اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395042365330079

ساماندهی وانت بارها در جاده‌ها

کد: 1395042365330079

http://goo.gl/uZETEs

، تهران , (اخبار رسمی): ​به‌ منظور ساماندهی‌ ناوگان‌ وانت‌بار و ایجاد انتظام‌ در نحوه بهره برداری و تردد وانت بارها در جاده های برون شهری دستورالعمل ساماندهی تردد وانت‌بارها در راههای برون شهری به سراسر کشور ابلاغ گردید.

ساماندهی وانت بارها در جاده‌ها

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی سازمان راهداری و حمل‌نقل جاده‌ای، غلامحسین دغاغله مدیرکل دفتر حمل‌ونقل کالا این سازمان با بیان این خبر اظهار داشت : این دستورالعمل با توجه به قوانین بالادستی و الزام در ساماندهی ناوگان از سوی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای تهیه گردید وبراین اساس و با توجه به هماهنگیهای به عمل آمده با رییس پلیس راه راهور ناجا از آبان ماه سالجاری، وانت بارهای فاقد بارنامه در جاده های کشور اعمال قانون خواهند شد.
دغاغله با بیان این مطلب که  این دستورالعمل 4 بخش رانندگان ، ناوگان ، شرایط و ضوابط حمل بار و در نهایت نحوه فعالیت را دربر می گیرد، افزود:
سیاست کلی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای در تدوین این دستورالعمل اعمال سیاستهای تشویقی به منظور جلوگیری از ایجاد اختلال در فعالیت شاغلین این بخش و  تسریع در ساماندهی آنهاست.
وی اظهار داشت:  شرایط فعالیت رانندگان حمل و نقل کالای سبک (وانت بار) برون شهری مطابق با دستورالعمل صدور، تمدید، تعویض و لغو برگ فعالیت رانندگان حمل و نقل برون شهری و روستایی موضوع بخشنامه مورخ  9دی ماه 93 و اصلاحیه های بعدی آن است. 
دغاغله یادآور شد: دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی پنجم ابتدایی برای صدور برگ فعالیت برای متقاضیان رانندگی وانت بار  کافیست برای متقاضیانی که ظرف یکسال از ابتدای شروع طرح مبادرت به ثبت نام نمایند، ارائه گواهی تحصیلی پایین تر از پنجم ابتدایی یا نهضت سوادآموزی بلامانع است.
مدیرکل دفتر حمل و نقل کالا ،گذراندن دوره های آموزشی عمومی برای رانندگان حمل و نقل کالای سبک (وانت بار) برون شهری را الزامی دانسته، که شرایط و زمان اجرای آن متعاقباً اعلام می گردد همچنین برای‌‌‌ ورود به بخش و صدور مجوز فعالیت ، حداقل سن رانندگان وانت بار 23 سال و حداکثر سن 55 سال  می باشد. در مورد رانندگان بخش حمل ونقل روستایی و همچنین رانندگانی که سابقه پرداخت حق بیمه دارند، تا سقف 10 سال به حداکثر سن مذکور اضافه خواهد شد.به متقاضیانی که ظرف 6 ماه از ابتدای شروع طرح مبادرت به ثبت نام نمایند ، حداکثر سن رانندگان (صرفنظر از سابقه پرداخت حق بیمه) تا  65 سال نیز پذیرفته می شود.  ضمناً حداکثر سن رانندگی وانت بارها در سطح جاده، 69 سال درنظر گرفته می شود. 
دغاغله افزود: به هنگام تمدید برگ فعالیت رانندگان ، ارائه کارکرد حداقل تعداد 24 فقره بارنامه ثبت شده در سیستم (سامانه بارنامه برخط) در طی یکسال جهت احراز فعالیت حرفه ای در بخش حمل و نقل جاده ای به مرجع تمدید کننده برگ فعالیت کفایت می نماید ضمناً شرایط وانت بار برای فعالیت در بخش حمل و نقل جاده ای عبارتست از:
