اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140002045099716343

بررسی اهمیت یادگیری روتوش عکس برای درآمدزایی

آیا با یادگیری و آموزش روتوش عکس می توان درآمد کسب کرد؟

کد: 140002045099716343

https://bit.ly/3aCHIjy

، تهران , (اخبار رسمی): افرادی که در زمینه روتوش عکس فعالیت می‌کنند، به طور حرفه‌ای روی این بخش تمرکز کرده‌اند و در صنایع مختلفی مانند: عکاسی پرتره، صنعت چاپ، تبلیغات و مجلات، سینما و حتی مد مشغول به کار شده‌اند. در این مقاله به اهمیت یادگیری روتوش عکس می‌پردازیم، روش‌های درآمد روتوش، نیازهای بازار و کسب‌وکار به هنر روتوش

آیا با یادگیری و آموزش روتوش عکس می توان درآمد کسب کرد؟
آیا با یادگیری و آموزش روتوش عکس می توان درآمد کسب کرد؟

 آموزش روتوش عکس طرفداران و مخاطبان بسیاری بین عکاسان و گرافیست ها دارد، زیرا در تجارت امروز تبلیغات و معرفی برند حرف اول را می زند، و تبلیغات تصویری آنلاین و آفلاین نیازمند یک ادیتور حرفه ای است.

هنر عکاسی یکی از هنرهای بسیار پرکاربرد امروز است که بسیاری از افراد در این حوزه مشغول به کار هستند و درآمد بسیار زیادی دارند.

برخی از افراد دوربین به دست می‌گیرند و سعی می‌کنند تصاویری زیبا شکار کنند و از این راه درآمد داشته باشند و برخی دیگر به هنر روتوش عکس مشغول هستند. روشی ساده تر از عکاسی اما درآمدی بالا دارند.

روتوش عکس یکی از این مهارت‌ها است و آموزش روتوش عکس طرفداران و مخاطبان بسیاری دارد. می توان گفتروتوش عکس جزو برترین مشاغل خانگی و دورکاری در جهان است.

بااین‌حال، افرادی که در زمینه روتوش عکس فعالیت می‌کنند، به طور حرفه‌ای روی این بخش تمرکز کرده‌اند و در صنایع مختلفی مانند: عکاسی پرتره، صنعت چاپ، تبلیغات و مجلات، سینما و حتی مد مشغول به کار شده‌اند.

در این مقاله به اهمیت یادگیری روتوش عکس می‌پردازیم، روش‌های درآمد روتوش، نیازهای بازار و کسب‌وکار به هنر روتوش، بررسی جایگاه روتوش تصاویر در جهان امروز و تجارت آفلاین و آنلاین.

روتوش عکس چیست؟

ریتاچ retouch که در زبان فارسی به آن روتوش( رتوش ) نیز گفته می‌شود، قبل از اختراع دوربین عکاسی نیز در هنر نقاشی کاربرد داشته است.

نقاشان بخصوص نقاشانی که چهره انسان‌ها را بروی بوم نقش می‌زدند گاهی با سفارش مشتری خود اقدام به زیباتر کردن چهره می‌نمودند و نواقص صورت یا اندام سوژه را برطرف می‌کردند، در واقع از کشیدن این نواقص خودداری می‌نمودند و چهره افراد زیباتر نقاشی می‌شد.

در طول تاریخ نقاشان بسیار معروف که آثاری شگفت‌انگیز خلق کرده‌اند و به‌یادگار مانده است با دریافت هزینهٔ بیشتر از مشتری، چهره آنها را زیباتر از واقعیت نقاشی می‌کردند و می‌توان گفت آنها بودند که روتوش و دستکاری تصاویر را پایه‌گذاری کردند.

در زمان اختراع دوربین عکاسی، تمام این نواقص ظاهری افراد در عکس به‌صورت طبیعی و واقعی ثبت می‌شد، در نتیجه بازهم روتوش تبدیل به یک نیاز گردید.

عکاسی فقط مختص به فرایند گرفتن عکس نیست. اعمالی بعد از گرفتن عکس وجود دارند که به آن‌ها فرایندهای ویرایش عکس می‌گویند. این ویرایش شامل ویرایش دیجیتال و پردازش عکس است.

امروزه در عکاسی دیجیتال، روتوش( رتوش ) کردن به معنی حذف و ترمیم نقایص خاص در تصویر است که با دوربین قابل حذف نیستند.

این عمل حذف حتی می‌تواند بسیار جزئی باشد، مانند حذف گردوغبار روی لنز دوربین هنگام ثبت عکس، یا حذف یک سوژه و المان در عکس که به زیبایی تصویر لطمه می‌زند مانند: یک تیر چراغ برق، سطل زباله و ….

در عکاسی چهره و پرتره انسان‌ها از روتوش می‌توان برای ازبین‌بردن برخی نقایص روی پوست افراد یا لباس آنها نیز استفاده کرد.

این نوع روتوش بیشتر در صنعت مد و زیبایی، عکس‌های تبلیغاتی، تصاویر یادگاری و خاطره‌انگیز مجالس عروسی، تولد و همچنین عکاسی چهره کاربرد دارد.

پس از این‌که فرایند روتوش عکس انجام شد، نسخه نهایی آن به دست می‌آید و آماده ارائه می‌شود.

روتوش عکس هنگامی شروع می‌شود که ویرایش‌های اولیه روی عکس انجام شده‌اند و هنوز نواقصی دیده می‌شوند. حذف موارد ناخوشایند در تصویر و احتمالاً افزایش کیفیت کلی تصویر و پیاده‌سازی اصول و قوانین روتوش می‌توانند در این حیطه قرار بگیرند.

روتوش معمولاً در عکس‌های پرتره کاربرد بیشتری دارد. به‌عنوان افراد متخصص در زمینه روتوش که به این افراد ریتاچر یا اصطلاحاً روتوشر گفته می‌شود، روی لکه‌ها و چین‌وچروک پوست کار می‌کنند تا آن را صاف کنند،

  • رنگ موها را تغییر می‌دهند،
  • انعکاس نور فلاش روی پوست را حذف می‌کنند،
  • اجزای صورت را متعادل می‌کنند،
  • اگر چشم سوژه بسته یا نیمه‌باز باشد آن را اصلاح می‌کنند،
  • موهای اضافه روی صورت، چشم، دهان را از بین می‌برند و همچنین ممکن است که خطوط چشم را پررنگ کنند یا خطوط دور دهان را حذف کنند.

هر قسمت از اجزای بدن را می‌توان روتوش کرد تا عکس زیباتری به دست آورد. روتوش برای سطوح و اشیا نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

به‌عنوان‌مثال سطوح اشیا یا چین‌وچروک لباس را می‌توان روتوش کرد تا به سطوح صاف‌تری رسید.

چرا روتوش عکس مهم است؟

روتوش عکس به‌این‌علت مهم است که می‌تواند یک عکس بسیار معمولی یا بد را به یک عکس بسیار زیبا تبدیل کند.

البته که روتوش تصاویر فرایندی است پس از عکاسی، در نتیجه می‌بایست عکس ثبت شده تمام ویژگی‌های یک عکس خوب را دارا باشد و این برعهده عکاس و نورپرداز است. اما اگر هنگام عکاسی به هر دلیلی مشکلاتی وجود داشت، این مشکلات در مرحلهٔ روتوش و ادیت برطرف می‌شود.

در واقع قصد دارم این نکته را بگویم که تصور نکنید عکسی که نادرست ثبت شده است و نورپردازی مناسبی ندارد با روتوش می‌توان معجزه کرد! خیر چنین نیست.

به همین دلیل است که روتوشرهای حرفه‌ای با عکاسان حرفه‌ای همکاری می‌کنند و هرگونه سفارشی را نمی‌پذیرند، زیرا مشکلات فنی عکاسی و نور باید در هنگام ثبت عکس برطرف شود نه در مرحلهٔ روتوش. روتوشر فقط خطاها و مشکلاتی را رفع می‌کند که در حیطه تخصص خودش باشد.

جزئیات در عکس بسیار مهم هستند و از آن جایی که عکس، همیشه پیش چشم بیننده به‌صورت ثابت قرار دارد، وجود هر نقص در عکس بیشتر به چشم می‌آید.

روتوش در  هنر سینما نیز کاربرد دارد. یکی از اصلی‌ترین کاربردهای آن روتوش پوستر فیلم‌ها است که قرار است در جهان پخش شوند و پیش چشم میلیون‌ها انسان قرار بگیرند.

روتوش عکس در مجلات و صنعت چاپ نیز استفاده فراوانی دارد. بزرگ‌ترین نشریات، شرکت‌های تبلیغاتی و روزنامه‌های جهان که از تصاویر با سوژه انسانی (مدل) استفاده می‌کنند، به روتوش به‌عنوان یک نیاز نگاه می‌کنند.

یک مثال واضح و ساده برای اهمیت هنر روتوش در چنین کسب‌وکارها، تصاویر تبلیغاتی در مجلات و بنرها و بسته‌بندی محصولات است.

حتماً تابه‌حال تبلیغات مواد و لوازم آرایشی (کرم، شامپو، خمیردندان، صابون و …) را دیده‌اید که سوژه در این تصاویر دارای چهره‌ای زیبا و بدون نقص است، موهایی نرم و شفاف و پوستی صاف دارد.

پوست صورت و بدن صاف و یکدست می‌شود، قرمزی چشم‌ها برطرف می‌شود و سفیدی چشم‌ها افزایش می‌یابد. چین‌وچروک پوست برطرف می‌گردد و دندان‌ها مثل مروارید می‌درخشند.

این همان تخصصی است که شرکتهای تبلیغاتی بدنبال آن هستند و با وجود اینترنت و مرز آزاد ارتباطات، یافتن سفارش برای روتوشرها  دیگر دغدغه نیست.

آیا روتوش عکس درآمدزا است؟

مشارکت با آتلیه‌ها و عکاسان فرصت مناسبی فراهم کرده است تا یک متخصص روتوش این مهارت را به‌عنوان شغل اول انتخاب کند، زیرا تعداد برگزاری مراسم عروسی، تولد و جشن حجم زیادی از سفارش‌ها را روی دوش آتلیه دارها می‌گذارد.

تعداد زیادی عکس از مشتریانی متفاوت که همگی بی‌صبرانه منتظر دریافت عکس‌های یادگاری خود هستند، در این‌طور مواقع آتلیه دارها برای ارائه سریع‌تر تصاویر مشتری به روتوشرهای حرفه‌ای نیاز دارند تا سفارش‌ها را سریع‌تر تکمیل کنند و به این صورت رضایت مشتری را جلب نمایند.

ازآنجاکه استخدام روتوشر برای هر آتلیه، دارای هزینهٔ بالایی است، مانند تهیه کامپیوتر مناسب، محل و میز کار برای روتوشر و…و این هزینه‌ها برعهدهٔ مدیریت آتلیه است، ترجیح می‌دهند فرایند روتوش را برون‌سپاری کنند.

معمولاً آتلیه دارها که همچنان به روش سنتی و قدیمی کار می‌کنند، ترجیح می‌دهند مرحله روتوش را نیز خود برعهده بگیرند که نتیجه این تصمیم غیرعقلانی و غیرحرفه‌ای باعث می‌شود، مشتریان زیادی را از دست بدهند، با شکایت و عصبانیت مشتری به دلیل تحویل دیرهنگام عکس‌هایشان روبرو شوند، نتیجه روتوش عکس‌هایشان بسیار سطحی، غیرحرفه‌ای و قدیمی است.

زیرا آتلیه دار باید هم در مراسم حضور پیدا کند، عکاسی و فیلم‌برداری کند، دفتر و شرکت را اداره کند و در نتیجه ویدئوها را تدوین کند و در نهایت عکس‌ها را روتوش کند.

تمام این موارد باعث می‌شود آن‌چنان‌که می‌بایست زمان برای روتوش حرفه‌ای و تخصصی نداشته باشد ازین رو به وسیله پلاگین های آماده و غیراصولی تصاویر را روتوش می کند و کاملاً واضح است که نتیجه کار چه خواهد شد.

حتی عکاسان حرفه‌ای امروزه فرایند روتوش را به متخصص این کار واگذار می‌کنند. زیرا زمان بیشتری خواهند داشت تا عکس‌های بیشتری ثبت کنند، هزینهٔ همکاری با یک متخصص روتوش بسیار ارزان‌تر از این است که خودشان زمان و وقت برای روتوش عکس بگزارند.

امروزه با وجود شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، ذائقه مردم و مشتریان از یک عکس زیبا و حرفه‌ای بالاتر رفته و تغییر کرده است.

همگی می‌دانند یک تصویر حرفه‌ای چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد، زیرا هر روز در دنیای اینترنت تصاویر حرفه‌ای و زیبا را مشاهده می‌کنند.

همه به دنبال بهترین نتیجه هستند و در این مرحله است که یک عکاس یا مدیر آتلیه موفق و هوشمند، باید تصمیم بگیرد که یک نتیجه امروزی و حرفه‌ای تحویل مشتری بدهد یا یک محصول قدیمی و سنتی که دیگر جایی در جهان امروز ندارد.

اکثر عکاسان و آتلیه دارها با افکار سنتی و غیرحرفه‌ای به‌زودی از این میدان رقابت خارج خواهند شد مگر اینکه به خواستهٔ مشتریان احترام بگذارد و نتیجه‌ای قابل‌قبول ارائه دهد.

زیرا احساس نیاز از سوی عکاس و آتلیه هر روز بیشتر می‌شود و تنها راه‌حل رشد خود را حضور یک روتوشر حرفه‌ای می‌دانند.

منبع و ادامه مطلب: آموزش روتوش عکس

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وب سایت روتوشر

مرجع تخصصی آموزش روتوش عکس در ایران با برترین مدرسین

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]