اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395053193976054

کارگردان مستند «آقای نخست وزیر»:

یافتن آرشیو برای کار تاریخی در ایران سخت است

کد: 1395053193976054

http://goo.gl/C9gl0Z

، تهران , (اخبار رسمی): برنامه «سینما معیار» با موضوع مستند «آقای نخست وزیر»، با حضور امامقلی، کارگردان مستند «آقای نخست‌ وزیر» و از شبکه رادیویی گفت‌وگو روی آنتن رفت.

یافتن آرشیو برای کار تاریخی در ایران سخت است

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی رادیو گفت‌وگو، محمدرضا امامقلی درباره مستند «آقای نخست وزیر» که با محوریت زندگی دکتر محمد مصدق که به کودتای 28 مرداد منتهی می‌شود، ساخته شده، عنوان کرد: مستندی را کار کردیم که حوادث ملی شدن صنعت نفت و اتفاقات آن برهه تاریخی را به نوعی به تصویر بکشد که عبرت‌پژوهی تاریخی داشته باشد.

وی افزود: این مستند توصیفی است و یک مستند توصیفی نمی‌تواند ادعای بی‌طرفی صرف داشته باشد اما در نقد فیلم می‌توان ادعا کرد که نقدمان بی‌طرفانه است و سعی شده منابع پژوهشی مختلف را بررسی کرده تا روایت صحیح و دقیقی را از این واقعه ارائه دهیم و اگر نقدی بر افراد در تاریخ هست بدون حب و بغض بیان کنیم.

این کارگردان با بیان اینکه آن برهه تاریخی حرف‌های ناگفته زیادی دارد، ادامه داد: علاوه بر دیدگاه‌های مثبت نسبت به این اثر، از همه طیف‌ها انتقاداتی نیز داشته است. وقتی تاریخ مرور می‌شود و ورق می‌خورد، ما دنبال جایگاه و سهم خودمان در تاریخ می‌گردیم و در نتیجه انتقاد طبیعی است. سعی کردیم به نوعی با این واقعه مواجهه داشته باشیم که بازنمایی درستی از تاریخ صورت گیرد.

امامقلی با اشاره به اینکه پروژه یافتن آرشیو برای ساختن کار تاریخی در ایران کار سختی است، گفت: بخش زیادی از مراحل تولید ما در دسترسی به آرشیوها بود. بخشی را از فضای مجازی، بخشی از آرشیو مرکزی صدا و سیما و بخشی نیز از مرکز اسناد و موسسه مطالعات تاریخ معاصر تهیه شد.

وی گفت: رونمایی از این اثر مستند هفته گذشته در حوزه هنری انجام شده و مرحله بعد این اثر در مراکز دانشگاهی و سپس از آبان یا آذرماه در سینماهای هنر و تجربه نمایش داده می‌شود. 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

رادیو گفت‌وگو

شبکه رادیویی گفت‎وگو در 27 اردیبهشت سال 1385 با شعار رادیو اندیشه‌ها و باتوجه ویژه به حوزه نخبگانی تاسیس گردید. قالب و ساختار برنامه ها عمدتاً گفت‎وگو، میزگرد، مناظره، مصاحبه، نمایش و مستندسازی بوده و آنونس، آرم استیشن و میان برنامه های کوتاه، به میزان قابل توجهی، در برنامه های این شبکه مورد بهره برداری قرارمی گیرد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

رسانه‌ها