درج نام وانت بار در کارت مشخصات وسیله نقلیه. دارا بودن پلاک ایران، دارا بودن بیمه نامه شخص ثالث معتبر و داشتن حداکثر سن 15 سال.به متقاضیانی که ظرف یکسال از ابتدای شروع طرح مبادرت به ثبت نام نمایند،حداکثر سن ناوگان تا  پنج سال بیشتر یعنی معادل 20 سال به شرط داشتن کلیه شرایط خصوصاً گواهی معاینه فنی مجاز ومعتبر مورد تایید می باشد.
مدیرکل دفتر حمل‌ونقل کالا افزود: شرایط و ضوابط حمل بار توسط وانت بارها در راههای برون شهری کشور شامل محدودیتهای ابعاد (طول، عرض و ارتفاع)و اوزان و همچنین نحوه بارگیری، حمل و مهار ایمن محمولات تهیه و در این دستورالعمل ابلاغ شده است. با متخلفین از این ضوابط بر اساس جدول جرایم رانندگی مصوبه هیات محترم دولت و همچنین جدول تخلفات رانندگان حمل و نقل عمومی موضوع ماده 11 دستورالعمل صدور، تمدید، تعویض و لغو برگ فعالیت رانندگان حمل و نقل بار و مسافر برون شهری و روستایی برخورد قانونی خواهد شد و به وسیله نقلیه زمانی اجازه حرکت داده خواهد شد که شرایط بارگیری محموله وسیله نقلیه با مقررات مطابقت داشته باشد.
وی در خصوص نحوه فعالیت اعلام کرد:  متقاضیان و فعالین در بخش حمل و نقل سبک بین شهری (وانت بار) می توانند به یکی از روشهای ذیل فعالیت نمایند.
1- صدور بارنامه توسط شرکتهای حمل و نقل موجود:
شرکتهای حمل و نقل فعال بین شهری کالا دارای مجوز فعالیت معتبر از سازمان متبوع می توانند نسبت به صدور بارنامه حمل ونقل جاده ای برای رانندگان مجاز و وانت بارهای واجد شرایط این دستورالعمل که دارای برگ فعالیت معتبر از سازمان می باشند با رعایت ضوابط اقدام نمایند.
2-تاسیس و بهره برداری از شرکتهای اختصاصی حمل و نقل سبک بین شهری (وانت بار) به منظور صدور بارنامه  : 
در صورت تقاضای دریافت مجوز فعالیت به عنوان شرکت مستقل و جدید به منظور صدور بارنامه جهت صرفاً وانت بار (تصریح در موضوع شرکت در اساسنامه) ضمن احراز آخرین ضوابط تاسیس و بهره‌برداری از شرکتهای حمل ونقل بین شهری کالا  ،در خصوص تعداد ناوگان و مستحدثات و تجهیزات رعایت شرایط ذیل اکتفا می‌نماید:
-دارا بودن حداقل 10 دستگاه وانت بار به نام مدیرعامل یا اعضای هیات مدیره با حداقل 10% سرمایه یا سهام شرکت
-ارایه سند مالکیت یا اجاره نامه حداقل یک ساله برای دفتر کار با حداقل متراژ25  متر مربع.
-داشتن تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری و دسترسی به اینترنت پرسرعت .
3-صدور بارنامه توسط راننده واجد شرایط: 
صدور بارنامه الکترونیکی صرفاً برای وانت بارهایی که به صورت شش دانگ در تملک راننده می باشد ، توسط رانندگان مالک پس از اخذ مجوز از سازمان متبوع با استفاده از سیستم تحت وب و یا اپلیکیشن موبایل (برنامه اجرایی قابل نصب در تلفن همراه) مجاز می باشد. شیوه نامه فنی نحوه صدور و نرم افزارهای لازم به زودی تهیه و اعلام خواهد شد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

راهداری و حمل و نقل جاده ای

در سال 1382 شورای عالی اداری کلیه وظایف، نیروی انسانی، تجهیزات، تعهدات و اعتبارات معاونت راهداری وزارت راه و ترابری به سازمان حمل‌ونقل و پایانه‌های کشور منتقل و معاونت مذکور از تشکیلات وزارت راه و ترابری حذف شد و وظایف و اداره امور دبیرخانه شورای عالی ترابری کشور از سازمان منتزع و به وزارت راه و ترابری منتقل گردید و نام سازمان به «سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای» تغییر یافت.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان