اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395052081025791

دیناروند اعلام کرد

برنامه های سازمان غذا ودارو درسال آخر دولت

کد: 1395052081025791

http://goo.gl/JFBH8W

، (اخبار رسمی): سازمان غذا و دارو رسیدگی جدی به پرونده های سموم کشاورزی و قاچاق دارو را در دستور کار دارد.

برنامه های سازمان غذا ودارو درسال آخر دولت

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی سازمان غذا و دارو ،رسول دیناروند ،رئیس سازمان غذا و دارو در یک نشست  خبری به  تشریح عملکرد سازمان متبوعش پرداخت و از برنامه های این سازمان در سال پایانی دولت یازدهم خبر داد. او در همین راستا به اقدامات این سازمان در حوزه دارویی اشاره کرد و گفت: اینکه توانستیم بحران دارویی را حل کنیم دستاورد بزرگی محسوب می‌شود، نکته مهمتر این است که توانستیم وابستگی ارزی کشور را هم کاهش دهیم به طوریکه در سال 94 نسبت به سال 92 این وابستگی به میزان 350 میلیون دلار کاهش یافته است، یعنی علی رغم اینکه مصرف دارویی مردم کمتر نشده اما هزینه‌هایشان کاهش یافته است، اما با سیاست‌های کنترل قیمت و کنترل واردات دارو توانستیم این صرفه جویی را انجام دهیم.

دیناروند با بیان اینکه با توسعه توان داخلی کشور در حوزه دارو شاهد بودیم که در سال 94، 70 درصد بازار دارویی از نظر ارزش ریالی در اختیار تولید داخل بوده است گفت: در عین حال گام‌هایی هم برای ارتقاء کیفیت برداشته‌ایم به طوریکه اکنون آزمایشگاه ما به عنوان آزمایشگاهی معتبر از سوی سازمان بهداشت جهانی تایید شده است.

ساماندهی و کاهش قیمت تجهیزات پزشکی

دیناروند با اشاره به ساماندهی حوزه تجهیزات پزشکی به عنوان اقدامی دیگر از سوی سازمان غذا و دارو گفت: در عین حال این اقدام کاهش هزینه‌های تجهیزات پزشکی را به دنبال داشت به طوریکه می‌بینیم اکنون تجهیزات پزشکی علاوه بر اینکه ارز بریشان کاهش یافته، قیمت ریالی‌شان نیز نسبت به گذشته کمتر شده است. همچنین فرآیند ریجستری آنها ساماندهی شده و علی رغم اینکه با افزایش دسترسی و کاهش هزینه‌های مردم در حوزه بستری مواجه بودیم می‌بینیم که هزینه‌های تجهیزات پزشکی کمتر شده است و حتی سهم مصرف دارو تجهیزات پزشکی در حوزه بستری کاهش یافته است چرا که سیاست‌های کنترل مصرف و کنترل هزینه وجود دارد.

راه اندازی پورتال سازمان غذا و دارو جعل و تقلب را به صفر می‌رساند

دیناروند همچنین از راه اندازی پورتال سازمان غذا و دارو خبر داد و گفت: سازمان غذا و دارو برای شفاف سازی مراحل صدور مجوز پرتال را راه اندازی کرده است که این کار به مرحله عملیاتی رسیده است و خوشحالیم که دستگاه‌های مرتبط از آن استقبال می‌کنند. از طریق این پورتال فرآیند ترخیصمان به صورت آنلاین با گمرک انجام می‌شود و این کار می‌تواند میزان جعل و تقلب را به صفر برساند. همچنین برای ثبت سفارش نیز با وزارت صنعت و معدن به صورت آنلاین متصل می‌شویم.

دیناروند با بیان اینکه کنترل اصالت به صورت جدی روز به روز توسعه می‌یابد افزود: این کار برای داروها و مکمل های وارداتی به طور کامل اجرا شده و در زمینه تجهیزات پزشکی نیز در نیمه دوم سال اجرا می‌شود و به جایی می‌رسیم که مردم می‌توانند به سرعت از اصالت فرآورده‌ها مطلع شوند.

معضل سموم شیمیایی با بخشنامه حل نمی‌شود

وی در ادامه درباره معضل سموم شیمیایی در محصولات کشاورزی گفت: واقعیت این است که ما هم نگرانی‌های مردم را داریم و آنها را درک می‌کنیم و به صورت جدی پیگیر بحث سموم شیمیایی هستیم. در هفته جاری جلسه‌ای میان وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد که یکی از محورهای آن بحث کنترل سموم بود.

وی با بیان اینکه معضل سموم شیمیایی چیزی نیست که با یک بخشنامه حل شود گفت: در زمینه سموم با سه مشکل مواجه‌ایم. اولا هم با قاچاق سموم غیر مجاز سر و کار داریم و دومین مشکلمان پدیده استفاده بیش از حد از سموم در برخی مزارع کشاورزی است که متاسفانه در برخی نقاط کشور دیده می‌شود مشکل سوم نیز استفاده نابجا در زمان نامناسب است یعنی اگر سم در زمان و دوره مناسب مطرح شود خطری ندارد اما این موضوع رعایت نمی‌شود.

دیناروند افزود: حل این سه مشکل واقعا طولانی است و از آنجایی که ما در کشاورزی با مردم سر و کار داریم حل این موضوع به آموزش نیاز دارد و این کار هم زمان می‌برد اما در حال انجام است.

دیناروند تاکید کرد: سیاست وزارت بهداشت درباره مصرف میوه، سبزی و لبنیات این است که مردم حتما آنها را مصرف کنند نه اینکه به خاطر آلاینده‌ها آنها را ترک کنند چرا که ضرر عدم مصرف این محصولات بسیار بیشتر است.

حداقل 50 درصد فرآورده‌های آرایشی قاچاق است

دیناروند در ادامه  درباره میزان قاچاق لوازم آرایشی گفت: در حوزه کالاهای سلامت بیشترین سهم قاچاق مربوط به محصولات آرایشی است به طوریکه حداقل 50 درصد در این حوزه قاچاق وجود دارد و قاچاق این حوزه یعنی تقلب یعنی اساسا این محصولات قاچاق برندهای ساختگی و تقلبی است که از مسیر قاچاق وارد می‌شود اما برای مبارزه با قاچاق کشورمان تصمیمات جدی گرفته است و مقام معظم رهبری نیز نظراتی را اعلام کرده‌اند.

وی با اشاره به این تصمیمات گفت: یکی از این تصمیمات این است که قاچاق امکان ورود به بازار مصرف را ندارد و در صورت کشف نمی‌تواند وارد بازار مصرف شود این در حالیست که در گذشته این اقدام صورت می‌گرفت البته در گذشته ما نسبت به این موضوع به شدت مقاومت می‌کردیم اما این مخالفت‌ها گاهی واکنش‌های قضایی و دادگاه را به دنبال داشت حال اگر مسیر ورود قاچاق به بازار را ببندیم، بهترین راه کنترل قاچاق است.

دیناروند ادامه داد: دومین تصمیم، کنترل محصولات است که آن را از طریق سامانه کنترل اصالت دنبال می‌کنیم. تصمیم دیگر نیز با کمک سازمان‌های مرتبطی چون تعزیرات حکومتی انجام می شود که اخیرا شاهد حضور جدی‌تر آنها در میدان بوده‌ایم به طوریکه در ناصرخسرو و بازار مروی مانور جدی از سوی این دستگاه‌ها آغاز شده است و اگر این کار ادامه یابد و نیروی انتظامی تعزیرات حکومتی و دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی کشور خسته نشوند، زمینه قاچاق در سطح عرضه و مصرف کاهش می‌یابد.

دیناروند با بیان اینکه امکان ورود کالای قاچاق از هر مسیری وجود دارد گفت: در کشور با مواردی چون کوله‌بری، ته‌لنچی و بازارهای مرزی مواجهیم و هر کدام از اینها می‌توانند مسیری برای ورود قاچاق باشند، حتی در گمرکات نیز ورود قاچاق دیده می‌شود.

سوسیس‌ و کالباس‌های خارجی در بازار کشور، قاچاق هستند

دیناروند با بیان اینکه در زمینه فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی نیز وجود الکل در آنها ممنوع است، ادامه داد: فراورده‌های وارداتی حتما از این نظر کنترل می‌شوند و اصلا اجازه واردات فراورده‌های گوشتی هم از سوی سازمان غذا و دارو ارائه نمی‌شود. بنابراین اگر سوسیس یا کالباس خارجی را در جایی می‌بینیم، قاچاق هستند و مجوز ندارند. مشروبات الکلی نیز جزو کالاهای ممنوعه محسوب می‌شوند. بنابراین وجود چنین کالاهایی نشان از قاچاق بودن آنها دارد و مراکز عرضه این کالاها متخلف‌اند.

وی افزود: دولت درباره نشان حلال مصوبه‌ای دارد که وزارت صنعت و معدن آن را پیگیری می‌کند. در عین حال بحث کنترل حلال به سازمان غذا و دارو مربوط می‌شود و در واردات و صادرات کالاهای سلامت محور تاییدیه سازمان غذا و دارو باید وجود داشته باشد.

دیناروند درباره تفاهم نامه هلال احمر در زمینه اموال تملیکی گفت: کالاهای سلامت حتی به صورت رایگان و خیریه نمی‌توانند بدون تاییدیه سازمان غذا و دارو وارد بازار شود. احتمالا این تفاهم نامه برای کالاهای غیر مصرفی است.

ادامه روند کاهش قیمت داروهای وارداتی

دیناروند در ادامه در پاسخ به سوالی درباره قیمت دارو گفت: در این زمینه یک استراتژی بلندمدت داریم و در داروهای وارداتی سیاست انقباضی را دنبال می‌کنیم. یعنی زمانی که این داروها به قیمت منطقی رسیده و کاهش قیمت یابند. این روند کاهشی هم تا زمانی که به حد مطلوب ما برسد ادامه دارد.

وی افزود: به طور کلی در سال 93 در داروهای وارداتی شاهد کاهش قیمت و تورم منفی بودیم و در سال 94 نیز همین موضوع تکرار شد. بنابراین در سال 95 هم انتظاری برای افزایش قیمت داروهای خارجی نداریم.

سیاست وزارت بهداشت در قیمت‌گذاری داروهای داخلی

وی با بیان اینکه در زمینه داروهای تولید داخل سیاست‌مان عدم آسیب به تولید داخل است، گفت: در عین حال نمی‌توانیم در این زمینه خیلی دست و دل باز عمل کنیم. البته صنعت اعتقاد دارد که برای قیمت‌گذاری داروهای داخلی سختگیری شده، اما ما اعتقاد داریم برای اینکه داروی تولید داخل زیان‌ده نباشد، تلاش کرده‌ایم؛ به طوریکه در سال 93 و 94 افزایش قیمت داروی تولید داخل از تورم بیشتر بوده است. البته برآیند کل قیمت بازار دارویی کمتر از تورم عمومی بوده است. در عین حال در سال 95 هم اگر قیمت دارویی داخلی به گونه‌ای باشد که زیان‌ده باشد، اصلاح قیمت می‌شود.

دیناروند همچنین از انتشار آمارنامه سال 94 خبر داد و گفت: اشکال این آمارنامه این است که گذشته محور است.

چرا پزشکان داروهای خارج از فهرست دارویی کشور تجویز می‌کنند؟

دینارونددر باره اعتماد پزشکان به داروهای ایرانی و تجویز داروی تولید داخل گفت: بر اساس اطلاعاتی که ما داریم اکثریت قاطع پزشکان داروهای ژنریک و تولید داخل را تجویز می‌کنند، اشکالی که در این زمینه وجود دارد به بیماری‌های صعب العلاج، خاص و مزمن باز می‌گردد؛ داروهایی که گران و حساس هستند. از طرفی پزشکانی که به این حوزه مربوط می‌شوند نیز تعدادشان کم است، اما داروهای تجویزی، داروهای حساس و بسیار گرانقیمت هستند.

وی در ادامه افزود: نمی‌توان گفت همه پزشکانی که داروهای خارج از فهرست رسمی کشور تجویز می‌کنند، این اقدام‌شان از روی دلسوزی است. در حال حاضر پزشکان آزادند که این کار را انجام دهند، اما در برنامه ششم توسعه یکی از بندهای پیشنهادی دولت، ممنوعیت تجویز داروهای خارج از فهرست رسمی کشور است. در صورت تصویب این بند، می‌توان بسیار راحت جلوی تجویز داروهای خارج از فهرست را گرفت؛ چراکه این موضوع تخلف محسوب خواهد شد. اما تا آن زمان، تجویز داروهای خارج از فهرست چیزی جز سرگردانی برای بیمار نخواهد داشت.

افزایش کیفیت نان‌های سنتی به کجا رسید؟

رئیس سازمان غذا و دارو  درباره کیفیت نان‌های سنتی و اقداماتی که در این زمینه انجام شده گفت: سیاست ما از 10 سال گذشته جایگزین کردن نان سنتی با صنعتی بود. در این زمینه نیز سرمایه‌گذاری زیادی انجام شد، اما نتایج لازم حاصل نشد. به همین دلیل نمی‌توان گفت که این سیاست، سیاست موفقی بوده است. بنابراین باید اقداماتی انجام شود تا مشکلات نان سنتی به حداقل ممکن کاهش یابد.

وی در این باره ادامه داد: نظارت بر نان سنتی با سازمان غذا و دارو نیست، اما ما هیچ گاه نقش‌مان را در این زمینه فراموش نمی‌کنیم. به عنوان مثال کنترل آرد، غنی سازی و میزان نمک آن را همواره در دستور کار داریم. افزایش کیفیت نان سنتی کاری طولانی است که باید انجام شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان غذا و دارو

سازمان غذا و دارو ایران در 15اسفند 1389 در شورای عالی اداری تصویب و تشکیل شد.مسئولیت این سازمان بر عهدهٔ معاون غذاو داروی وزارت بهداشت است. شیوه‌های حمایت از سلامت مردم درمواجهه با فراورده‌های آرایشی و بهداشتی و نیز مواد غذایی فرایند شده و راهکارهای کاهش انگیزه‌های قاچاق، و جلوگیری از قاچاق با پیگرد جعل آرم وزارت بهداشت روی لوازم بهداشتی و آرایشی،از سوی سازمان غذا و دارو مورد بررسی قرار داده است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]