اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 14000929559149309

چرا کارفرما باید از مشاور تخصصی نما در حوزه ساخت و ساز بهره‌ بگیرد؟

کلاهبرداری‌های رایج در بازار مسکن: از قراردادهای صوری تا کم‌فروشی مصالح

کد: 14000929559149309

https://bit.ly/3FvKHHO

، مشهد , (اخبار رسمی): حضور سرمایه‌های کلان در حوزه زمین و مسکن و تبدیل ملک و زمین به یک کالای سرمایه‌ای در سال‌های اخیر، بازار مسکن را به بازاری پر تقاضا بدل ساخته اما مشکلات خاصی نیز ایجاد کرده است.در ادامه به بررسی برخی کلاهبرداری‌های رایج در بازار مسکن از زبان کارشناسان و فعالان این بازار می‌پردازیم.

کلاهبرداری‌های رایج در بازار مسکن: از قراردادهای صوری تا کم‌فروشی مصالح
تست آب بندی نما
کلاهبرداری‌های رایج در بازار مسکن: از قراردادهای صوری تا کم‌فروشی مصالح
نشست نما - Facade Forum
کلاهبرداری‌های رایج در بازار مسکن: از قراردادهای صوری تا کم‌فروشی مصالح
گنبد مینا منحصر به فرد ترین اسکای لایت ایران

حضور سرمایه‌های کلان در حوزه زمین و مسکن و تبدیل ملک و زمین به یک کالای سرمایه‌ای در سال‌های اخیر، بازار مسکن را به بازاری پر تقاضا بدل ساخته اما مشکلات خاصی نیز ایجاد کرده است.

واکاوی برخی کلاهبرداری‌های رایج در بازار مسکن

علیزاده کارشناس حوزه مسکن معتقد است:‌ در هر جای دنیای اقتصاد که به موضوع کلاهبرداری نگاه کنیم، هم از نظر چگونگی انجام و هم از دیدگاه مسائل حقوقی-پلیسی برای مخاطبان مسئله‌ای خاص و ویژه است. بویژه که این اتفاق در حوزه زمین و مسکن از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که روزانه افراد زیادی در حال انجام معامله در این بازار هستند. تاکنون درباره کلاهبرداری‌های رایج در بازار مسکن صحبت‌های زیادی شده است، اما ما از دو منظر وارد این مسئله می‌شویم.

وی بیان کرد: باید در حوزه کلاهبرداری‌های رایج در بازار مسکن و ساختمان دو نوع کلاهبرداری را مد نظر قرار داد نوع اول کلاهبرداری های  از پیش تعیین شده است. در این حالت افراد با طراحی نقشه قبلی و سندسازی وارد بازار مسکن می‌شوند و با بکارگیری مبایعه‌نامه‌های جعلی معامله انجام داده و اقدام به فروش ملک اعم از زمین یا ساختمان می کنند. این دسته از کلاهبرداران معمولا کار خود را در چارچوب و نظم خاصی انجام می‌دهند و کمتر کسی به آن‌ها شک می‌کند.

این کارشناس مسکن مشهد پیرامون کلاهبرداری‌های رایج در بازار مسکن می‌افزاید: نوع دیگری کلاهبرداری از افرادی است که بدون تجربه و سرمایه کافی وارد بازار می‌شوند و در دام ظاهر فریبنده بازار مسکن می‌افتند. در واقع کلاهبرداران بازار مسکن با ارائه محاسبات واهی، تئوری‌های گذشته و با بررسی اینکه چه زمانی و در چه تاریخی بازار دچار تورم می‌شود، افراد را دعوت به ورود می‌کنند سرمایه‌ای که برای ساخت یک زمین ۲۵۰ متری در نظر گرفته شده، وارد مشارکت در ساخت یک زمین ۵۰۰ متری  می کنند این اقدام که به امید قرار گرفتن بازار مسکن در دوران تورم، پیش‌فروش آپارتمان و به دست آوردن سود خوب انجام می‌دهد در نهایت موجب بروز مشکلات جدی برای شخص و شرکا می‌شود.

متاسفانه غافل از اینکه ایجاد تورم سبب بالا رفتن نرخ ارز می‌شود و تبعات آن بازار فروش مصالح ساختمانی و سایر ملزومات ساخت‌وساز را تحت‌تاثیر خود قرار می‌دهد. در این حالت افراد برای تحویل دادن کار و یا واحدهای خود دچار مشکل می‌شوند.

کم‌فروشی و تقلب مجریان طرح به خاطرعدم دانش کارفرما

سعید مادرشاهی کاشناس نما نیز باب کلاهبرداری‌های رایج در بازار مسکن در حوزه اجرایی معتقد است: از انجایی که این روزها بازدهی اقتصادی حوزه مسکن افزایش چشمگیری پیدا کرده است؛ بسیاری از افرادی که دارای زمین یا تمکن مالی دارند به سمت ساخت و ساز جذب شده‌اند. از آنجا که این افراد اکثرا دارای علم و تخصصی کافی در حوزه ساخت وساز نیستند در بسیاری اوقات مجری طرح در ساخت و ساز خود بر خلاف مفاد قرارداد به نوعی کم‌فروشی و تقلب می‌کنند که این موضوع در آینده کارفرما را دچار مشکل و ضرر و زیان می‌نمایند.

به عنوان مثال یکی از کم فروشی‌هایی که در حوزه ساخت ساختمان رایج هست و مالکین و ساکنین از آن آسیب می‌بینند، اجرای صحیح مقررات جدید در حوزه پوسته های ساختمان است. به عنوان مثال در زمینه دیوار پیرامونی در ساخت واحدهای مسکونی ها هنوز خیلی جادر بسیاری از پروژه‌ها، بلوک چینی با استفاده از بلوکه‌ای بی‌کیفیت بدون توجه از مقررات و شیوه‌نامه های جدید برای والپست ها و اجزا نگه دارنده آن‌ها رایج است و نتیجه آن ساختمان‌هایی است که در زلزله‌های اخیر غرب کشور شاهد آن بودیم . به طوری که ساختمان سالم بود ولی دیوارها روی ساکنین ریخته بود و لطمات جانی و مالی فراوان به بار نشسته بود.

چرا کارفرما باید از مشاور تخصصی در حوزه ساخت و ساز بهره‌ بگیرد؟

سعید مادرشاهی در ادامه توضیح می‌دهد: متریالی که در سال‌های اخیر باب شده است، نمای بتن یا GFRC  است.  مثل هر بتن دیگری این متریال نیاز به دقت بالایی در فرمولاسیون و افزودنی بویژه دقت و مهارت در میزان الیاف مصرفی دارد  و صرفه جویی و کم فروشی تامین کننده می‌تواند ضایعات جبران ناپذیری به پروژه وارد نمایند. مثل نمای برج های منطقه ۲۲ تهران که پیش از افتتاح  به دلیل ترک خوردن جمع آوری و دوباره اجرا شد. حالا شما تصور کنید یک پروژه شخصی این ضرر و زیان چه هزینه‌ای بر روی دست کارفرما خواهد گذاشت؟

این کارشناس نما در خاتمه تاکید می‌کند: وظیفه‌ یک مشاور تخصصی  نظارت بر اجرای باکیفیت، مطابق استاندارد و قرارداد، تهیه مصالح با قیمت مناسب و نظارت بر تحویل در زمان تعریف شده به کارفرما است. اکثر کلاهبرداری هایی که در حوزه اجرای ساختمان‌ها چه پروژه‌های کوچک یا بزرگ صورت می گیرد حاصل فقدان حضور یک مشاور متخصص و کاربلد در کنار کارفرما است.

پس به کارفرماها توصیه می‌کنم برای جلوگیری از این ضرر و زیان‌ها از مشاوران خبره در کنار خود راهنمایی و  بهره‌ بگیرند. زیرا شاید حضور مشاور در یک پروژه در نگاه اول هزینه‌‌زا باشد اما در نهایت باعث جلوگیری از ضرر و زیان چند برابری کارفرما خواهد شد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

شرکت آلومینیوم شیشه تهران

آلومینیوم شیشه تهران پس از سه دهه تجربه EPC در حوزه مهندسی نما و تامین و اجرای نما از اواسط دهه نود با تغییر ساختار به اولین مشاور تخصصی حوزه نما در کشور تبدیل شد. این شرکت با استناد به دو دهه سابقه اجرای نمای کلان پروژه های کشور امروز پیشرو تحقیق و توسعه در صنعت نما است. این شرکت همچنین در راستای مسئولیت اجتماعی خود طی سالیان گذشته صد ها سمینار، کارگاه آموزشی و دوره در نظام مهندسی، دانشگاه ها و .... برگزار کرده و با تاسیس نشست نما ( FacadeForum ) و برگزاری اولین دوره آموزشی مهندسی نما در سال 97 و برگزاری همایش تخصصی نما در سال 98 و 1400 قدم های مهمی برای رشد علمی و فرهنگ سازی در صنعت ساختمان و نما برداشته است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

تجارت و بازار | مسکن و ساختمان