اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950607102475577

دستگاه جیبی برای شمارش و تعیین ابعادنانوذرات

کد: 13950607102475577

http://goo.gl/XfXzmg

، تهران , (اخبار رسمی): دستگاه 700 گرمی کوچکی برای شمارش نانوذرات ساخته شده‌است که می‌تواند به سرعت میزان نانوذرات در فضا را تشخیص دهد. این دستگاه علاوه بر تعداد، ابعاد نانوذرات را نیز تشخیص می‌دهد.

دستگاه جیبی برای شمارش و تعیین ابعادنانوذرات

به گزارش اخباررسمی و به نقل از روابط عمومی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو،شرکت تستو (Testo) دستگاهی برای شمارش تعداد نانوذرات، تعیین میانگین قطر و مساحت سطی آن‌ها به بازار عرضه کرده است. اساس کار این دستگاه، باردار کردن الکتریکی آئروژل‌ها است.

کوچک بودن این ابزار یکی از مزیت‌های آن است و می‌توان به سادگی آن را به هر نقطه‌ای حمل کرد. این دستگاه با باتری کار می‌کند و قادر است به مدت 8 ساعت بدون نیاز به شارژ مجدد به کار خود ادامه دهد. اطلاعات جمع‌آوری شده روی حافظه این دستگاه ذخیره شده و قابل انتقال به کامپیوتر با استفاده از کابل USB است.
این شمارشگر نانوذرات که Testo DiSCmini نام دارد، می‌تواند ذرات معلق موجود در فضای محیط کار را نیز اندازه‌گیری کند و با این کار میزان آلودگی‌های ایجاد شده توسط دوده‌، بخار لحیم‌کاری و نانومواد صنعتی را اندازه‌گیری کند.
این ابزار قادر به اندازه‌گیری نانوذرات از 10 تا 700 نانومتر است و برای غلظت‌های بین 1000 تا 1000000 میلیون ذره در هر سانتی‌متر مکعب مناسب است. دقت اندازه‌گیری این دستگاه بستگی به شکل نانوذرات و توزیع آن و همچنین غلظت نمونه دارد. نتایج نشان داده است که در مقایسه با روش‌ استاندارد CPC دقت این روش 10 تا 20 درصد است.
برخلاف دیگر ادوات که در محیط سیال کار می‌کنند، این دستگاه می‌تواند هر نوع ماده‌ای به جز ترکیبات رادیواکتیو را شناسایی کند. بنابراین در موقعیتی می‌توان از آن استفاده نمود و نیاز به غوطه‌وری نمونه نیست.
یکی از کاربردهای این دستگاه آن است که در محیط‌های شغلی برای تشخیص میزان آلودگی فضای کار استفاده شود. پاسخ‌دهی این دستگاه بسیار سریع بوده و می‌تواند در محیط‌های مختلف استفاده شود؛ به ویژه در جاهایی که نیاز به ارزیابی سریع و آسان بوده و لازم است مقدار غلظت نانوذرات در محیط و همچنین میانگین ابعاد آن‌ها به دست آید.
این دستگاه 700 گرم وزن داشته و قدرت تفکیک زمانی آن یک ثانیه است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

جمهوری اسلامی ایران بر اساس چشم انداز بیست ساله، کشوری است توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه، با هویت اسلامی و انقلابی، الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و مؤثر در روابط بین الملل. کسب این جایگاه جز با تشخیص صحیح، تصمیم درست و اقدام بجا و مؤثر امکان پذیر نیست و قطعاً برای این هر سه باید برنامه ریزی کرد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]