اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140102186061218027

آشنایی با مجوز کار در کانادا

کد: 140102186061218027

https://bit.ly/3LW1F5F

، تهران , (اخبار رسمی): هر ساله ۳۰۰ هزار نیروی کار خارجی با مجوزکاربه کانادا می آیند. مجوز کار در کانادا الزاما منتهی به اقامت کانادا نمی‌شود

✔️مجوز کار در کانادا
مجوز کار در کانادا

مجوز کار در کانادا
به عنوان یک قاعده کلی ، متقاضیان خارجی برای کار در کانادا نیاز به اجازه کار(Work Permit) دارند. به طور کلی اخذ مجوز کار موقت کانادا روندی چند مرحله ای است که ممکن است با توجه به عواملی همچون نوع کار، روش اقدام، مورد تقاضا بودن کار مورد نظرو … از چند هفته طول تا چند ماه زمان ببرد.
درحال حاظرچند روش مختلف برای اخذ مجوز کار در کانادا وجود دارد که بسته به ملیت ، شغل و کار مورد نظر در کانادا ، ممکن است امکان تسریع در روند صدور مجوزکار را بوجود بیاورد.
قبل از بررسی مجوز کاردر کانادا باید این نکته را در نظر داشت که  مجوز کار کانادا الزاما برابر با ویزای کانادا نیست و افراد بعد از دریافت مجوز کار باید با برای ویزا اقدام کنند.

مجوز LMIA چیست؟

Labour Market Impact Assessment مجوزی مبنی بر “بررسی تأثیربر بازار کار” قبل از صدور مجوز کار میباشد. کارفرمایان کانادایی که درصدد استخدام نیروی کارخارجی  هستند ، باید ارزیابی اثر خنثی یا مثبت بازار کار (LMIA) را از ESDC دریافت کنند ، در صورتی که ESDC راضی باشد که هیچ شهروند کانادایی یا مقیم دائمی برای انجام کار در دسترس نیست ، صادر می شود. در واقع به زبان ساده این ارزیابی مشخص خواهد کرد که استخدام نیروی کار خارجی تاثیر در بازار کارنیروی های کانادایی خواهد داشت.

مجوز کار LMIA کانادا یا The Labour Market Impact Assessment که قبلاً با اسم مجوز LMO شناخته می‌شد، مدرکی است که در اغلب اوقات یک کارفرمای کانادایی باید قبل از استخدام یک نیروی کار خارجی آن را دریافت کند. این مجوز توسط نهادی به نام اداره استخدام و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) صادر می‌شود تا تأثیر استخدام یک نیروی کار خارجی بر بازار کار این کشور را ارزیابی کند.

مجوز کار LMIA مثبت که به‌عنوان نامه تأییدیه نیز شناخته می‌شود، نشان می‌دهد که برای پر کردن موقعیت شغلی موردنظر، حتماً به وجود یک نیروی کار خارجی نیاز است و هیچ شهروند کانادایی یا دارنده اقامت دائم این کشور وجود ندارد که بتواند برای این موقعیت شغلی مناسب باشد؛ بنابراین، حتماً نیاز به استخدام یک نیروی کار خارجی است. مجوز کار LMIA منفی هم نشان می‌دهد که شهروندان کانادا یا دارندگان اقامت دائم این کشور نیز می‌توانند برای موقعیت شغلی موردنظر، مناسب باشند.

اگرچه گاهی اوقات می‌توان یک نیروی کار خارجی معاف از مجوز کار یا LMIA استخدام کرد، اما همه‌ی جریان‌های نیروی کار خارجی موقت در کانادا (TFWP) مستلزم دریافت LMIA هستند تا کارفرمایان کانادایی قادر به استخدام نیروی کار خارجی باشند. علاوه بر این، بسیاری از روش‌های مهاجرت به کانادا برای اخذ اقامت دائم این کشور، از متقاضیان درخواست می‌کنند که دارای مجوز کار LMIA مثبت باشند تا بتوانند امتیاز بیشتری در پرونده خود برای سیستم اکسپرس انتری و روش‌های دیگر مهاجرت به کانادا کسب کنند.

مراحل صدور مجوز کار و ویزای کانادا :

به طور کلی پروسه دریافت ویزای کار به صورت زیر است،:

مرحله ۱: متقاضی از یکی از کارفرمایان کانادا پیشنهاد کار (Job offer) دریافت کند.

مرحله۲: در صورت نیازبا توجه به شغل مورد نظر، کارفرما برای دریافت مجوز LMIA اقدام کند (هر چند مشاغلی وجود دارد که نیازمند اخذ LMIA نیستند( اما به عنوان یک قاعده کلی، عموما مشاغل مختلف نیاز به این مجوز دارند )

مرحله ۳: بعد از دریافت پیشنهاد کاری و مجوز ام آی ای، دراین مرحله متقاضی میتواند از اداره مهاجرت و شهروندی کانادا  درخواست ویزای نماید.

مرحله ۴: صدور ویزا توسط اداره مهاجرت و شهروندی

 در بسیاری از موارد متقاضی بعد از دریافت مجوز کار و ویز و حظور در کانادا،همراه با کسب تجربه کار کانادایی، حایز شرایط اقدام برای  تغییرویزا به اقامت دایم در کانادا می‌شود

ویزای کار از طریق پیشنهاد کاری در کانادا

برای دریافت ویزای کار از طریق پیشنهاد شغلی، باید کارفرما در کانادا حظور و نیاز متقاضی در آن شغل را به اداره مهاجرت کانادا ثابت کند.

 Intra-Company Transfers– مجوز کار از طریق برنامه “انتقال درون شرکتی” 
صدور مجوز کار و ویزای کانادا از طریق برنامه انتقال درون شرکتی یکی از مهمترین راه های ورود به کانادا در زمان کوتاه و با هزینه کم میباشد. دراین روش ، بیزنس ها و شرکت های فعال خارجی میتوانند با ثبت شرکت در کانادا و از این طریق تاسیس یک شعبه از شرکت مادر خود در این کشور برای خود به عنوان یکی از اعضای شرکت و یا کارکنان خود تقاضای  صدور مجوز کارو ویزا در کانادا کنند.نکته بسیار مهم این‌ است که در اکثر موارد برای مجوز های کاری که از این طریق اقدام می‌شود نیازی به اخذ مجوز LMIA  نیست.

شرایط عمومی فرد متقاضی به منظور اقدام برای مجوز کار از این روش:

  • دارا بودن سمت مدیریتی یا سمت کلیدی در شرکت
  • داشتن حداقل یکسال سابقه کار تمام وقت در شرکت در سه سال قبل از اقدام برای مجوز کار و انتقال به کانادا
  • مشابه بودن جایگاه شغلی فرد متقاضی و شرح وظایف آن با موقعیت شغلی مشابه در کانادا

(Post-Graduation Work Permit ) ویزای کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا 
این ویزا برای متقاضیانی صادر میشود که مقطع بالای دیپلم (شامل کالج و داتشگاه ) را در کانادا تحصیل کرده باشند. در این برنامه فرد بعد از پایان تحصیل خود در کانادا میتواند برای دریافت مجوز کار اقدام نماید. متقاضیان این ویزای کار مدت زمان 180 روز برای درخواست این ویزا مهلت دارند. اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی براساس طول برنامه تحصیلی برای حداقل 8 ماه تا حداکثر 3 سال صادر میشود و این زمان برابر با زمان برنامه تحصیلی  متقاضی در کانادا‌ست.

(Open Work Permit) ویزای کار به عنوان همسر دانشجو در کانادا 
در صورتی که متقاضی ویزای تحصیلی کانادا، متاهل باشد، همسر وی می‌تواند ویزای کار دریافت کند و همراه وی به کانادا سفر کند. در این صورت همسر متقاضی اجازه کار تمام وقت خواهد داشت و برای دریافت ویزا نیاز به مدرک زبان ندارد.

(Work Permit) سرمایه گذاری در کانادا 
برنامه مهاجرتی کارآفرینی استان های کانادا، برای جذب صاحبان و کارآفرینان با تجربه، که قصد شروع یا راه اندازی یک کسب و کار را دارند، ایجاد شده است. پس از دریافت دعوت نامه از استان مورد نظر، ویزای کار دوساله برای متقاضی و همسر متقاضی  صادر می گردد که این دو سال فرصتی است برای متقاضی تا کسب و کار خود را راه‌اندازی کند.

دریافت مجوز کار LMIA برای نیروهای کار خارجی با حقوق بالا

کارفرمایان کانادایی که قصد استخدام و به‌کارگیری یک نیروی کار خارجی با حقوق بالا دارند، باید طرحی را به وزارت کار کانادا ارائه کنند که نشان دهد در آینده قصد دارند با برنامه‌ریزی و زمان‌بندی مناسب، وابستگی خود به نیروی کار خارجی را کاهش دهند. به این طرح، طرح انتقال یا Transition Plan گفته می‌شود. اگر بخواهیم مثال بزنیم، اقداماتی همچون سرمایه‌گذاری در بخش آموزش تخصصی و یا استخدام کارآموزان کانادایی، نمونه‌هایی از طرح انتقال هستند.

درصورتی‌که کارفرما قصد تمدید مجوز کار LMIA داشته باشد یا برای بازرسی انتخاب شود، مستلزم ارائه گزارشی از طرح انتقال خود می‌باشد. بازبینی طرح انتقال بدین منظور صورت می‌پذیرد که اداره کار کانادا اطمینان حاصل کند کارفرمای ساکن این کشور در مسیر دستیابی به هدف نهایی آن طرح حرکت می‌کند و قصد دارد وابستگی خود به نیروی کار خارجی را کاهش دهد.

به‌طورکلی، مجوز کار LMIA ابزاری است که وزارت کار کانادا از آن استفاده می‌کند تا اطمینان یابد برای استخدام، نیروهای کار با حقوق بالا، شهروندان کانادا و دارندگان اقامت دائم این کشور همواره در اولویت قرار دارند؛ بنابراین، استخدام نیروی کار خارجی با حقوق بالا آخرین و محدودکننده‌ترین راه‌حلی است که برای رفع نیازهای موقت و فوری بازار کار کانادا مورداستفاده قرار می‌گیرد. تنها درصورتی‌که هیچ نیروی کار کانادایی واجد شرایطی وجود نداشته باشد، کارفرمایان می‌توانند نیروهای کار خارجی را به‌طور موقت در کسب‌وکار خود استخدام کنند.

مشاغل معاف از مجوز کار LMIA در کانادا

مشاغل معاف از LMIA به یک تبعه خارجی اجازه می‌دهند بدون نیاز به در اختیار داشتن LMIA مثبت، در یک موقعیت خاص برای یک کارفرمای خاص کار کنند. معمولاً اینکه آیا کسب‌وکار یا شغل موردنظر به مجوز کار موقت LMIA نیاز دارد یا خیر، به ماهیت آن شغل بستگی دارد. 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

موسسه محبوب مهاجر

سازمان مهاجرتی الهام کیا با سابقه درخشان در امور مهاجرتی به شما کمک می‌کند تا تا اقامت کانادا را سریع‌تر به دست آورید. برای دریافت اقامت کانادا راه‌های مختلفی وجود دارد. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و استفاده از مشاوره رایگان می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

حقوقی و قانون