اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395041662974750

مشارکت کره ای ها درسه فاز پروژه

آخرین وضعیت آزادراه تهران شمال اعلام شد

کد: 1395041662974750

http://goo.gl/ScTt68

، تهران , (اخبار رسمی): وزیر راه و شهرسازی آخرین وضعیت پروژه آزادراه تهران- شمال را تشریح کرد و با تخمین حدود 93 هزار میلیاردتومانی کل پروژه از مشارکت کره‌‌ای‌ها در اجرای منطقه سوم خبر داد و بهره‌برداری از منطقه یک آزادراه را بهار 96 و منطقه دوم را سال 98 اعلام کرد.

آخرین وضعیت آزادراه تهران شمال اعلام شد

به گزارش اخبار رسمی به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، در بیان جزئیات آخرین بازدید خود همراه اسحاق جهانگیری از پروژه آزادراه تهران- شمال و زمان تقریبی اتمام پروژه گفت: پروژه طی دو سال گذشته پیشرفت قابل‌توجه و سامان مناسبی یافته است. امیدواریم که سه منطقه باقی‌مانده از پروژه آزادراه تهران- شمال که سه منطقه بسیار دشواری‌ست نیز در طی زمان‌بندی که توضیح می‌دهم به بهره‌برداری برسد. منطقه یک آن که مهمترین منطقه‌ هاست در بهار سال 96 تکمیل و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه منطقه 4 این آزاد راه مهم که در محدوده چالوس قرار دارد،  در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد افزود: منطقه اول آزادراه تهران- شمال از طرف اتوبان همت به دوآب شهرستانک می‌رود که به طول 32 کیلومتر است و مسیر موجود را که در حال حاضر 92 کیلومتر است، 60 کیلومتر کاهش می‌دهد. منطقه دوم نیز پس از شهرستانک به پل زنگوله می‌رود و از پل زنگوله به مرزن‌آباد چالوس می‌رسد که همان منطقه مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید ادامه داد: این پروژه (آزادراه تهران- شمال) یکی از پروژه‌های دشوار عمرانی است، چون همواره عبور از البرز از پیچیده‌ترین پروژه‌های مهندسی ایران بوده است. برآورد ما این است که پروژه آزادراه تهران- شمال از امروز تا پایان اتمام، به مبلغی حدود 80 هزار میلیارد ریال سرمایه به قیمت‌های امروز؛ علاوه بر مبالغی که هزینه شده است- نیاز دارد. آزادراه تهران- شمال یکی از پروژه‌های دشوار عمرانی با پل‌های متعدد، خاکریزهای بسیار بلند و دیوارهای حائل بسیار سخت با مهندسی پیچیده‌ای است.

وزیر راه و شهرسازی در توضیح مشخصات منطقه نخست آزادراه تهران- شمال و سرمایه‌گذاری برای اتمام این منطقه گفت: در منطقه نخست که 32 کیلومتر است ما حدود 32 کیلومتر تونل رفت و برگشت داریم؛ یعنی در هر طرف 16 کیلومتر تونل وجود دارد.  به علاوه پل بسیار بزرگی که ارتفاع 85 متر و طول 30 متر را به خود اختصاص داده و امروز (31 خردادماه) مورد بازدید معاون اول رئیس جمهوری جناب جهانگیری قرار گرفت، در همین مسیر واقع شده است. ما از امروز تا بهار 96 که قرار است این منطقه پروژه را به اتمام برسانیم  به حدود 10 هزارمیلیارد ریال سرمایه که روزانه معادل حدود 40میلیارد ریال می‌شود نیاز داریم تا منطقه نخست این پروژه به اتمام برسد.

آخوندی در بیان تامین مالی پروژه منطقه یک آزاد راه تهران– شمال گفت: پروژه به صورت مشارکت 50درصدی بنیاد مستضعفان و 50 درصد دولت در حال پیشرفت است. خوشبختانه در سال 94 کل تامین مالی انجام شد و تقریبا می‌توان گفت که تامین مالی آن نیز به روز است و هیچ صورت وضعیتی که پول آن به پیمانکار پرداخت نشده باشد در این پروژه وجود ندارد و همه پروژه به روز پرداخت می‌شود.

عضو کابینه دولت یازدهم تاکید کرد: در بازدید (31 خردادماه) که با حضور خبرنگاران نیز همراه بود، پیشرفت خیره‌کننده‌ای در این پروژه را شاهد بودیم.

روسازی بتنی در آزادراه تهران- شمال

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تقریبا در هر 250 متر پروژه آزادراه تهران- شمال یک کارگاه وجود دارد و پروژه در تمامی نقاط با عملیات مختلف همچون خاکریزی، بتن‌ریزی، اجرای پل و سایر عملیات عمرانی در حال اجرا و پیشرفت است، گفت: حرف‌های جدیدی در این پروژه داریم که روسازی جاده که بسیار مهم است از جمله آنهاست و ما به دنبال آن هستیم تا روسازی قطعات اول تا سوم آزادراه تهران- شمال را به طور کامل با بتن اجرا کنیم تا بتواند مقاومت بیشتری در سرما، گرما، تحولات آب و هوایی داشته باشد و همچنین عمر مفید آن افزایش و هزینه نگه‌داری کاهش یابد.

آخوندی با اشاره به گله‌های مردم درباره کندگی آسفالت برخی جاده‌ها که در بعضی موارد به دلیل خوب اجرا نشدن رخ می‌دهد از زیرسازی مناسب و استفاده از بتن در این آزادراه خبر داد.وزیر راه و شهرسازی گفت: با توجه به اینکه این جاده (تهران- شمال) یکی از زیباترین مناظر طبیعی را دارد تلاش می‌کنیم تا جاده، پل‌ها و تونل‌ها را نیز هماهنگ با زیبایی مناظر طبیعی با معماری قابل‌توجه پیش ببریم.

آخوندی تاکید کرد: در اجرای پروژه آزادراه تهران- شمال، مطالعات زیست محیطی و مطالعات مهندسی قابل توجهی قبل از اجرا و در حین اجرای پروژه انجام شده و در حال انجام است. در نظر داریم امکان بازدید مردمی که علاقمند به بازدید از اجرای پروژه را دارند فراهم کنیم تا پس از اتمام کامل و بهره‌برداری از آن بدانند که انجام پروژه با چه مشقت‌هایی به سرانجام رسید و مراحل کار به چه صورتی بود.

فعالیت 8 پیمانکار ایرانی در اجرای آزادراه تهران- شمال

آخوندی ادامه داد: در حال حاضر برای احداث مناطق 1 و 2، هشت پیمانکار بزرگ در حال فعالیت هستند که تمامی آنها ایرانی هستند.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر در جاده‌های قبلی در دیواره‌های مختلف ریزش سنگریزه‌ها وجود دارد و در پروژه آزاد راه تهران- شمال که در حال اجراست مشکلات ریزش سنگریزه وجود ندارد، گفت: ارتفاعات تثبیت شده‌اند و پیش‌بینی کرده‌ایم که با عملیات تثبیتی که در برش‌های ارتفاعات و در طول مسیر داده‌ایم، در آزادراه در حال احداث با کمترین مشکلات فنی روبه‌رو باشیم.

پیش‌بینی بهره‌برداری از منطقه دوم آزادراه تهران- شمال در سال 98

وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه پروژه در منطقه یک به شهرستانک می‌رسد و با استفاده از راه موجود کندوان به تونل کندوان ختم می‌شود، زمان بهره‌برداری از آن را بهار 95 تخمین زد و افزود: برنامه بعدی ما در فاز 2 که به سیاه‌بیشه می‌رسد تونل بسیار بزرگی است که بزرگترین تونل جاده‌ای ایران به شمار می‌رود و 6هزار و 450 متر طول دارد و تونل یکپارچه‌ای محسوب می‌شود که باید بتوان مسائل آن مانند مشکل کمبود هوا و رخدادهای طبیعی همچون زلزله و آتش سوزی را حل کرد. تهویه و ایجاد سیستم امداد، نجات و مهار آتش در داخل تونل از جمله راهکارهایی است که در حال مطالعه آن هستیم. بدین معنا باید در صورتی که  زلزله‌ای 9 ریشتری رخ دهد این پیش‌بینی وجود داشته باشد که تونل در اثر حوادث طبیعی همچون زلزله دچار برش نشود و بتواند پایداری خود را حفظ کند. امیدواریم با فاصله 2 سال در سال 98 فاز 2 را مورد بهره‌برداری قرار دهیم.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت راه و شهرسازی

در تاریخ 31 خرداد 1390 وزارت راه و شهرسازی با رای مجلس شورای اسلامی وسپس تایید شورای نگهبان از ادغام دو وزارتخانه راه وترابری و مسکن و شهرسازی تشکیل و مقرر گردید همه امکانات، تعهدات، اعتبارات، نیروی انسانی و اموال منقول و غیر منقول دو وزارتخانه یاد شده به وزارت راه وشهرسازی منتقل گردد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان