اطلاعات تماس
  • 021664*****
[نمایش اطلاعات]
کد: 140205067406517021
در دسترس نیست

ترک مواد مخدر با متادون

ترک مواد مخدر با متادون

کد: 140205067406517021

، (اخبار رسمی): ترک مواد مخدر با متادون یکی از روش‌های جدیدی است که امروزه به کار گرفته می‌شود. متادون نوعی دارو شبه افیونی است که به دلیل چسبیدن به گیرنده‌های افیونی در مغز از بروز علائم ناشی از ترک جلوگیری می‌کند.

ترک مواد مخدر با متادون
ترک اعتیاد با متادون

متادون خود نیز قابلیت اعتیاد آوری دارد. و مصرف آن نیازمند در نظر گرفتن ملاحظاتی خاص است. در ترک مواد مخدر به کمک متادون تنها جنبه جسمانی اعتیاد در نظر گرفته می‌شود. بیمار برای تحقق یک ترک موفقیت آمیز باید با کمک مشاوره ترک اعتیاد به جنبه روانی خود توجه نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

ترک مواد مخدر با متادون | آشنایی با متادون تراپی

درمان با داروهای نگهدارنده از جمله متادون و بوپرنورفین یکی از رویکردهای جدیدی است که در ترک اعتیاد به مواد مخدر نظیر تریاک و هروئین مورد استفاده قرار می‌گیرد. از منظر فارماکولوژی متادون نوعی داروی شبه افیونی است که می‌تواند عملکردی مشابه با تریاک و هروئین ایجاد کند با این تفاوت که مصرف این ماده نشئگی کمتری ایجاد می‌کند و برای مدت طولانی تری در بدن باقی می‌ماند.

استفاده از این دارو در جریان سم زدایی بدن از مواد مخدر به بیماران کمک می‌کند تا به میزان بسیار کمتری با علائم محرومیت از مواد نظیر درد عضلانی، درد مفاصل، حالت تهوع، اسهال و استفراغ مواجه شوند. در نتیجه افراد راحت‌تر می‌توانند دوران ترک را پشت سر بگذارند و به پرهیزی پایدار دست پیدا کنند. برای آگاهی بیشتر درباره ترک اعتیاد کلیک کنید.

طول مدت اثر متادون در ترک مواد مخدر

طول مدت اثر متادون بسیاری طولانی تر از مواد مخدر از جمله هروئین است. طول اثر متادون تقریبا بیست چهار ساعت است. در حالی که ماده مخدری مانند هروئین تنها دو ساعت مدت اثر دارد.

برنامه درمان اعتیاد با متادون

دو نوع برنامه ترک با متادون وجود دارد:

1 .درمان نگهدارنده یا طولانی مدت :

این روش ماه ها یا سال ها زمان می برد. هدف از این برنامه کاهش آسیب ناشی از مصرف مواد مخدر و بهبود کیفیت زندگی فرد است. 

2. برنامه سم زدایی در روش پرهیز مدار ( کوتاه مدت ) :

این روش معمولا پنچ تا ده روز طول می کشد. هدف از برنامه کوتاه مدت کاهش رنچ ناشی از قطع مواد مخدر مانند هروئین است. 

فواید ترک اعتیاد به مواد مخدر با متادون

از جمله فواید ترک مواد مخدر با متادون می توان به موارد زیر اشاره کرد : 

در مقایسه با هروئین که ناخالصی دارد، متادون به صورت خوراکی تجویز می شود و خطرات استفاده از تزریق یا استفاده از وسایل آلوده را ندارد

متادون هزینه کمتری نسبت به مواد مخدر برای فرد دارد

افراد تحت درمان با متادون، معمولا سبک زندگی متعادل تر و باثبات تری دارند. که شما امر شامل بهبود وضیعت خواب و تغذیه نیز می باشد.

فرد استرس کمتری در طی طول درمان دارد

موجب کاهش ارتباط فرد بیمار با دیگر معتادان یا سیستم توزیع و تهیه مواد مخدر می شود. 

در برخی از موارد با توجه به تجویز درمانگر می توان مصرف متادون را قطع نمود.

عوارض ترک اعتیاد غیر اصولی با متادون

توجه داشته باشید که ترک مواد مخدر با متادون را حتما باید تحت نظر پزشک و متخصص ترک اعتیاد انجام دهید. ترک خودسرانه متادون با عوارض همراه است که در ادامه آورده شده است :

اختلال در خواب

بی حالی و سستی 

افسردگی

نارضایتی از خود

اضطراب و بی قراری

پبوست 

درد های عضلانی

سرگیجه

تهوع و اسفراغ

بی نظمی قاعدگی در زنان

ورم دست و پا

شکم درد یا درد پا

پوسیدگی دندان

تاری و کاهش دید

افت شدید فشار خون

ضعف و بی اشتهایی

افزایش تعرق بدن

کاهش میل جنسی 

نکاتی که در ترک مواد مخدر با متادون باید به آن‌ها توجه کنید

ترک اعتیاد با متادون ملاحظات خاصی دارد که بی توجهی به آن‌ها می‌‍تواند منجر به بروز مشکلات مختلفی شود و ترک اعتیاد را با چالش‌های زیادی مواجه کند. ما در ادامه به مهم ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

1- شروع متادون تراپی زیر نظر یک متخصص

متادون دارویی با قابلت است که خود نیز قابلیت اعتیادآوری دارد. از همین رو متخصصان در مقادیری بسیار محدود و کنترل‌شده به منظور ترک اعتیاد به مواد مخدر از متادون استفاده می‌کنند. در نتیجه بسیار اهمیت دارد که شروع درمان با متادون را حتما زیر نظر یک متخصص آغاز کنید. درمانگر با توجه به شرایط جسمانی و نوع موادی که قبلا مصرف می‌کردید شما را در زمینه انتخاب متادون تراپی به عنوان روش اصلی برای ترک اعتیاد راهنمایی می‌کند.

2- توجه به دستورالعمل‌های مصرف متادون

ضرورتا ترک مواد مخدر با متادون طبق همان دوز و دستور متخصص مصرف نمایید. هرگونه مصرف طولانی‌تر یا افزایش دوز دارو، نوعی سوءمصرف محسوب می‌شود که می‌تواند به بروز اعتیاد جدیدی در شما بیانجامد. در این شرایط نه تنها کمکی به از بین رفتن وابستگی جسمانی خود به تریاک نمی‌کنید؛ بلکه اعتیاد جدیدی را نیز به مشکلات قبلی اضافه خواهید کرد.

3- عدم مصرف همزمان متادون و تریاک

یکی از نکات بسیار مهمی که متخصصین در متادون تراپی همواره بر آن تاکید می‌کنند خودداری از مصرف همزمان تریاک و متادون است. چراکه مواد مخدر افیونی و متادون هردو نوعی سرکوبگر سیستم عصبی مرکزی انسان هستند. در نتیجه استفاده همزمان از آن‌ها خطرناک بوده و می‌تواند به بروز علائمی نظیر کاهش ضربان قلب، افت فشار خون، سطحی شدن تنفس، کاهش هشیاری، اغما و مرگ بیانجامد. برای اطلاع بیشتر در زمینه مصرف همزمان تریاک با متادون کلیک کنید.

4- تهیه متادون از مراکز قانونی | ترک مواد مخدر با متادون

حتما باید داروی متادون را از مراکز معتبر نظیر مراکز ترک اعتیاد تهیه نمایید. متاسفانه برخی افراد سودجو در مراکزی نظیر عطاری‌ها اقدام به فروش غیر قانونی متادون می‌کنند. در بسیاری از موارد این متادون‌ها تقلبی بوده و حاوی مقادیری مواد مخدر هستند که می‌توانند منجر به تشدید اعتیاد یا مسمویت دارویی در شما شوند. در نهایت متادون پایان درمان نیست و شما هر چه زودتر باید برای ترک اعتیاد به متادون اقدام کنید.

5- کمک گرفتن از درمان‌های روانشناختی

ترک اعتیاد به مواد مخدر به کمک متادون تنها می‌تواند وابستگی جسمانی را بهبود ببخشد. این در حالی است که بخش مهم اعتیاد به مواد مخدر وابستگی روانی است. در واقع اکثر افراد هنگام ترک مواد مخدر با متادون برخی علائم روانی نظیر احساس بی قراری، وسوسه شدید، اضطراب و افسردگی را تجربه می‌کنند.

همین مسائل باعث می‌شود که فرد با وجود تمام سختی‌هایی که برای ترک اعتیاد به مواد مخدر تحمل کرده بازهم به سمت آن گرایش پیدا کند و دچار لغزش‌های مکرر شود. در نتیجه بسیار اهمیت دارد که برای درمان اعتیاد تنها به سم زدایی با داروهای نگهدارنده اکتفا نکنید و از درمان‌های روان شناختی نظیر روان درمانی فردی و گروهی نیز کمک بگیرید. جهت شروع این روش درمان‌ها باید به یک روانشناس متخصص در حیطه اعتیاد مراجعه نمایید. برای اطلاع از روند دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

ترک اعتیاد ذهن نو

شما در هر کجای کشور که هستید می توانید از خدمات نوین مرکز ذهن نو به صورت حضوری و تلفنی بهرمند شوید. ذهن نو با دارا بودن تیم تخصصی و مجرب شامل برترین اساتید و متخصصان ترک اعتیاد دانشگاه های برتر کشور پاسخگوی نیاز های شما به صورت حضوری، تلفنی و آنلاین است.  همچنین می توانید در شبکه های اجتماعی مرکز ذهن نو از جمله اینستاگرام همراه ما باشید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه ترک مواد مخدر با متادون می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02191002360 تماس بگیرید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
اطلاعات تماس
  • 021664*****
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

روانشناسی و موفقیت