اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 140104226290015845

ایلان ماسک کیست؟ زندگی نامه ثروتمندترین فرد جهان

کد: 140104226290015845

https://bit.ly/3uJ2Kak

، بوکان , (اخبار رسمی): ایلان ماسک با نام کامل ایلان ریو ماسک در June 28 سال 1971 در پرتوریای آفریقای جنوبی به دنیا آمد. بزرگ ترین فرزند خانواده، از مادری اصالتا کانادایی که یک متخصص تغذیه و مدل بود و پدری آفریقایی تبار که مهندس الکترومکانیک و خلبان بود، متولد شد.

ایلان ماسک کیست؟ زندگی نامه ثروتمندترین فرد جهان
ایلان ماسک کار آفرین بزرگ دنیا

ایلان ماسک معروف‌ترین میلیاردر و کارآفرین جهان، از ثروتمندترین شخصیت‌های حال حاضر دنیا به عنوان مدیر عامل و مدیر اجرایی شرکت‌هایی مانند خودروهای الکتریکی تسلا (TSLA) Space X، Open AI و غیره است.

ایلان ماسک نامی است که امروزه کمتر کسی در جهان وجود دارد که او را نشناسد. کسی که به واسطه کارها و فعالیت‌هایش در دنیای تکنولوژی و فناوری، تجارت و اکتشافات فضایی نظیر اسپیس ایکس در سرتاسر جهان شناخته شده است. شخصیت جنجالی که با هر حرف و حرکتی که انجام می‌دهد، تغییری را به وجود می‌آورد. ایلان ماسک معروف ترین میلیاردر و کارآفرین جهان، از ثروتمندترین شخصیت‌های حال حاضر دنیا به عنوان مدیرعامل و مدیر اجرایی شرکت‌هایی مانند خودروهای الکتریکی تسلا (TSLA)، Space X، Open AI و غیره است. ایلان ماسک در چند ماه اخیر بخاطر خرید شبکه اجتماعی توییتر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.

تولد و خانواده

ایلان ماسک با نام کامل ایلان ریو ماسک در June 28 سال 1971 در پرتوریای آفریقای جنوبی به دنیا آمد. بزرگ ترین فرزند خانواده، از مادری اصالتا کانادایی که یک متخصص تغذیه و مدل بود و پدری آفریقایی تبار که مهندس الکترومکانیک و خلبان بود، متولد شد. بعد از طلاق پدر و مادرش او با پدرش زندگی می‌کرد، ایلان ماسک این دوران را وحشتناک، همراه با مشکلات زیادی توصیف می‌کند.

تحصیلات

ایلان ماسک دوران تحصیلی خود را در مدرسه واترکلوف هاوس و دبیرستان برایانستون در آفریقای جنوبی گذراند. در کودکی با علاقه‌ای که به کامپیوتر و برنامه نویسی داشت، توانست در سن 12 سالگی بازی ویدیویی به نام Blastar را طراحی و به فروش برساند. در دانشگاه پرتوریای آفریقای جنوبی تحصیلات خود را آغاز کرد، اما در سن 18 سالگی بخاطر نرفتن به سربازی به کانادا رفت و به واسطه مادرش تابعه کشور کانادا شد.

کودکی و نوجوانی ایلان ماسک

بعد از مهاجرتش در دانشگاه کوئینز در کینگستون مشغول به تحصیل شد. سر انجام ایلان ماسک بعد از دو سال تحصیل در دانشگاه کوئین، دانشگاه پنسیلوانیا را برای ادامه تحصیلاتش انتخاب کرد. در سال 1995 با گرفتن مدرک لیسانس در رشته فیزیک و بازرگانی از این دانشگاه فارغ التحصیل شد. دانشگاه استنفورد کالیفرنیا ایلان ماسک را در زمینه دکترای (PhD) مورد پذیرش قرار داد، اما پس از مدتی از این دانشگاه انصراف داد. بعد از انصراف از دانشگاه کار خود را در حوزه اینترنت و تاسیس شرکت‌ها آغاز کرد.

زندگی شخصی ایلان ماسک

همسر اول ایلان ماسک جاستین ویلسون، نویسنده‌ای اهل کانادا بود که در دانشگاه کوئینز با او آشنا شده بود و سپس در سال 2000 ازدواج کردند. حاصل ازدواج آن ها 5 فرزند دو قلو و سه قلو است. سرانجام این زوج در سال 2008 جدا شدند. ایلان ماسک در سال 2008 با همسر دومش تالوله رایلی ازدواج کرد. این زوج دو بار ازدواج و طلاق گرفتند. اولین بار در سال 2010 ازدواج کردند و در سال 2012 طلاق گرفتند. دومین بار در سال 2013، ازدواج و در سال 2016 طلاق گرفتند. او همچنین یک پسر از گریمز نوازنده کانادایی دارد، که در سال 2018 با هم در رابطه بودند ولی در سال 2021 از یکدیگر جدا شدند.

شرکت های ایلان ماسک

شرکت Zip2 

در سال 1995 ایلان ماسک  با برادرش کیمبال یک شرکت نرم افزاری وب به نام Zip2 را راه اندازی کردند، شرکت Zip2 کار خود را با ارائه اینترنت برای کسب و کارهای محلی شروع کرد، اما بعدها فعالیت های خود را در زمینه طراحی نرم‌ افزار راهنمای شهر آنلاین برای روزنامه ها گسترش داد. ایلان ماسک و برادرش چهار سال بعد Zip2 را به شرکت Compaq Computer با قیمت 307 میلیون دلار فروختند. او برای سهام 7 درصدی خود از این شرکت حدود 22 میلیون دلار به دست آورد.

شرکت X.com (PayPal)

بعد از فروش شرکت Zip2، ایلان ماسک شرکتX.com را بنیان گذاری کرد. این شرکت خدمات مالی و پرداخت های ایمیل آنلاین را برای مشتریان خود ارائه می کرد. شرکت X.com با Confinity ادغام و شرکت PayPal را به وجود آوردند. سرانجام شرکت PayPal توسط شرکت eBay به مبلغ 1.5 میلیارد دلار خریداری شد. ایلان ماسک که بزرگترین سهام شرکت یعنی 11.72 درصد را در اختیار داشت، توانست 175.8 میلیون دلار از این معامله کسب درآمد کند.

شرکت Space X

ایلان ماسک در سال 2002 شرکت Space Exploration Technologies (SpaceX) را راه اندازی کرد، هدف او از تاسیس این شرکت  نوآوری در طراحی موشک های مقرون به صرفه برای پرتاب به فضا و کمک به اکتشافات فضایی بود. این شرکت توانست اولین موشک خود به نام فالکون 1 را در سال 2006 به فضا پرتاب کند، هرچند این موشک نتوانست در رسیدن به مدار زمین موفقیتی داشته باشد. این شرکت با ناسا قرارداد همکاری را منعقد کرد تا به واسطه آن به هدف‌های اکتشافی خود، مخصوصا راه یافتن به مریخ دست پیدا کند.

ادامه این مطلب را در فرامگ، وبلاگ فروشگاه فرا استور بخوانید

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

فروشگاه اینترنتی فرا استور

فروشگاه اینترنتی فرا استور مقصدی برای رسیدن به خواسته هایتان! فرا استور یکی از بزرگترین، جامع ترین و بروزترین سایت های خرید آنلاین است

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]