اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395050672065343

مدیر امور بین الملل بانک توسعه صادرات خبر داد

احیای مراودات بانکی ایران با 7 بانک جهان

کد: 1395050672065343

https://goo.gl/3Nrvnv

، تهران , (اخبار رسمی): معبودی گفت: آزادسازی منابع بانکی و تسهیل مراودات بین المللی مهم ترین دستاورد برجام برای سیستم بانکی کشور بوده است.

روابط

به گزارش اخبار رسمی و به نقل از روابط عمومی بانک توسعه صادرات، حمیدرضا معبودی مدیر امور بین الملل بانک توسعه صادرات ایران افزود: امروزه حواله های اروپایی و دیگر حوالجات ما با ممنوعیت مواجه نیست و در واقع ممنوعیت های بین المللی دوران تحریم به پاره ای محدودیت ها و مشکلات تبدیل شده است.

عمده محدودیت های باقی مانده به مقررات جدید بین المللی مانند تغییرات مقررات در حوزه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریزم بازمی گردد. برای مثال طبق این مقررات ذینفع اعتبارات اسنادی در کشور ثالث باید کاملا شناسایی شود و به عبارتی میزانی از اطلاعات اضافی برای مستندسازی نسبت به گذشته مورد نیاز است. ما باید برای رفع این مشکلات خود را به امکانات جدید و نرم افزارها بروزر کنیم.

معبودی تصریح کرد: در کره جنوبی ، ژاپن، چین ایتالیا و فرانسه و آلمان و ترکیه مراودات برای انجام واردات کاملاً قابل انجام است. برای صادرات هم تسهیلات ارزی ما محدودیتی ندارد و در کشورهایی که از ما صادرات می پذیرند مشکلی برای تامین مالی نداریم.

مدیر امور بین الملل بانک توسعه صادرات افزود: بانک های بین المللی بزرگ بعد از لغو تحریم ها کمی محتاطانه عمل کرده اند. بعضی هنوز جلو

نیامده اند، برخی هم که مبادلات خود با ایران را برقرار نموده اند، انجام مبادلات را محدود به مشتریان سابق خود کرده اند.

معبودی در گفتگو با اگزیم نیوز افزود: در مورد بانک های توسعه ای مانند اگزیم بانک ها بسیاری از مراودات در حال انجام است؛ برای مثال در کره جنوبی این ارتباط برقرار شده است. در مجموع تحولات خوبی انجام شده است اما هنوز تا نقطه مطلوب فاصله داریم.

این مقام مسئول در بانک توسعه صادرات گفت: یکی از تازه ترین موارد در دست اجرا بکارگیری ال سی های صادراتی از اتریش است. این ال سی ها که در صنایع فلزی و فولادی مورد استفاده قرار می گیرند ابزار خوبی برای توسعه مبادلات تجاری هستند. پیش از این معمولاً صادرات ها بدون ال سی انجام می شد اما امروزه از طریق اعتبارات اسنادی انجام می شود. به این ترتیب روش های جدید و به روز جهانی به آرامی جایگزین روش های حواله ای و قدیمی می شود و لازم است بسترسازی های لازم برای ارتقاء شرایط صورت بگیرد.

وی افزود: در زمینه های کنترلی و تطبیق مانند بروزرسانی مقررات حوزه پولشویی ساختارسازی لازم مطابق بانک های بین المللی با تاخیر انجام شده است. امید می رود با بهبود استانداردها و تطبیق متناسب همکاری های بانکی رونق بیشتری پیدا کند. قابل توجه است که مسائل سیاسی نیز نقش بسزایی در روند احیای مبادلات بانکی خواهد داشت.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بانک توسعه صادرات ایران

در تاریخ 1370/4/19 بانک توسعه صادرات تأسیس شد و عملاً از شهریور ماه 1371 آغاز به کار کرد و از آن هنگام، در راستای پیشبرد اهدافی که بانک بر عهده داشت، با کارکنان و کادری متخصص و ورزیده، در خدمت صادرات کشور قرار گرفت.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بانک، بیمه و سرمایه