کد: 13950608105305689

با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی طراحی و ساخته شد

واحد ذخیره‌سازی حرارت خورشیدی در دمای بالا

کد: 13950608105305689

http://goo.gl/2Ms0EM

، تهران , (اخبار رسمی): محققان دانشگاه اصفهان با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی در حال انجام طراحی، ساخت، واحد خودکار 40 کیلوواتی جمع آوری و ذخیره سازی حرارت خورشیدی در دمای بالا هستند.

واحد ذخیره‌سازی حرارت خورشیدی در دمای بالا

به گزارش اخبار رسمی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،  محققان دانشگاه اصفهان با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی در حال انجام طراحی، ساخت، راه اندازی و مشخصه یابی واحد خودکار 40 کیلوواتی جمع آوری و ذخیره سازی حرارت خورشیدی در دمای بالا هستند.

خورشید، گوی غول پیکر درخشانی در وسط منظومه شمسی و تامین کننده نور، گرما و انرژی‌های دیگر زمین است که از بدو پیدایش اولین حیات در روی زمین انرژی خورشیدی در پدیده فتوسنتز کاربرد داشته است، با ایجاد ساختمان برای گرمایش مسکن خود و بعدها برای خشک کردن میوه و سبزی و تولید نمک از اشعه خورشیدی بهره می‌گرفت. در عصر حاضر نیز با پیشرفت تکنولوژی از انرژی خورشیدی به شیوه‌های مختلف برای تولید انرژی استفاده می‌شود. در کشور ما نیز محققان بر روی فناوری‌های مرتبط با انرژی خورشیدی در حال تحقیق و پژوهش هستند تا از این منبع انرژی پاک و در دسترس به طور بهینه و مطلوب استفاده شود.
در این راستا، ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی پروژه‌های متعددی را در این حوزه حمایت می‌کند که طراحی، ساخت، راه اندازی و مشخصه یابی واحد خودکار 40 کیلوواتی جمع آوری و ذخیره سازی حرارت خورشیدی در دمای بالا (بالاتر از 350 درجه سانتیگراد) یکی از این پروژه‌ها بوده که توسط محققان دانشگاه اصفهان در حال انجام است که در سفر کارشناسان ستاد به اصفهان بازدید از این پروژه انجام شد.
هدف از انجام این پروژه طراحی واحد ذخیره سازی حرارت در سیستم‌های خورشیدی حرارتی همچون کلکتورهای سهموی و بشقابی، سازه فرزنل است که فاز اول آن به اتمام رسیده است. بر این اساس سازه فرزنل با دقت و کیفیت مناسب طراحی و ساخته شده و طراحی و ساخت سیستم ذخیره سازی حرارت به همراه یک یخچال برای واحد سرمایش نیز انجام شده است. دریافت کننده مرکزی فرزنل نیز مرحله بهینه سازی خود را طی می‌کند.
همچنین، در این برنامه از شرکت فن آوران انرژی‌های سبز (آویسا) یکی از تولیدکنندگان بزرگ آبگرمکن خورشیدی در کشور با قابلیت صادرات به کشورهای همسایه بازدید به عمل آمد. انواع محصولات این مجموعه شامل انواع آبگرمکن‌های خورشیدی فلوتر دار، تحت فشار، پروانه¬ای و هوشمند با ظرفیت های مختلف برای مصارف خانگی و صنعتی است .
برنامه دیگر بازدید از شرکت بهیارصنعت سپاهان بود که این شرکت به‌تازگی در حال آماده سازی زیرساخت‌هایی جهت تولید سلول خورشیدی است و در این بازدید توانمندی‌ها و برنامه‌های آن مورد  ارزیابی قرار گرفت.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف