اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140005045345416884

تحلیل و گزارش بازار آهن و فولاد در تیرماه 1400 از نگاه آسرون

گزارش وضعیت بازار آهن در تیرماه 1400

کد: 140005045345416884

https://bit.ly/3zCaSJC

، تهران , (اخبار رسمی): در ماهی که گذشت علاوه بر قیمت دلار، قطعی برق نیز یکی از بازیگران اصلی بازار آهن و فولاد بود و تأثیر زیادی بر قیمت‌ آهن و رونق بازار داشت. مشکلی که هنوز هم پا برجا است و مشخص نیست که چه زمانی رفع می‌شود.

گزارش وضعیت بازار آهن در تیرماه 1400
بررسی وضعیت بازار آهن و فولاد در تیر 1400 از نگاه آسرون

در این مقاله از آسرون، به بررسی وضعیت بازار آهن و فولاد در تیر 1400 و فراز و فرود قیمت‌ها در این ماه، پرداخته شده است:

به گزارش اخبار رسمی و به نقل از آسرون (وبسایت فروش آهن و فولاد) :در ماهی که گذشت علاوه بر قیمت دلار، قطعی برق نیز یکی از بازیگران اصلی بازار آهن و فولاد بود و تأثیر زیادی بر قیمت‌ آهن و رونق بازار داشت. مشکلی که هنوز هم پا برجا است و مشخص نیست که چه زمانی رفع می‌شود. در این مقاله، به بررسی وضعیت بازار آهن و فولاد در تیر 1400 و فراز و فرود قیمت‌ها در این ماه، پرداخته شده است:

سرفصل ها

بازار آهن و فولاد تیرماه 1400 را چگونه گذراند؟

وضعیت بازار میلگرد در تیرماه 1400 چگونه بود؟

قیمت تیرآهن در تیرماه 1400 چقدر تغییر کرد؟

قیمت نبشی در تیرماه 1400 چقدر نوسان داشت؟

قیمت قوطی پروفیل در تیرماه 1400 چقدر تغییر کرد؟

در مردادماه وضعیت قیمت‌ها در بازار آهن و فولاد چگونه خواهد بود؟

بازار آهن و فولاد تیرماه 1400 را چگونه گذراند؟

در این بخش، تحلیل ماهانه بازار آهن و فولاد در تیرماه 1400 را به‌صورت خلاصه می‌خوانید. اگر قصد دارید تا از وضعیت بازار در این ماه با جزییات بیشتری مطلع شوید، می‌توانید مقالات تحلیل هفتگی را از هفته اول تا چهارم تیرماه، دنبال کنید.

قطعی برق، افزایش قیمت دلار نیمایی و پیروزی موقت عرضه بر تقاضا، مهم‌ترین اتفاقات تأثیرگذار بر بازار آهن و فولاد در ماه گذشته بودند. در هفته اول تیرماه، افزایش قیمت دلار نیمایی و دلار آزاد باعث شد که قیمت مقاطع فولادی بالا رفته و شاهد رفتار سنتی خریداران ایرانی در بازار باشیم. در این رفتار سنتی، هر گاه که قیمت دلار و کالاها بالا می‌رود، خریداران از ترس افزایش بیشتر قیمت، برای خرید هجوم می‌آورند. این هجوم برای خرید، منجر به افزایش معاملات میلگرد در بورس کالا به میزان 73 درصد شد.

رونق بازار در هفته دوم تیر هم ادامه داشت؛ اما از اواسط همین هفته خاموشی‌های برق آغاز شد و توانیر از صنایع فولاد و سیمان خواست تا برای جلوگیری از خاموشی‌های سراسری در کشور، میزان مصرف برقشان را تا 90 درصد کاهش دهند. اتفاقی که منجر به کاهش تولید و بالا رفتن چند پله‌ای قیمت مقاطع فولادی شد.

قطعی برق همچنین باعث شد که شمش فولادی در هفته‌های سوم و چهارم تیر در بورس کالا عرضه نشود و میلگرد هم با حجمی کمتر از همیشه، تنها در هفته سوم تیر عرضه شود. البته این حجم کم میلگرد، با استقبال شدید خریداران مواجه شد و تمامی آن به فروش رفت. در هفته‌های سوم و چهارم، برخی از نوردکاران اعلام قیمت و فروش نداشتند و کمبود سیمان و تعطیلی پروژه‌های ساختمانی در کنار این موضوع، منجر به بازگشت رکود به بازار آهن و فولاد شد.

وضعیت بازار میلگرد در تیرماه 1400 چگونه بود؟

در ماه گذشته قیمت میلگرد آجدار صعودی چند پله‌ای داشت و می‌توان این مقطع فولادی را پرچم‌دار گرانی‌ها در بازار آهن و فولاد دانست. جدای از عواملی که در ابتدای این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم، شکسته شدن مقاومت تقاضا در برابر افزایش قیمت میلگرد در بورس کالا، یکی از عوامل تأثیرگذار بر افزایش قیمت آن بود.

به ‌عنوان ‌مثال، قیمت میلگرد اصفهان ابتدای تیرماه را با عدد 15.300 تومان آغاز کرد و در انتهای تیرماه، به عدد 16.500 تومان رسید و در میانه ماه، قیمت 17.000 تومان را هم تجربه کرد. قیمت میلگرد بناب نیز در این ماه از 15.250 به 16.900 تومان رسید.

قیمت تیرآهن در تیرماه 1400 چقدر تغییر کرد؟

در خردادماه ترس از ورود قیمت تیرآهن به کانال 15.000 تومان وجود داشت اما قیمت این مقطع فولادی نه تنها وارد این کانال شد، بلکه در تیرماه تا حدود 17.000 تومان هم رسید. به‌ عنوان ‌مثال قیمت تیرآهن اصفهان در تیرماه از 15.600 به 16.500 تومان رسید.

قیمت نبشی در تیرماه 1400 چقدر نوسان داشت؟

یکی دیگر از رکوردشکنان بازار آهن و فولاد در تیر 1400، قیمت نبشی بود. قیمت این مقطع فولادی در ماه گذشته، افزایشی حدوداً 2.000 تومانی داشت. به ‌عنوان ‌مثال، قیمت نبشی ناب تبریز از 15.580 تومان تا 17.500 تومان هم رسید اما در اواخر ماه روی عدد 16.850 تثبیت شد. قیمت نبشی آریان فولاد نیز از 15.680 تومان ابتدای ماه، به 17.500 تومان در اواسط ماه رسید و در اواخر تیرماه نیز روی عدد 17.100 ثابت باقی ماند.

قیمت قوطی پروفیل در تیرماه 1400 چقدر تغییر کرد؟

ورق سیاه یکی از مقاطعی است که معمولاً نوسان قیمت زیادی ندارد اما در تیرماه این مقطع فولادی نیز از موج گرانی‌ها بی‌نصیب نماند. افزایش قیمت ورق سیاه در تیرماه، منجر به افزایش قیمت قوطی پروفیل در بازار شد. به ‌عنوان ‌مثال در ماه گذشته، قیمت قوطی پروفیل کیان پرشیا از 24.100 به 25.000 تومان و قیمت قوطی پروفیل فولاد گستر حداد نیز از 23.000 تومان به 24.200 تومان رسید.

در مردادماه وضعیت قیمت‌ها در بازار آهن و فولاد چگونه خواهد بود؟

همان‌طور که در ابتدای این مقاله خواندید، زمان قطعی برای رفع محدودیت‌های مصرف برق هنوز مشخص نیست و این محدودیت‌ها برای مشترکان فولادی همچنان ادامه دارد. گرچه قیمت دلار آزاد و دلار نیمایی تا حدودی مهار شده و در صورت بازگشت تولید فولاد به حالت عادی، می‌توانیم به رونق مجدد بازار و منطقی شدن قیمت‌ها، امیدوار باشیم.

با مطالعه تحلیل‌های هفتگی و ماهانه بازار آسرون می‌توانید با وضعیت بازار و نوسانات آن پیش از خرید هر نوع مقطع فولادی، آشنا شوید و با یک دید کامل اقدام به خرید انواع مصالح فولادی مانند میلگرد و... کنید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

آسرون

آسرون از سال ۱۳۷۴ تا امروز در بازار آهن و فولاد مشغول به فعالیت است. ما در چند سال گذشته با آغاز فروش آنلاین آهن، پا به عرصه جدیدی گذاشتیم که هدف از آن، افزایش سرعت خدمت‌رسانی به مشتریانمان در اقصی نقاط ایران است. اعتماد، تضمین کیفیت و صداقت از اصول اخلاقی و حرفه‌ای ما در کار است. مطمئن‌ترین خرید مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را با آسرون تجربه کنید

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

تجارت و بازار