اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395051980165791

داروی بیماران "گوشه" کره ای شد

کد: 1395051980165791

http://goo.gl/vmD3xZ

، (اخبار رسمی): سازمان غذا و دارو ،داروی کره ای بیماری"گوشه" را جایگزین نوع امریکایی آن کرد و به مصرف کنندگان اطمینان داد کیفیت و ثمر بخشی هر دو گونه تفاوتی باهم ندارد.

داروی بیماران "گوشه" کره ای شد

 به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی سازمان غذا ودارو، رسول دیناروند،رییس سازمان غذا و دارو با اعلام این خبر گفت: قیمت داروی کره‌ای وارداتی برای بیماران مبتلا به "گوشه"، تقریبا نصف قیمت نوع آمریکایی آن است و پس از حصول اطمینان از اثربخشی و کیفیت شرایط تولید آن، به کشور وارد شده است و نوع آمریکایی آن ارجحیتی به نوع کره‌ای ندارد.

دیناروند ادامه داد: متاسفانه حدود 170 بیمار متابولیک گوشه در کشور داریم که برای این بیماران، دارویی آمریکایی با برند Trezain وارد کشور می شود. قیمت این دارو بسیار بالاست و به طور میانگین سالانه 300 میلیون تومان هزینه دارو برای هر بیمار است.

وی با تاکید بر این که این دارو تاییدیه نهایی را گرفته است، گفت: وقتی دارویی در ایران ثبت شد، طبیعتا اجازه مصرف خواهد داشت؛ به خصوص این که هزینه آن را نیز دولت پرداخت می‌کند.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: قیمت داروی کره‌ای وارد شده، تقریبا نصف قیمت نوع آمریکایی آن است و پس از حصول اطمینان از اثربخشی و کیفیت شرایط تولید آن به کشور وارد شده است و نوع آمریکایی آن ارجحیتی به نوع کره‌ای ندارد. اینچنین نیست که این دارو یک شبه کشف شده باشد، بلکه از سال 92 پیگیری ثبت آن در ایران شروع شده و در سال 94 نهایی و در سال 95 نیز وارد بازار دارویی کشور شده است.

دیناروند گفت: با توجه به سیاست‌های صرفه جویی در هزینه‌ها نمی‌توانیم اکتفا به ورود داروی گران قیمت کنیم، ضمن این که داروی اصلی نیز از بازار دارویی به طور کامل حذف نشده است، ولی انتظارمان از پزشکانی که این دارو را تجویز و بیمارانی که آن را مصرف می کنند این است که به دستگاه‌های نظارتی کشور اطمینان داشته باشند؛ چرا که درمان موثر بیماران برای ما مهم است و با اطمینان خاطر آن را مصرف کنند و راضی به هدر رفتن بیت المال برای ورود دارویی که ارجحیتی نسبت به داروی جدید ندارد، نشوند.

به گفته وی  مصرف این دارو با برند اصلی آمریکایی حدود 20 میلیارد تومان هزینه اضافی برای 170 بیمار "گوشه" در کشور دارد و از سویی دیگر ما با جایگزین کردن این دارو با برند اصلی حدود 6 میلیون یورو صرفه جویی ارزی خواهیم داشت و ما نمی‌توانیم آن را نادیده بگیریم.
رییس سازمان غذا و دارو در ادامه گفت: فشارها و سر و صداهایی که برای ورود برند اصلی داروست فقط از سوی بیماران و پزشکان نیست، بلکه شرکت‌هایی که وارد کننده اصلی دارو هستند، اینگونه فشارها را وارد می‌کنند و متاسفانه گاهی با ارایه اطلاعات نادرست به بیماران مبنی بر بی‌اثر بودن داروی جدید، بیماران را دچار نگرانی می‌کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان غذا و دارو

سازمان غذا و دارو ایران در 15اسفند 1389 در شورای عالی اداری تصویب و تشکیل شد.مسئولیت این سازمان بر عهدهٔ معاون غذاو داروی وزارت بهداشت است. شیوه‌های حمایت از سلامت مردم درمواجهه با فراورده‌های آرایشی و بهداشتی و نیز مواد غذایی فرایند شده و راهکارهای کاهش انگیزه‌های قاچاق، و جلوگیری از قاچاق با پیگرد جعل آرم وزارت بهداشت روی لوازم بهداشتی و آرایشی،از سوی سازمان غذا و دارو مورد بررسی قرار داده است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان