اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140101285922918624

هر آنچه باید در مورد بنزو تری آزول بدانیم؟

بنزو تری آزول چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کد: 140101285922918624

https://bit.ly/3vtuMWI

، تهران , (اخبار رسمی): بنزو تری ازول (BTA) یک ترکیب هتروسیکلیک با سه اتم نیتروژن است. تحقیقات عظیم بر روی مشتقات بنزو تری ازول کاربرد وسیع این مولکول ها را برای نشان گذاری و انتقال تعداد زیادی از هسته های هتروسیکلیک نشان می دهد.

بنزو تری آزول چیست و چه کاربردهایی دارد؟
بنزو تری آزول چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بنزو تری آزول در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده شیمیایی به عنوان یک بازدارنده خوردگی به ویژه برای مس و آلیاژهای مس موثر است.

بنزو تری ازول (BTA) یک ترکیب هتروسیکلیک با سه اتم نیتروژن است. تحقیقات عظیم بر روی مشتقات بنزو تری ازول کاربرد وسیع این مولکول ها را برای نشان گذاری و انتقال تعداد زیادی از هسته های هتروسیکلیک نشان می دهد. این مولکول برای تعیین مقدار آنالیتیکال نقره و همچنین به عنوان یک مهار کننده در امولسیون های عکاسی استفاده می شود.

آزولها  در اواخر ۱۹۶۰ کشف شدند و از گروه ترکیبات هتروسیکلیک هستند که بزرگترین گروه داروهای ضد قارچ موجود را تشکیل می دهند. به ویژه، حلقه ایمیدازول جزء مواد شیمیایی فعال آزول ها‌ست. تری ازول ها با کمی تغییر در این حلقه به دست می آیند و فعالیت های مشابه یا بهبودتری یافته دارند، همچنین عوارض جانبی کمتری برای مشتقات تری ازول گزارش می شود. بنابراین جای تعجب نیست که مشتقات بنزیمیدازول/بنزو تری ازول از نظر بیولوژیکی فعال هستند.

بنزو تری آزول در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده شیمیایی به عنوان یک بازدارنده خوردگی به ویژه برای مس و آلیاژهای مس موثر است. اما همچنین فولاد، نیکل، کادمیوم و آهن خاکستری به خوبی از اثرات محافظتی بنزو تری ازول استفاده می کنند. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این رابطه ارائه می شود. لطفا همراه ما باشید.

اسامی دیگر بنزو تری ازول:
۱- Hبنزوتری ازول
Preventol CI8-100
۱،۲- آمینوازوفنیلن
بنزن آزیمید
۲،۳- دیازایندول
۱،۲،۳- تریازائدن
BTA
آزیمیدوبنزین
۱،۲،۳-۱H- بنزو تری ازول


تاریخچه تولید بنزو تری ازول
بنزو تری ازول دسته ای از ترکیبات هتروسیکلیک هستند که در زمینه شیمی دارویی بسیار مورد توجه هستند. بنزیمیدازول و مشتقات آن برای دهه ها مورد مطالعه قرار گرفته است  و داروهای دارای این عنصر هتروسیکل به عنوان عنصر اصلی به طور گسترده ای در کلینیک ها به عنوان مثال در انسان به عنوان ضد هلمینتیک مورد استفاده قرار می گیرند. آزول متراکم بنزو حاوی سه هترواتوم مانند بزوکسادیازول، بنزوتیازول و بنزو تری ازول، به دلیل دامنه وسیع فعالیت بیولوژیکی آنها به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته اند.

تری ازول ها را می توان به عنوان یک ساختار ممتاز برای چندین فعالیت دارویی در نظر گرفت. BT که به عنوان داربستی برای طراحی ترکیبات دارویی جدید فعال مورد استفاده قرار می گیرد، در حال توسعه سریع در سنتز هتروسیکل است.

از نقطه نظر کاملا شیمیایی، ساختار بنزو تری ازول کاربردهای بسیار متنوعی دارد. به عنوان مثال، در حال حاضر به عنوان یک کمک سنتتیک یا به عنوان یک گروه ترک خوب پس از واکنش با انواع گروه های کربونیل استفاده می شود.

 

بیشتر بدانید
به طور خاص، استفاده از روش آسیل بنزو تری ازول که توسط کاتریزسکی و همکارانش ایجاد شده است، جالب توجه است. ماکروسیکل های جدید پپتیدومیمتیک با استفاده از این روش از بنزو تری ازول دی کربوکسیلیک بدست آمده است. بنزو تری ازول همچنین به عنوان دهنده الکترون یا پیش ساز رادیکال ها یا کاربانیون ها عمل می کند. این ترکیبات از طریق یک سری واکنش ها مانند تراکم، واکنش های اضافی و بنزو تری ازولیل آلکیلاسیون به راحتی در سایر ساختارهای شیمیایی وارد می شود.

برخی از محققان همچنین سنتز یون های نیترنیوم پایدار را با استفاده از BT به عنوان سینتون گزارش کرده اند. بنزو تری ازول های پشتیبانی شده توسط پلیمر نیز به عنوان کاتالیزور برای ایجاد کتابخانه تتراهیدروکینولین استفاده می شوند.

با این حال، توجه اصلی به BT در زمینه داروسازی متمرکز است  زیرا مشتقات بنزوتری ازول با جایگزینی مناسب می توانند متفاوت ترین خواص بیولوژیکی از جمله تنظیم کننده رشد گیاه، آنتی باکتریال، ضد پروتوزوآ، ضد ویروس و فعالیت ضد تکثیر سلولی را داشته باشند.

 

روش سنتز و واکنش های بنزو تری ازول
سنتز BTA شامل واکنش o-phenylenediamine ، سدیم نیتریت و استیک اسید است. تبدیل از طریق دیازوتیزاسیون یکی از گروه های آمین انجام می شود. هنگامی که واکنش در دمای پایین (۵-۱۰ درجه سانتی گراد) انجام می شود و برای مدت کوتاهی در حمام اولتراسونیک تحت تابش قرار می گیرد، سنتز را می توان بهبود بخشید. خلوص معمولی ۹۸.۵ یا بیشتر است. بیفنیلن و بنزین را می توان به راحتی از بنزوتریازول با N-amination با هیدروکسی آلامین-O- سولفونیک اسید تهیه کرد.

 

کاربرد بنزوتری ازول در صنایع و محصولات مختلف
در بین بسیاری از موارد استفاده این ترکیبات، رایج ترین کاربرد آنها جلوگیری از زنگ زدگی و سایر اثرات خورنده بر روی فلزات است. به ویژه عملکرد آن به عنوان یک بازدارنده خوردگی برای مس و آلیاژهای مس اهمیت دارد. مس به دلیل خواص رسانایی فوق العاده ای که دارد در صنایع مختلف  به عنوان مثال در لوازم الکترونیکی و دستگاه های مرتبط، سیم و کابل، موتورهای الکتریکی، و ضد رسوب و همچنین کاربردهای ضد میکروبی استفاده می شود.

برای جلوگیری از اثرات خورنده ای که اغلب در مس ظاهر می شوند، از بنزوتری آزول می توان به طور موثری برای تشکیل یک فیلم سدیم نامحلول، قوی و دو بعدی با کمتر از ۵۰ آنگستروم قطر استفاده کرد. بنابراین می تواند از آسیب رساندن مواد به محیط های آبی، مایعات هیدرولیک، روان کننده ها و محیط های مختلف جلوگیری کند.

این عملکرد محافظتی برای فلزات دیگر، به ویژه در سیستم های آب خنک کننده و سایر خنک کننده ها به طور کلی و همچنین در تصفیه آب صنعتی و روان کننده ها مانند مایعات حفاری یا برش قابل استفاده است. سایر کاربردهای رایج شامل بسته بندی فلزی، قرص های ظرفشویی برای محافظت از نقره، کاغذهای VCI، مواد شوینده فلزی و پولیش و همچنین عوامل ضد یخ  است.

هنگام استفاده از بنزو تری ازول، یک فیلم چرب روی فلز مورد استفاده باقی نمی گذارد و به هیچ وجه ظاهر آن را تغییر نمی دهد. در برابر پاک شدن و تمیز کردن نیز مقاوم است و چیزی جزء روکش محافظ باقی نخواهد گذاشت.

 

کاربرد بنزو تری ازول در پزشکی
از آنجا که میکروارگانیسم ها به سرعت در حال تغییر ژنتیکی هستند در برابر بسیاری از آنتی بیوتیک ها و عوامل درمانی مقاومت ایجاد می کنند. داروها نیز به مقدار زیاد در دسترس هستند بنابراین جنگ علیه بیماری های واگیر به یک فرایند بی پایان تبدیل شده است.

در چند دهه گذشته، علاقه زیادی به کلاس تری ازول به دلیل استفاده گسترده از آنها در صنعت و کشاورزی ایجاد شده است. بنزو تری ازول و مشتقات آن اهمیت زیادی در شیمی دارویی دارند.

اثربخشی ۱،۲،۳-بنزو تری ازول (BTA) به عنوان پیش ساز دارو برای مدت طولانی توجه همه محققان را به خود جلب کرده است. مشتقات بنزو تری ازول برای بسیاری از پروتئین های فعال بیولوژیکی به عنوان آگونیست عمل می کنند.

به عنوان مثال  کوروزول و آلیزاپرید دارای خواص بازدارندگی در برابر پروتئین های مختلف هستند و استرهای بنزو تریازول به عنوان غیرفعال کننده های مبتنی بر مکانیسم پروتئاز ۳CL برای سندرم حاد تنفسی حاد (SARS) عمل می کنند.

مشتقات مختلف سنتز شده توسط محققان مختلف فعالیت ضد میکروبی مانند ضد باکتریایی، ضد قارچی، ضد ویروسی، ضد هلمینتیک، ضد پروتوزوآل و ضد میکروبی را نشان داد.

 

خواص آنتی باکتریال بنزو تری ازول:
فعالیت ضد میکروبی مشتقات بنزو تری ازول از اواخر دهه ۱۹۸۰ به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است و همراه با تمام حلقه های آزولیک در سال های اخیر به یکی از برجسته ترین فعالیت های تحقیقاتی تبدیل شده است. در اوائل قرن بیستم، کشف و توسعه داروهای ضد باکتری از دستاوردهای مهم علمی بود. با وجود سرمایه گذاری در کشف داروهای ضد میکروبی، در ۲۰ سال گذشته هیچ گروه دارویی جدیدی پیدا نشده است.

علاوه بر این  مشکل درمان عفونت ها به دلیل افزایش مقاومت به آنتی بیوتیک ها، ضرورت ایجاد داروهای جدید را برجسته کرد. دانشمندان برای چند دهه حلقه های مختلف نیتروژن را مطالعه و مشخص کردند که وقتی BT بخشی از سیستم های بزرگتر هتروسیکلیک باشد فعالیت های بیولوژیکی به ویژه ضد باکتریایی دارد.

 

بنزو تری ازول به عنوان عامل ضد تومور
سرطان دومین علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان پس از بیماری های قلبی -عروقی است و حدود هشت میلیون مرگ (حدود ۱۳ درصد از کل مرگ ها) را شامل می شود. منشاء یک تومور در یک سلول سوماتیک نهفته است که تحت تعدادی تغییرات ژنتیکی قرار گرفته است بنابراین دیگر به مکانیسم های نظارتی طبیعی پاسخ نمی دهد.این سلول ها تکثیر می شوند و یک کلون از سلول های نئوپلاستیک تشکیل می دهند که به طور کنترل نشده تکثیر و جاوانه می شوند.

تومورها بسته به ویژگی های بیولوژیکی و مورفولوژیکی که تهاجمی بیشتر یا کمتر را تعیین می کنند، به دو نوع خوش خیم و بدخیم طبقه بندی می شوند. شایع ترین سرطان ها، سرطان ریه (۱.۴ میلیون مرگ)، سرطان معده (۷۴۰.۰۰۰ مرگ)، سرطان کبد (۷۰۰.۰۰۰ مرگ)، سرطان روده بزرگ (۶۱۰.۰۰۰ مرگ) و سرطان پستان (۴۶۰.۰۰۰ مرگ) است.

رویکرد درمانی برای درمان بیماری های سرطانی متفاوت است و شامل درمان جراحی، پرتودرمانی، ایمونوتراپی یا شیمی درمانی است. شیمی درمانی استفاده از داروهای تقریبا سمی است که به طور انتخابی در رابطه با سلول های سرطانی عمل می کنند، بنابراین سلول های سالم میزبان را نجات می دهد.

متأسفانه، این سلول ها شباهت زیادی به یکدیگر دارند و به دلیل مشکل در تمایز بین سلول های سرطانی و سالم، داروهای انتخابی دست نیافتنی هستند. در نتیجه، حتی سلول های سوماتیک سالم در معرض اثرات سمی قرار دارند، به ویژه سلول هایی که پیوسته در حالت میتوز قرار دارند مانند فولیکول های مو، اپیتلیوم روده و مغز استخوان.

به همین دلیل تحقیقات در مورد مولکول های جدید که می توانند سلول های تومور را به صورت انتخابی مورد هدف قرار دهند، همچنان فعال است. به ویژه هتروسیکل های نیتروژن توجه محققان را جلب کرده است و همچنین BT به عنوان عامل ضد تکثیر احتمالی گزارش شده است.

 

عوارض و خطرات بنزو تری ازول
در تحقیقات مشخص شده است بنزو تریازول در خوکچه هندی تحریک کننده پوست و در خرگوش ها محرک شدید چشم هستند. درماتیت آلرژیک در تعداد کمی از کارگران نیز رخ داده است، اگرچه مطالعات بر روی خوکچه هندی نشان داد که پتانسیل ایجاد حساسیت ضعیف است.

در مطالعات حاد  مصرف خوراکی بنزوتریازول دارای سمیت متوسط برای موش ها و خوکچه هندی است و سمیت پوستی کمی برای خرگوش ها دارد. قرار گرفتن در معرض یکبار استنشاق از سمیت متوسط تا زیاد در موش های صحرایی بر نای و ریه ها تأثیر می گذارد.

یک گزارش محدود نشان داد که بنزوتریازول باعث مرگ جنین و تغییرات تخمدان در موش صحرایی می شود. اثرات سلولی در طیف وسیعی از اندام ها در مطالعات خوراکی طولانی مدت بر روی موش ها نشان داده شده است اگرچه شواهد قطعی در مورد سرطان زایی وجود نداشت. بنزوتریازول در آزمایش های باکتریایی جهش زا بود.

بنزوتری‌ازول نسبتا محلول در آب است به راحتی تجزیه نمی شود و تمایل به جذب محدودی دارد. از این رو فقط تا حدی در تصفیه خانه های فاضلاب حذف می شود و بخش قابل توجهی به آبهای سطحی مانند رودخانه ها و دریاچه ها می رسد. این ماده دارای سمیت کمی است و خطر کمی برای سلامتی افراد دارد ،اگرچه دارای برخی از خواص ضد استروژنیک است.

اجتناب از تماس با این ترکیبات مستلزم خواندن برچسب ها، برگه های ایمنی مواد  (MSDS) و گاهی اوقات، ارتباط با سازنده است که به طور بالقوه از این ماده در محصول خود استفاده می کند.

 

خرید و فروش بنزو تری ازول
این محصول اغلب در چهار درجه مختلف از گرانول، گرانول ریز، پولکی و در نهایت کریستال به فروش می رسد. اگر این ماده شیمیایی به درستی ذخیره شود ماندگاری آن حدود ۱۲ ماه است.

اندازه های بسته بندی استاندارد ممکن است شامل کیسه های ۲۵ کیلوگرمی، کیسه های فوق العاده ۵۰۰  کیلویی و سطل های آهنی یا پلاستیکی ۱۰۰ کیلوگرمی باشد، اما تامین کنندگان خوب اغلب بسته بندی های سفارشی را در صورت درخواست عرضه می کنند.

جهت استعلام و خرید این محصول می توانید با کارشناسان فروش بازرگانی رز شیمی پویا در ارتباط باشید.

بنزوتری‌ازول فقط باید از تامین کنندگان شناخته شده و با  کیفیت بالا خریداری شود. این تامین کنندگان بالاترین استانداردهای مربوط به پروتکل های کیفیت و ایمنی محصولات را رعایت می کنند. مواد شیمیایی تخصصی برای تولید، دستکاری و لجستیک به دانش خاصی نیاز دارد که یک شرکت مواد شیمیایی باید بتواند آن را به نمایش بگذارد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بازرگانی رز شیمی پویا

شرکت رزشیمی پویا فعالیت خود را در زمینه واردات و توزیع مواد اولیه شیمیایی مورد مصرف صنایع آغاز کرد و تاکنون مفتخر است که توانسته سهم کوچکی در چرخه تأمین کالا اساسی مورد نیاز تولیدکنندگان و صنعت‌گران عزیز داشته باشد. ما براین اندیشه‌ایم که با همکاری بلند مدت با تولیدکنندگان و صاحبان صنایع بتوانیم یک رابطه بلند مدت ایجاد کنیم و امیدواریم که خدای متعال ما را در این امر یاری فرماید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

علم و آموزش