اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395041462574750

ضوابط لازم‌الاجرای مرتبط با نقشه‌های گسلی تهران تهیه می شود

تعیین تکلیف ساخت و سازهای خلاف در دماوند

کد: 1395041462574750

http://j.mp/29brPOz

، تهران , (اخبار رسمی): دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری با اشاره به موضوع شهران به عنوان دستور جلسه هفتمین نشست شورای عالی شهرسازی و معماری ایران گفت: هدف از طرح موضوع شهران و بررسی ابعاد این حادثه در شورای عالی این بود که بتوانیم به یک جمع‌بندی و ایجاد نقشه‌های زیربنایی از موقعیت مکانی برسیم و مرکز مدیریت بحران شهر تهران این اطلاعات را از همه دستگاه‌ها بگیرد.

تعیین تکلیف ساخت و سازهای خلاف در دماوند

 

به گزارشاخبار رسمی به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، پیروز حناچی دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری امروز در حاشیه هفتمین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در سال جاری که به ریاست عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی تشکیل شد گفت: دستورجلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، حادثه شهران بود و اینکه از این حادثه چه درس‌هایی می‌توان گرفت. در هر صورت یکی از مسایل اصلی تهران موضوع زلزله و تبعات ناشی از آن است. شاید مقیاسی کوچکی از زلزله را در نقاط عبور شریان‌های حیاتی داریم.

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری با اشاره به اینکه گزارش مفصلی از سوی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این رابطه ارایه شد، در شرح اهداف طرح موضوع در شورای عالی گفت: هدف از طرح موضوع شهران و بررسی ابعاد این حادثه در شورای عالی این بود که بتوانیم به یک جمع‌بندی و ایجاد نقشه‌های ساخته شده برای همه دستگاه‌های زیربنایی با توجه به موقعیت مکانی روی سامانه‌های gis برسیم و مرکز مدیریت بحران شهر تهران بتواند این اطلاعات را از همه دستگاه‌ها بگیرد.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: اطلاعات به صورت کاملا بخشی، دقیق و کامل وجود دارد؛ به‌عنوان نمونه شرکت گاز، شرکت آب و فاضلاب، برق و... اطلاعات کامل خود را دارند اما تلفیق آنها برای اینکه در مواقع بحران مورد استفاده قرار بگیرد موضوع بحث امروز در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران بود تا آمادگی بیشتری برای شرایط خطر و بحران داشته باشیم.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی همچنین در رابطه با ضوابط و مقررات حریم دماوند گفت: اتفاقاتی که در حریم دماوند و دشت مشاء افتاده است موضوعی دارای اهمیت است و شورای عالی در چند نوبت به موضوع ورود پیدا کرده است. خوشبختانه امروز به تصمیم مشترکی بین شهرداری، استانداری، کارگروه برنامه‌ریزی استان و شورای عالی شهرسازی و معماری رسیده‌ایم که مصوبه آن به زودی ابلاغ می‌شود.

حناچی در مورد مجوزهای ساخت و ساز در شهر دماوند که گاه در حاشیه رودخانه نیز بوده است، گفت: رعایت حرایم جزو الزامات ما در شورای عالی شهرسازی و معماری است و در مورد آنها بحثی وجود ندارد. مواردی که در کارگروه برنامه‌ریزی استان تهران نیز مطرح شد دقیقا درباره مواردی است که احداث شده‌اند و شیوه برخورد با آنها دورنمای آتی برنامه‌های ما در وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی شهرسازی و معماری است.

وی در مورد تخریب ساخت و سازهای خلاف ضوابط در دماوند گفت: تصمیم گیری در این مورد موکول شده است به طرحی که ظرف دو ماه آینده گزارش آن به شورای عالی شهرسازی و معماری می‌رسد.

حناچی همچنین در مورد تصویب نقشه‌های گسلی تهران و ابلاغ آنها از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری گفت: نقشه‌های گسلی تهران از قبل تهیه شده بود و همکاران ما در مرحله بعد با دقت بیشتر به تعیین محورهای فرعی گسل و حرایم پرداختند که بررسی آن در دستور آتی شورای عالی شهرسازی و معماری است. در حال برنامه‌ریزی هستیم تا نقشه‌های دریافت شده از سوی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تهیه شده تبدیل به ضوابطی شود همه دستگاه‌های مربوط در شهر تهران باید آن را اجرا کنند.

وی در مورد نهایی شدن زمان آن گفت: این موضوع در دستور کار شورای عالی شهرسازی و معماری است. زیرا ایمنی شهروندان با هیچ عدد و رقم مالی قابل مقایسه نیست. اینگونه اطلاعات باید کاملا در دسترس باشد و همه از آن استفاده کنند.

حناچی در پایان افزود: معماری ایرانی اسلامی از موضوعاتی است که دبیرخانه شورای عالی و هم در دفاتر تخصصی ما دنبال می شود. در این رابطه نیز پیشنهادهایی از سوی ما به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه شده تا برای شناخت موضوع، تداوم و اینکه چه موانعی برای رخ دادن چنین وجود دارد، اقدام شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت راه و شهرسازی

در تاریخ 31 خرداد 1390 وزارت راه و شهرسازی با رای مجلس شورای اسلامی وسپس تایید شورای نگهبان از ادغام دو وزارتخانه راه وترابری و مسکن و شهرسازی تشکیل و مقرر گردید همه امکانات، تعهدات، اعتبارات، نیروی انسانی و اموال منقول و غیر منقول دو وزارتخانه یاد شده به وزارت راه وشهرسازی منتقل گردد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان