اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950606101054750

وزیر راه و شهرسازی در کمیسیون ایمنی راه‌ها تاکید کرد

رویکرد سختگیرانه صدورگواهینامه‌ رانندگی

کد: 13950606101054750

http://goo.gl/GNWAWT

، تهران , (اخبار رسمی): به گفته وزیر راه و شهرسازی «فرایند صدور گواهینامه برای رانندگی در جاده‌ها در حال سخت‌تر شدن است اما در ایران نه تنها سخت نیست، بلکه هیچ اقدامی نسبت به سخت‌گیری نیز نمی‌شود» .

تاکیدبررویکردسختگیرانه صدورگواهینامه‌رانندگی

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی  وزارت راه و شهرسازی عباس آخوندی در هفتاد و ششمین جلسه کمیسیون ایمنی راه‌ها با اشاره به تعداد بالای رانندگان پرخطر در جاده‌های کشور اظهار داشت: فرایند صدور گواهینامه برای رانندگی در جاده‌ها در حال سخت‌تر شدن است اما در ایران نه تنها سخت نیست بلکه هیچ اقدامی نسبت به سختگیری نیز نمی‌شود. زیرا طبق شواهد اکثر افرادی که در جاده‌ها رانندگی می‌کنند فاقد مهارت‌های لازم هستند و فقط یک گواهینامه با حداقل آموزش دارند.

وی افزود: قوانین رانندگی در بسیاری از کشورها به گونه‌ای است که دریافت بیش از 12 امتیاز منفی از سوی راننده باعث تعلیق گواهینامه به مدت دو سال و سلب اجازه رانندگی از وی می‌شود. اما چنین سیستمی در ایران وجود ندارد و این مساله باید در دستور کار قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه «معضل رانندگی پرخطر در جاده‌ها‌ با جرایم 200 هزار تومانی برطرف نمی‌شود» تاکید کرد: علاوه بر سخت‌تر شدن صدور گواهینامه و مهارت‌ها به سلب مجوز رانندگی نیز نیاز است.

آخوندی تصریح کرد: موضوع صدور انواع گواهینامه رانندگی و نحوه اعمال تخلفات در سابقه اشخاص و تاثیرگذاری آن بر وضعیت گواهینامه و همچنین انواع آموزش‌های مورد نیاز برای ارتقای کیفیت آموزش رانندگان ناوگان حمل‌ونقل عمومی مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد و پیشنهادهای مشخص برای اصلاح آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی ارائه گردد.

وی خاطرنشان کرد: زمانی در تهران یک میلیون و 200 هزار خودرو وجود داشت اما اکنون به 18 میلیون دستگاه افزایش یافته است و به طور مرتب در حال اضافه شدن است. به همین خاطر بحث صلاحیت روانی کار بسیار سختی است، اما بررسی صلاحیت داشتن در مهارت‌های رانندگی قابل اجرا است و باید در این مورد به خصوص از طریق رسانه‌ها بحث و گفتگو کرد.

وزیر راه‌وشهرسازی همچنین ضمن عرض تبریک به کفاش، معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش بابت کسب مسئولیت کارگروه آموزش، فرهنگ و امور اجتماعی کمیسیون ایمنی راه‌ها گفت: اگرچه اقدامات انتظامی و کنترلی در کنترل ایمنی بسیار مهم است، اما آموزش در سنین پایین‌تر پایه‌ای‌ترین بحث در ایمنی راه‌ها به شمار می‌رود و امیدواریم با حضور کفاش اقدامات موثرتری صورت انجام شود.

گفتنی است، با توجه به سهم قابل ملاحظه کاستی‌های فرهنگی و آموزشی در بروز حوادث، و اهمیت جهت‌دهی به فرهنگ عمومی، بهبود سیستم‌های آموزش ایمنی حمل‌ونقل و ترافیک، به‌ویژه در دانش‌آموزان، و همچنین اجرایی کردن طرح انسجام آموزش و فرهنگ‌سازی ایمنی حمل‌ونقل و ترافیک، مصوب نشست 14 کمیسیون، مقرر گردید با برگزاری نشست‌های منظم، گزارش و پیشنهادهای مناسب و موثر کارگروه به کمیسیون ارائه گردد.

پیگیری اعمال سختگیری در صدور گواهینامه و تخلفات رانندگی در مجلس دهم

سردار حمیدی فرمانده راهور ناجا در ادامه جلسه با اشاره به اظهارات وزیر راه وشهرسازی در خصوص اعمال سختگیری در مهارت‌های رانندگی یادآور شد: پلیس درخواست‌های متعددی در این زمینه از مجلس نهم داشت که با مقاومت‌هایی روبرو شد اما باید در این دوره جدید مجلس دوباره پیگیری شود.

وی افزود: طبق تحلیل پلیس؛ سن رانندگان و ساعت تصادفات در شب هنگام علل اصلی تصادفات ناوگان حمل‌ونقل عمومی به شمار می‌روند که  پیشنهادهای اصلاحی کاهش سقف سن رانندگان از 69 سال و ساعت کار کرد در شب هنگام برای دبیرخانه فرستاده شده است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت راه و شهرسازی

در تاریخ 31 خرداد 1390 وزارت راه و شهرسازی با رای مجلس شورای اسلامی وسپس تایید شورای نگهبان از ادغام دو وزارتخانه راه وترابری و مسکن و شهرسازی تشکیل و مقرر گردید همه امکانات، تعهدات، اعتبارات، نیروی انسانی و اموال منقول و غیر منقول دو وزارتخانه یاد شده به وزارت راه وشهرسازی منتقل گردد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان