اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950607102615700

بیم ها و امیدهای برندینگ سبز در ایران

کد: 13950607102615700

http://goo.gl/CNPYdf

، تهران , (اخبار رسمی): این روزها برخی از پایتخت نشینان شاهد بنرها و بیلبوردهای تبلیغاتی متفاوتی با عنوان های همچون # حیوانات_را _شکار_ نکنیم در سطح شهر هستند که آرم و نشان سازمان های دولتی را یدک نمی کشند.

بیم ها و امیدهای برندینگ سبز در ایران

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست ،این روزها برخی از پایتخت نشینان شاهد بنرها و بیلبوردهای تبلیغاتی متفاوتی با عنوان های همچون "# حیوانات_را _شکار_ نکنیم" در سطح شهر هستند. بنرها و بیلبوردهای که آرم و نشان سازمان های دولتی متولی یا سمن های فعال در این حوزه را یدک نمی کشند.
کمی کنجکاوری مشخص می کند بنرها متعلق به مجتمع "تجاری اداری آرتمیس" حوالی فرمانیه تهران است. مجتمعی که هنوز آغاز به کار رسمی خود را جشن نگرفته و در واقع این بنرها، آماده سازی ذهن مخاطب با نوع جدیدی از تبلیغات است که شاید خیلی هم برای چشم و ذهن مخاطب ایرانی آشنا نباشد.
اگرچه در بیشتر نقاط دنیا، محیط زیست به عنوان دغدغه ای بزرگ و جهانی در اولویت کاری بخش های خصوصی و دولتی قرار گرفته و حتی در برخی کشورها، بخش خصوصی و سمن ها پیشروتر از بدنه دولتی به ایفای نقش و مسئولیت اجتماعی خود در این زمینه می پردازند اما در ایران همچنان حفظ محیط زیست تنها، وظیفه یک ارگان دولتی است و ایفای نقش و مشارکت مردمی و مدنی در این حوزه آن هم به ویژه در بدنه خصوصی بخش اقتصادی کشور در پله های ابتدایی قرار دارد. از این رو می توان اقدام آرتمیس را قابل تحسین دانست و حتی فراتر از تشویق، به صورت هدفمند مجموعه را به سمت برندینگ سبز سوق داد.
اقدامی که به گفته مدیر مجموعه و تیم طراحی و تبلیغات به نوعی با اسم مجموعه نیز سازگار است. "آرتمیس" در تعریف یونانی الهه یا ایزد بانوی حامی شکار، حیوانات وحشی، گیاهان، عفت زنان و تولد کودکان و در تعریف ایرانی نام بانویی ایرانی که در زمان خایارشا دریادار بوده، است. تعریف یونانی مورد استقبال و استفاده تیم طراحی و تبلیغ قرار می گیرد و بنرها و بیلبوردهای شهر را شکل می دهد.
البته مدیر مجموعه و تیم طراحی و تبلیغ، ایده های دیگری نیز در این حوزه دارند اما علایق و سلایق شخصی خودشان هم بیشتر به سمت موضوع شکار و حمایت از حیوانات است. علاقه و سلیقه ای که شکل مسئولیت و فعالیت مدنی به خود گرفته و قرار است طی ماه های آینده با شعارهای گوناگونی، مردم را به دوستی با حیوانات و نه به شکار دعوت کند.

تبلیغات محیط‌زیستی باید فراتر از شعار تبلیغاتی عامه پسند باشد
حمیدرضا میرزاده خبرنگار حوزه محیط زیست که حالا چند وقتی است ویژه روی موضوع شکار و مسائل مرتبط به آن تمرکز دارد در خصوص اثرات مثبت و منفی چنین اقداماتی می گوید: سوق دادن توجه و نگاه جامعه به سوی حیات‌وحش و واقعیتی به نام شکار، نتایج مثبتی خواهد داشت. زیرا بخشی از جامعه تصویری مبهم از حیات‌وحش و زیستگاه‌های طبیعی دارد و بخشی دیگر، تصویری نسبتا غیرواقعی و هیجان‌زده از طبیعت دارد. بیم ها و امیدهای برندینگ سبز در ایران

وی معتقد است: اگرچه تاکنون رسانه‌ها تلاش‌هایی برای شناساندن واقعیات به جامعه داشته‌اند اما این تلاش ها کافی نبوده و نیست.

این فعال محیط زیست می گوید: اینکه یک مرکز خرید در جهت این آگاه سازی اقدام کند، اتفاق بسیار خوبی است، چون در بسیاری مواقع پیام‌هایی که به صورت اتفاقی به افراد منتقل می‌شود، توجه تعداد بیشتری از افراد را جلب می‌کنند و ماندگاری طولانی‌تری در ذهن آن ها دارند. اما نباید این نکته را هم فراموش کرد که پیام‌های این‌چنینی باید بادقت زیاد انتخاب شوند تا تاثیری ناخواسته به دنبال نداشته باشند.
به گفته میرزاده، امروزه در کشور، حساسیت‌های زیادی در رابطه با مسئله شکار به وجود آمده است و گاهی واکنش‌ها، خصوصا در شبکه‌های اجتماعی به سمت تهدید و توهین می‌رود. در صورتی که همزمان با بالا رفتن حساسیت‌ها، برخی شکارچیان رفتار خود را تغییر داده‌اند. برخی به شدت محافظه‌کاری می‌کنند، برخی به سرعت با محیطبان درگیر می‌شوند و عده زیادی نیز فاصله خود را با سازمان حفاظت محیط‌زیست بیشتر کرده‌اند و این اتفاقات، کار را برای پیشگیری از تخلفات و حفاظت از مناطق دشوارتر می‌کند.
او معتقد است: این اتفاق ها، به معنای آن است که گاهی پیام‌ها خیرخواهانه است اما نتیجه آن نیست که انتظارش را داشته‌ایم.
این فعال رسانه ای تاکید می کند: توجه مراکز خرید به موضوع حیات‌وحش همانطور که می‌تواند تنها در مرحله یک شعار تبلیغاتی عامه پسند باقی بماند، می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. مثلا یک مرکز خرید می‌تواند کیسه‌های پلاستیکی یکبار مصرف را حذف کند، استفاده انرژی در ساختمان را بهینه کند، اجازه فروش محصولاتی که برای تولید آنها بخشی از زیستگاه‌های طبیعی و جمعیت‌های حیات‌وحش آسیب می‌بینند را به فروشگاه‌ها ندهد و البته برای مشتریان خود نیز دلایل این محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها را توضیح دهد.
میرزاده اشاره ای هم جنبشی به نام «یک درصد» در بسیاری از کشورهای دنیا دارد و توضیح می دهد: این جنبش از صاحبان صنایع و خدمات و مراکز بازرگانی می خواهد تا یک درصد از سود خود را برای محیط زیست صرف کنند.
این فعال محیط زیست یادآوری می کند: برخی کشورها این یک درصد را از مالیات‌های سالیانه کم می‌کنند تا افراد به این کار تشویق شوند. با اینحال بسیاری از فعالان اقتصادی این کار را حتی بدون مشوق‌های مالیاتی انجام می‌دهند چون برای آنها جنبه‌های تبلیغاتی دارد و البته به عنوان مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها شناخته می‌شود.
به گفته وی، این یک نکته مهم است که هدف مراکز تجاری و اقتصادی، کسب درآمد است، پس مهمترین مشوق برای آنها، درآمد بیشتر است. پس اگر یک مرکز برای تبلیغات و کسب درآمد بیشتر، فعالیت‌های محیط‌زیستی انجام داد، هیچ ایرادی ندارد. تنها نکته این است که تبلیغات محیط‌زیستی نباید پوششی برای فعالیت‌های مخرب محیط زیست باشد. مثلا شرکتی که فعالیت اقتصادی‌اش به صورت مستقیم باعث آلودگی هوا و آب می‌شود نباید به بهانه تبلیغات محیط‌زیستی، وظایف خود برای کنترل آلاینده‌ها را فراموش کند و به عبارتی از تبلیغات برای تطهیر خود استفاده کند.

آسیب به محیط زیست، چالش نوین برندهای جهانی
حسین گنجی دبیر مجله "یادآفرین" که قرار است به صورت حرفه ای به موضوع برندینگ در ایران بپردازد، در خصوص برند سبز معتقد است: تا دهه گذشته مشتریان محصولات متنوع در دنیا به پروداکت و محصول نهایی توجه داشتند و مصرف و کارکردهای مترتب بدان اولویت غائی، هم تولید کننده و هم مصرف کننده بود، اما در دهه اخیر علاوه بر آن اولویت ها، شاخص های دیگری نیز افزوده شده است که مثل ارزش افزوده جایگاه ویژه ای نزد مشتریان دارد و تولید کنندگان هم بدان توجه می کنند. اولویتی که شاید در کارکردها هیچ تغییری ایجاد نکند ولی حس خوش آیندی به مشتری و جامعه که مخاطبان اصلی برند هستند القا می کند.
وی می گوید: امروزه سوا از محصول، روند تولید محصول و شکل مسیر نیز ارزشمند شده و شاخصی برای ارزش گذاری محصول و برند در نزد جامعه و مخاطبان است.
گنجی ادامه می دهد: قطعا اگر برندی، محصول بسیار خوب و با کیفیتی ارائه بدهد ولی در روند ساخت خود شاخص های محیط زیست را رعایت نکند یا به حیوانات و زیستگاه های آن ها آسیب بزند، برند خود را با چالش جدی نزد مخاطبان نهایی خود مواجهه ساخته است.
دبیر مجله یادآفرین معتقد است: حس اجتماعی که در کوران دوران صنعتی فدای توسعه و ترقی و به فراموشی سپری شده بود، امروز یا به دلیل احساس خطری ناشی از سال ها تلاش فعالان محیط زیست و فعالان عرصه های اجتماعی و نهادهای پیگیر بین المللی یا به خاطر منافعی که جامعه و بسترهای اقتصادی و تخفیف های مالیاتی برای صنعت محاسبه می کنند، یک راهبرد ترویج و توسعه برند شده که تحت قالب و عنوان برند سبز مطرح است.
وی توضیح می دهد: برند سبز، برندی است که سوای تولید و ارائه خدمات و محصول، مسئولیت اجتماعی هم می پذیرد و در کنار اقدامات زود بازده و نفع شخصی، مراقب نفع اجتماعی و زیست بوم و زیست جهان انسان هم هست و البته این موضوعی است که نیاز به آگاه سازی و ترویج درست مفاهیم دارد.
گنجی تاکید می کند: باید مراقب بود که این مفهوم هم مثل مفاهیم زیبای دیگری که تولید می شود، دوباره از ماهیت و معنای خود و رسالتی که بر دوش دارد، خالی و تهی نشود.
دبیر مجله یادآفرین خاطرنشان می کند: برند سبز باید عاری از آسیب زنندگی اجتماعی، زیستی و طبیعی باشد و مسئولیت اجتماعی و مراقب زیست اجتماعی را اینگونه تعریف کند و نه اینکه عکس یوزپلنگ ایرانی را کنار تصویر لباسی از پوست حیوان دیگر قرار دهد و خود را برند سبز و حامی محیط زیست معرفی کند.
گنجی می گوید: شاید درست تر این باشد که برند سبز در قالب برند و سندی بالادستی تدوین و تعریف شود تا بتواند ایفاگر نقش بهتر و پر رنگ تری در عرصه اقتصادی باشد. زیرا در اینصورت تمامی برندها مثل یک استاندارد واحد با پذیرش ساختارها و چارچوب آن، تلاش می کنند تا خود را به عنوان یک برند سبز موثر معرفی کنند. و این درست شبیه به جایگاه استاندارد است که تمامی برندها برای اعتماد سازی و جلب مشتری، نیازمند بهره مندی از آن هستند.
با جمع بندی این نظرات، به نظر می رسد، باید منتظر بود و دید که آرتمیس در مسیری که آغاز کرده به چه موفقیت هایی دست پیدا می کند؟ آرتمیس می تواند الگویی برای سایر بخش های خصوصی فعال در حوزه اقتصاد باشد؟ بدنه اقتصادی ایران اعم از دولتی و خصوصی می تواند در مسیر توسعه پایدار گام بردارد؟ برندینگ سبز در ایران نیز می تواند همپای جامعه جهانی به رشد و موفقیت برسد؟ این ها بخشی از سوالاتی است که تنها گذر زمان و آینده می تواند جواب های قطعی و روشنی برای آن ها داشته باشد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان حفاظت محیط زیست

تخریب محیط زیست و بهره برداری بیش از حد منابع در کشور ما نیز همانند بسیاری از کشورهای جهان در طی قرن گذشته، چشمگیر بوده و تسریع در این روند در سال 1335 منجر به تشکیل دستگاهی مستقل به نام کانون شکار ایران، با هدف حفظ نسل شکار و نظارت بر اجرای مقررات مربوط به آن شد. در سال 1346 در پی تصویب قانون شکار و صید، سازمان شکاربانی و نظارت بر صید جایگزین کانون فوق شد. بر اساس قانون اخیر، سازمان شکاربانی و نظارت بر صید، مرکب از وزیران کشاورزی، دارایی، ‌جنگ و شش نفر از اشخاص با صلاحیت بود. بر اساس ماده 6 قانون فوق، وظایف سازمان شکاربانی و نظارت بر صید از محدوده نظارت و اجرای مقررات ناظر بر شکار فراتر رفته و امور تحقیقاتی و مطالعاتی مربوط به حیات‌وحش کشور، تکثیر و پرورش حیوانات وحشی و حفاظت از زیستگاه آنها و تعیین مناطقی به عنوان پارک وحش و موزه‌های جانورشناسی را نیز در بر گرفت. در سال 1350 نام سازمان شکاربانی و نظارت بر صید به “سازمان حفاظت محیط زیست و نام شورای‌عالی شکاربانی و نظارت بر صید به “شورای‌عالی حفاظت محیط زیستف تبدیل شد و امور زیست‌محیطی از جمله پیشگیری از اقدامهای زیانبار برای تعادل و تناسب محیط زیست نیز به اختیارات قبلی آن افزوده شد. در سال 1353 پس از برپایی کنفرانس جهانی محیط زیست در استکهلم و با تصویب قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست در 21 ماده، این سازمان از اختیارات قانونی تازه‌ای برخوردار شد و از نظر تشکیلاتی نیز تا اندازه‌ای از ابعاد و کیفیت سازگار با ضرورتهای برنامه‌های رشد و توسعه برخوردار شد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

شهر و جامعه | محیط زیست