اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 1395060397734750

در شصت و سومین نشست شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری مطرح شد

بهسازی و توسعه محدوده حرم مطهرامام رضا(ع)

کد: 1395060397734750

http://goo.gl/EyLMhJ

، تهران , (اخبار رسمی): بخش اول 61 نشست شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری با هدف ارائه و بررسی برنامه راهبردی بهسازی وهدایت موزون توسعه درمحدوده پیرامون حرم مطهر حضرت امام رضا(ع) با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی برگزار شد.

بهسازی و توسعه محدوده حرم مطهرامام رضا(ع)

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی  وزارت راه و شهرسازی محمد سعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران وبهسازی شهری با تاکید بر ضرورت سامان دهی مجموعه شهری اطراف حرم مطهر رضوی اظهار کرد: موضوع تهیه برنامه راهبردی بهسازی و هدایت موزون توسعه در محدوده پیرامون حرم مطهر حضرت امام رضا(ع) در سال 1393 وفق مصوبات مورخ 23 تیر و 8 دی 93 شورای عالی شهرسازی و معماری، در دستور کار شرکت مادر تخصصی  عمران و بهسازی شهری قرار گرفت. در این راه بهره‌گیری از رهنمودهای مقام عالی وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی شهرسازی، هم‌فکری و هماهنگی با مدیریت استانی و شهری مشهد در مراحل مختلف پیشبرد برنامه مذکور همواره مد نظر قرار گرفته است.

وی در این خصوص اضافه کرد: در این راستا به منظور هم‌اندیشی و بهره‌مندی از نظرات جامعه حرفه‌ای و دانشگاهیان در مورد برنامه راهبردی بهسازی و هدایت موزون توسعه در محدوده پیرامون حرم مطهر حضرت امام رضا(ع)، شصت و سومین نشست از مجموعه نشست‌های شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در روز یکشنبه 31/5/95 به این موضوع اختصاص یافت.

در این جلسه خلاصه‌ای از فرایند برنامه تهیه شده توسط مشاور تهیه کننده طرح(مهندسان مشاور مهرازان) به شرح موارد اصلی زیر ارائه شد:

1- اشاره به مصوبات شورایعالی شهرسازی در تاریخ 93/4/23 و 93/10/8 در خصوص بررسی طرح جامع سوم شهر مشهد.

2 - ارائه نمودار فرآیند مطالعاتى، طراحى، اجرایى و بهره‌بردارى محدوده اطراف حرم مطهر حضرت رضا (ع).

3- اشاره به سابقه تاریخی محدوده و همچنین انواع طرح‌های تهیه شده برای محدوده پیرامون حرم از 40 سال گذشته تا زمان حاضر و تغییرات ناشی از آنها در محدوده طرح.

4- معرفی طرح مصوب ملاک عمل، سوابق تهیه و تصویب و ویژگی‌های شاخص آن.

5- ارائه اطلاعاتی در ارتباط با طرح‌های الحاقی و موضعی تهیه شده بعد از تصویب طرح ملاک عمل( از 1387 تاکنون) شامل طرح‌های گسترش حیات زیرسطحی در محدوده ره-باغ‌های طرح مصوب، گذر مفصل، و محدوده ضلع قبله.

6- ارائه خلاصه تراز مالی طرح ملاک عمل.

7- شرح پیامدها و آسیب‌های ناشی از اجرای طرح ملاک عمل.

8- ارائه اصول و معیارهای بازنگری طرح، تعریف چشم‌انداز، اهداف و راهبردهای طرح بازنگری در زمینه‌های برنامه‌ریزی، طراحی، ابعاد اجتماعی و زیست محیطی، مدیریتی.، مالی، اجرایی و نظارتی.

9- اشاره به پیشنهادات طرح‌های جامع اول(خازنی) و دوم(مهرازان) شهر مشهد در زمینه کاهش فشار بر بافت پیرامونی حرم مطهر، آرام‌سازی این محدوده و بهره‌گیری از پتانسیل‌های توسعه در سایر قسمت‌های شهر مشهد

10- تاکید بر ضرورت پیوند محدوده اطراف حرم و شهر مشهد.

11- اشاره به گزینه‌های قابل تصور و محتمل بازنگری در طرح در قالب 3 سناریو بازنگری در طرح با رویکردهای حداقل تغییر در ملاک عمل(سناریو اول)، حداکثر تغییر در طرح ملاک عمل(سناریو دوم)، تغییر نسبی در طرح ملاک عمل( سناریو سوم).

12- تاکید بر حفظ فضاهای سبز موجود داخل بافت و در داخل قطعات موجود در روند نوسازی و بهسازی بافت.

پس از ارائه برنامه فوق حاضرین درجلسه نشست ضمن بحث و گفتگو در مورد مشکلات ناشی از نحوه ساخت و سازهای جدید و تملک و تخریب بافت‌های سنتی و تاریخی، خواستار جلوگیری از ادامه این روند و نیز تشکیل نشست‌های  مشابه بخصوص در شهر مشهد شدند.

همچنین مقرر شد در جلسه آتی، تمرکز اصلی بحث بر رویکردها و پیشنهادات پروژه " برنامه راهبردی بهسازی و هدایت موزون توسعه" معطوف شده و خصوصاً مطالعات انجام شده در زمینه‌های تاریخی، اقتصادی و اجتماعی مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت راه و شهرسازی

در تاریخ 31 خرداد 1390 وزارت راه و شهرسازی با رای مجلس شورای اسلامی وسپس تایید شورای نگهبان از ادغام دو وزارتخانه راه وترابری و مسکن و شهرسازی تشکیل و مقرر گردید همه امکانات، تعهدات، اعتبارات، نیروی انسانی و اموال منقول و غیر منقول دو وزارتخانه یاد شده به وزارت راه وشهرسازی منتقل گردد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان