کد: 1395052586045689

مرمت آثار باستانی با فناوری بومی

کد: 1395052586045689

http://goo.gl/nKRTXZ

، تهران , (اخبار رسمی): ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی دانش فنی به کارگیری فناوری‌های تولید افزایشی را در زمینه مرمت یا ایجاد کپی دقیق از آثار باستانی، در کشور بومی سازی می‌کند.

مرمت آثار باستانی با فناوری بومی

به گزارش اخبار رسمی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، آثار باستانی هر کشور جزئی از هویت و ارزش‌های ملی آن کشور محسوب می‌شود. امروزه با گذر زمان و بر اثر عوامل مخرب محیطی همچون سیل، زمین لرزه، باران‌های اسیدی، طوفان شن یا عوامل انسانی سرقت و غارت، جنگ بسیاری از آثار ارزشمند به جا مانده از دوران‌های مختلف تاریخی در معرض تهدید و یا تخریب قرار دارند. در این میان موزه‌ها و موسسات با اقداماتی از جمله مرمت و بازسازی و حتی ایجاد کپی از آثار به حفظ و نگهداری هر چه بیشتر این آثار می‌پردازند.

در عصر حاضر استفاده از روش‌های پیشرفته اسکن و چاپ سه بعدی، به منظور مرمت و کپی‌سازی از آثار باستانی و گردشگری در بسیاری از موزه‌ها و مراکز فرهنگی دنیا مورد توجه قرار گرفته است. در ایران نیز بازسازی، مرمت و حفظ آثار باستانی همواره یکی از مهمترین وظایف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بوده است. 

در همین راستا، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نظر دارد دانش فنی بکارگیری فناوری‌های تولید افزایشی را در زمینه مرمت یا ایجاد کپی دقیق از آثار باستانی، در کشور بومی سازی کند.  با توجه به تعاملات صورت گرفته بین موزه ملی ایران و معاونت علمی و فناوری، چند اثر باستانی در مرحله نخست انتخاب شده است. مرحله نخست اجرای این طرح به صورت یک پروژه تخصصی در نظر گرفته شده است و  ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی از شرکت‌های داخلی علاقه‌مند که می‌توانند با معرفی تیم تخصصی تمام مراحل زیر را انجام و ارائه کنند برای مشارکت در این طرح دعوت به عمل می آورد. 

مرحله نخست این طرح شامل مراحل زیر است:

 اجرای فرایند اسکن لیزری (یا فتوگرامتری)

 تهیه مدل سه بعدی کامپیوتری (تصحیح و یا تکمیل مدل در صورت لزوم)

 انجام فرایند چاپ سه بعدی قطعه 

 پرداخت نهایی قطعه (در صورت لزوم)

لازم به ذکر است، انتخاب مقیاس چاپ قطعه نهایی (ابعاد نسبت به اصل اثر) و فناوری مورد استفاده، به انتخاب انجام دهنده قابل تغییر است.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی مراجعه کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف