جان می باشد. 02188325739

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

صنعت و تولید