اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395050772275371

بانک‌ مرکزی گزارش داد

قیمت مسکن و اجاره‌ درتیر ماه

کد: 1395050772275371

https://goo.gl/ZgHvyC

، تهران , (اخبار رسمی): متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی تهران در تیر امسال 42.3 میلیون ریال بود که نسبت به سال گذشته 4.4 درصد افزایش داشت.

معاملات ملکی

به گزارش اخبار رسمی و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، تحولات بازار مسکن شهر تهران در تیرماه امسال، که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شد.

براساس این گزارش، در تیرماه امسال، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 15 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال پیش 27.6 درصد افزایش نشان می دهد.

همچنین در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 42.3 میلیون ریال بود که نسبت به ماه پیش و ماه مشابه سال گذشته به ترتیب به میزان یک دهم و 4.4 درصد افزایش نشان می دهد.

حجم معاملات مسکن در تهران

براساس گزارش بانک مرکزی، در تیرماه امسال تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 14 هزار و 969 واحد مسکونی رسیید که در مقایسه با ماه مشابه سال پیش 27.6 درصد افزایش نشان می دهد.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در تیرماه امسال حاکی از آن است واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم 52 درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده اند.

تحولات قیمت مسکن

در تیرماه امسال، متوسط قیمیت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 42.3 میلیون ریال بود که نسبت به ماه پیش و ماه مشابه سال گذشته به ترتیب یک دهم و 4.4 درصد افزایش نشان می دهد.

بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال پیش به منطقه 9 (معادل 10.6 درصد) و کمترین تغییر قیمت به مناطق یک و هشت (معادل صفر درصد) تعلق دارد.

براساس این گزارش، در تیرماه امسال از میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل 89.4 میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با 21.3 میلیون ریال به منطقه 18 تعلق داشته است.

تحولات اجاره بهای مسکن

در تیرماه سال 1395 شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 9.5 و 10.3 درصد رشد نشان می دهد.

قراردادهای اجاره مسکن که غالبا یکساله تنظیم می شوند و نیز اثرپذیری شاخص اجازه بهای مسکن از سیاست های کنترل و مهار تورم، سبب تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.

حجم معاملات و متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در تیرماه سال 1395 به ترتیب معادل 15 هزار واحد مسکونی و 42.3 میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن به ترتیب به میزان 27.6 و 4.4 درصد افزایش نشان می دهد.

در مجموع سطح مناسب معاملات انجام شده در چهار ماه نخست سال جاری نشانگر استقبال متقاضیان از خرید مسکن در ماههای اخیر است.

با توجه به چشم انداز بهبود فضای اقتصاد کلان و رویکرد سیاستگذار پولی در کمک به تسهیل اعتباری بخش مسکن و همچنین برنامه کاهش نرخ های سود بانکی متناسب با روند نزولی نرخ تورم، انتظار می رود این روند کماکان در ماههای پیش رو تداوم یابد.

بررسی تحولات بازار اجاره بهای مسکن در تیرماه سال 1395 نیز موید تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم است، به طوری که شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 9.5 و 10.3 درصد رشد نشان می دهد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بانک مرکزی

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 18 مرداد ماه 1339 تأسیس گردید. برخی از وظایف بانک مرکزی عبارتند از حفظ ارزش داخلی و خارجی پول ملی کشور، انتشار اسکناس و ضرب سکه‌های فلزی رایج کشور، تنظیم مقررات مربوط به معاملات ارزی و ریالی، نظارت بر صدور و ورود ارز و پول رایج کشور، تنظیم کننده نظام پولی و اعتباری کشور

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان