اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140104066159219093

آزمایش HPV برای چیست؟

کد: 140104066159219093

https://bit.ly/3bjFmcq

، (اخبار رسمی): آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود ویروس پاپیلومای انسانی را تشخیص می‌دهد، ویروسی که می‌تواند منجر به تولید سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم یا سرطان دهانه رحم یا به ایجاد زگیل تناسلی ختم شود.

آزمایش HPV برای چیست؟
آزمایش HPV برای چیست؟
آزمایش HPV برای چیست؟
آزمایش HPV برای چیست؟

ممکن است پزشک شما آزمایش HPV را در موارد زیر توصیه کند:

 •         تست پاپ شما غیر طبیعی باشد و سلول های سنگفرشی آتیپیک با اهمیت نامشخص (ASCUS) را نشان دهد.
 •        شما 30 سال یا بیشتر سن دارید.
 •  

  آزمایشHpv  چه نوع آزمایشی است؟

   تست HPV یک تست غربالگری برای سرطان دهانه رحم است، اما این آزمایش به شما نمی گوید که آیا سرطان دارید یا خیر.  در عوض، آزمایش وجود HPV، ویروسی که باعث سرطان دهانه رحم می‌شود، در سیستم شما تشخیص می‌دهد.  انواع خاصی از HPV - از جمله انواع 16 و 18 - خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد.

   دانستن اینکه آیا نوعی HPV دارید که شما را در معرض خطر بالای سرطان دهانه رحم قرار می دهد یا خیر، به این معنی است که شما و پزشکتان بهتر می توانید در مورد مراحل بعدی مراقبت های بهداشتی خود تصمیم بگیرید.  این مراحل ممکن است شامل نظارت بر پیگیری، آزمایش بیشتر یا درمان سلول های غیر طبیعی باشد.

   شرکت خدمات پرستاری لیماطب limateb.com استفاده روتین از تست HPV زیر 30 سال را توصیه نمی کند، چراکه خیلی مفید نیست.  ویروس HPV از تماس پوست به پوست انتقال پیدا میکند از این رو ممکن است هر فردی قربانی این بیماری شود، از آنجایی که این ویروس مانند HIV دوره نهان دارد تنها راه تشخیص این بیماری انجام تست خواهد بود. تغییرات دهانه رحم که منجر به سرطان می شود معمولاً چندین سال - اغلب 10 سال یا بیشتر - طول می کشد تا ایجاد شود.  به این دلایل، ممکن است به جای اینکه فورا تحت درمان قرار بگیرید، یک دوره انتظار هوشیارانه را دنبال کنید.

  مانند هر آزمایش غربالگری، آزمایش HPV خطر نتایج مثبت یا منفی کاذب را به همراه دارد.

 •        مثبت کاذب.  نتیجه آزمایش مثبت کاذب نشان می دهد که شما دارای یک نوع پرخطر HPV هستید در حالی که واقعاً ندارید. یک نتیجه مثبت کاذب می تواند منجر به اقدامات پیگیری غیرضروری مانند کولپوسکوپی یا بیوپسی و اضطراب بی مورد از نتایج آزمایش شود.
 •         منفی اشتباه.  نتیجه آزمایش منفی کاذب به این معنی است که شما واقعاً عفونت HPV دارید، اما آزمایش نشان می دهد که شما اینگونه نیستید.  این ممکن است باعث تاخیر در آزمایش‌ها یا روش‌های مناسب بعدی شود.
 •  

   طریقه انجام تست HPV

   قبل از انجام آزمایش HPV هیچ آمادگی خاصی لازم نیست.  با این حال، از آنجایی که آزمایش HPV اغلب همزمان با آزمایش پاپ انجام می‌شود، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید تا هر دو آزمایش تا حد امکان دقیق باشند:

 •        از دو روز قبل از انجام آزمایش از آمیزش، دوش و یا استفاده از داروهای واژینال یا فوم ها، کرم ها یا ژله های اسپرم کش خودداری کنید.
 •        سعی کنید آزمایش را در طول دوره قاعدگی خود برنامه ریزی نکنید.  آزمایش را پزشک میتواند انجام دهد اما برای نمونه بهتری از سلول ها را در زمان دیگری از چرخه شما جمع آوری کند بهتر است.
 •  آنچه می توانید انتظار داشته باشید

   آزمایش HPV معمولاً همزمان با آزمایش پاپ انجام می شود - آزمایشی که سلول های دهانه رحم را جمع آوری می کند تا ناهنجاری ها یا وجود سرطان را بررسی کند.  تست HPV را می توان با استفاده از همان نمونه از تست پاپ یا با جمع آوری نمونه دوم از کانال دهانه رحم انجام داد.

  آزمایش hpv چگونه است؟

   آزمایش ترکیبی پاپ-HPV در مطب پزشک انجام می شود و تنها چند دقیقه طول می کشد.  ممکن است از شما خواسته شود که لباس را به طور کامل یا فقط از کمر به پایین درآورید.  با زانوهای خمیده روی میز امتحان به پشت دراز می کشید.  پاشنه های شما در تکیه گاه هایی به نام رکاب قرار می گیرند.

  پزشک ابزاری به نام اسپکولوم را به آرامی وارد واژن می‌کند.  اسپکولوم دیواره های واژن را از هم جدا نگه می دارد تا پزشک به راحتی دهانه رحم شما را ببیند.  قرار دادن اسپکولوم ممکن است باعث احساس فشار در ناحیه لگن شما شود.  گاهی اوقات زمانی که اسپکولوم برای اولین بار وارد می شود احساس سردی می کند.

   سپس پزشک با استفاده از یک برس نرم و یک دستگاه خراش دادن مسطح به نام اسپاتولا از سلول های دهانه رحم شما نمونه برداری می کند.  این کار ضرری ندارد و حتی ممکن است نمونه گیری را احساس نکنید.

   بعد از نمونه برداری

   پس از انجام آزمایش، می توانید بدون هیچ محدودیتی به فعالیت های عادی روزانه خود بپردازید.  از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید انتظار دریافت نتایج آزمایش خود را داشته باشید.

   نتایج

   نتایج آزمایش HPV شما مثبت یا منفی خواهد بود.

   تست HPV مثبت.  نتیجه آزمایش مثبت به این معنی است که شما یک نوع HPV پرخطر دارید که با سرطان دهانه رحم مرتبط است.  این بدان معنا نیست که شما در حال حاضر سرطان دهانه رحم دارید، اما این یک علامت هشدار دهنده است که سرطان دهانه رحم ممکن است در آینده ایجاد شود.  احتمالاً پزشک شما یک آزمایش بعدی را در یک سال توصیه می کند تا ببیند آیا عفونت از بین رفته است یا برای بررسی علائم سرطان دهانه رحم.

   تست HPV منفی  نتیجه آزمایش منفی به این معنی است که شما هیچ یک از انواع HPV که باعث سرطان دهانه رحم می شود ندارید.

  بسته به نتایج آزمایش شما، پزشک ممکن است یکی از موارد زیر را به عنوان مرحله بعدی توصیه کند:

  1.      نظارت معمولی

   اگر سن شما بیش از 30 سال است و تست HPV شما منفی است و تست پاپ شما نرمال است، از برنامه توصیه شده کلی برای تکرار هر دو آزمایش در پنج سال پیروی خواهید کرد.

  2.      کولپوسکوپی

    در این روش پیگیری، که در صورت غیرطبیعی بودن تست پاپ توصیه می‌شود، پزشک از یک لنز بزرگ‌نمایی مخصوص (کولپوسکوپ) برای بررسی دقیق‌تر دهانه رحم استفاده می‌کند.

  3.      بیوپسی

   در این روش که معمولاً همزمان با کولپوسکوپی انجام می شود، پزشک نمونه ای از سلول های دهانه رحم (بیوپسی) را برای بررسی دقیق تر زیر میکروسکوپ می گیرد.

  4.      حذف سلول های غیر طبیعی دهانه رحم

    برای جلوگیری از تبدیل سلول‌های غیرطبیعی به سلول‌های سرطانی، پزشک ممکن است روشی را برای برداشتن نواحی از بافت حاوی سلول‌های غیرطبیعی پیشنهاد کند.

  5.      مراجعه به متخصص

    اگر نتایج تست پاپ یا HPV غیرطبیعی باشد، احتمالاً پزشک شما را برای معاینه کولپوسکوپی به متخصص زنان ارجاع می دهد.  اگر نتایج آزمایش نشان دهد که ممکن است سرطان داشته باشید، ممکن است برای درمان به یک دکتر متخصص در درمان سرطان های دستگاه تناسلی زنان (متخصص انکولوژیک زنان) ارجاع داده شوید

  علت آزمایش HPv چیست؟

  ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که در بیش از 90 درصد سرطان های دهانه رحم، چهارمین سرطان کشنده در زنان تشخیص داده می شود، در حال حاضر شایع ترین پاتوژن مسئول سرطان های زنانه است.  علاوه بر این، عفونت HPV با بسیاری از بیماری‌های دیگر، از جمله زگیل‌های پوستی و تناسلی و سرطان‌های دستگاه تناسلی و دستگاه گوارش فوقانی مرتبط است.  بروز و شیوع این آسیب شناسی ها بسته به عواملی از جمله ژنوتیپ HPV، شرایط منطقه ای، جمعیت مورد مطالعه و محل آناتومیک نمونه برداری شده به طور قابل توجهی متفاوت است.  اخیراً مشخص شده است که ویژگی‌های میکروبیوتای دهانه رحم با بروز بیماری‌های مرتبط با HPV مرتبط است و رویکرد جدیدی را برای شناسایی زنان پرخطر از طریق نمونه‌های خون و دهانه رحم ارائه می‌کند.  به طور کلی، داده های تقسیم مجدد HPV نشان می دهد که عفونت HPV و بیماری های مرتبط با آن در کشورهای در حال توسعه شیوع بیشتری دارند.  علاوه بر این، واکسن‌های موجود (2، 4، و 9 ظرفیتی) مبتنی بر ذرات ویروس‌ مانند، علی‌رغم اثربخشی و ایمنی اثبات‌شده‌شان، محدودیت‌هایی از نظر هزینه توسعه سیستم، زنجیره سرد حمل و نقل  و انواع HPV سرطان‌زا دارند. علاوه بر این، برنامه های واکسیناسیون با چالش هایی روبرو هستند که منجر به بار قابل توجهی از عفونت HPV و بیماری های مرتبط می شود.  بنابراین، اگرچه واکسن جدید (9 ظرفیتی) امیدوارکننده به نظر می رسد، واکسن های نسل بعدی و همچنین برنامه های آگاهی مرتبط با واکسیناسیون HPV و تقویت بودجه برای ایمن سازی مورد نیاز است.

  ### پایان خبر رسمی

  اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

  پروفایل ناشر گزارش تخلف
  اطلاعات تماس
  [نمایش اطلاعات]
  منتشر شده در سرویس:

  بهداشت و درمان