اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395041261314750

براساس طرح جامع حمل ونقل جاده ای

10 کریدور توسعه تعریف شد

کد: 1395041261314750

http://j.mp/297BS74

، تهران , (اخبار رسمی): معاون وزیر راه وشهرسازی گفت :براساس طرح جامع حمل و نقل جاده ای 10 کریدور توسعه تعریف شده که کریدور یک و 10 اکنون در حال برنامه ریزی و وظیفه اصلی این کریدورها اتصال تجارت شرق به غرب از آسیای شرق به سمت اروپا و تبدیل به یک جریان جنوب به شمال و شمال به جنوب است.

10 کریدور توسعه تعریف شد

به گزارش اخبار رسمی به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، امیر امینی افزود: انتصاب مجریان کریدورهای یک و 10 اهمیت زیادی دارد و در واقع مهم ترین بخش حمل و نقل بخشی است که می خواهد به ارایه خدمات برون مرزی و تجارت بپردازد.

معاون برنامه ریزی واقتصاد حمل و نقل وزیرراه وشهرسازی اضافه کرد: کریدور یک و 10 از مهمترین کریدورهای کشور درشبکه حمل و نقل جاده ای است که کریدور یک از بندر گواتر سیستان و بلوچستان شروع می شود، مسیر خلیج فارس را طی می کند و به شلمچه در جنوب غرب کشور در استان خوزستان می رسد.
کریدور یک توسعه دهنده مناطق حاشیه خلیج فارس
به گفته امینی ،کریدورهای توسعه می تواند در روند رشد کشور نقش آفرین باشند و کریدور یک درصورت احداث هم می تواند به کشورهای منطقه سرویس دهد و هم منجربه توسعه مناطق حاشیه خلیج فارس شود. 
وی اضافه کرد: حمل و نقل، تجارت و گردشگری منطقه با احداث و توسعه این کریدور تقویت می شود و موقعیت جغرافیایی کریدور یک اهمیت خاصی به آن داده است.
امینی توضیح داد: کریدور پهنای مشخصی است که ممکن است در دل آن جاده، ریل و فرودگاه باشد و باید سرویس خاصی را ارایه دهد و این کریدورها می توانند جایگاه منطقه ای مناسبی برای ایران تعریف کنند.
وی گفت: کریدورها می توانند ارتباط ایران با کشورهای همسایه و منطقه را معنادار و هدفمند سازند و در بحث تجارت با هرکشوری که وارد پروتکل شویم، می توان این کریدورها را برای پایه مذاکره برای توسعه تجارت معرفی کرد.
اهمیت کریدور 10
امینی درباره اهمیت کریدور 10 اضافه کرد: کریدور10 تا حدودی اهمیت بیشتری نسبت به کریدور یک دارد و یکی از بهترین مسیرهایی که می تواند در ارتباط با اروپا وشرق چین یک مسیر چند وجهی ایجاد کند، کریدور 10 است و مسیر آن از بازرگان شروع می شود و از استان های آذربایجان غربی و شرقی عبور می کند و به استان کردستان می رسد، سپس لرستان و بعد از آن به استان خوزستان و از آنجا به بندرامام ( یعنی مرز بازرگان به بندرامام ) متصل می شود .
به گفته وی، کریدور 10 به توسعه منطقه منجر می شود و می تواند سرویس دهنده به کشورهای همسایه باشد، بنابراین با توسعه این کریدور بندرامام محلی می شود برای اینکه بارهایی از چین و شرق آسیا از طریق بندرامام به سمت اروپا فرستاده شود، ضمن اینکه جامعه داخل این منطقه می توانند از مزایای این کریدورکه ورود کالا باقیمت کمتر است، بهره مند شوند.
امینی اضافه کرد: کریدوری هم به بلغارها معرفی شده، بخشی از آن را توسط همین کریدور می توانیم سرویس دهیم؛ یعنی ارتباط بندرشهید رجایی و یا امام به سمت بلغارستان ازمسیر آذربایجان یا ارمنستان خواهد گذشت.
نقش مهم مجریان کریدورها و منابع مالی 
معاون وزارت راه وشهرسازی گفت : مجریان کریدورهای یک و 10 در هفته گذشته صورت گرفت و آنها نقش مهمی دارند و افزود، کریدورهای نوع یک و دو درحدود 27 هزار کیلومتراست و برای توسعه آنها 500 هزار میلیارد ریال منابع مالی لازم است که ظرفیت بخش خصوصی را می طلبد.
به گفته وی یکی از مهمترین کارهایی که می توان در چارچوب جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی برای تکمیل این طرح ها داشت، تعریف جذابیت کریدورها و انتخاب یک متولی خاص برای پیشبرد طرح بود.
امیری افزود: یکی از مهمترین کارها تعیین مجری برای هر کریدور بود که به عنوان یک شخصیت حقوقی و نه یک فرد با اختیار کامل مستقر شود و به دنیال سرمایه گذار،کار اجرایی،مدیریت محلی و سیاست گذاری در سطح ملی باشد.
 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت راه و شهرسازی

در تاریخ 31 خرداد 1390 وزارت راه و شهرسازی با رای مجلس شورای اسلامی وسپس تایید شورای نگهبان از ادغام دو وزارتخانه راه وترابری و مسکن و شهرسازی تشکیل و مقرر گردید همه امکانات، تعهدات، اعتبارات، نیروی انسانی و اموال منقول و غیر منقول دو وزارتخانه یاد شده به وزارت راه وشهرسازی منتقل گردد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان