اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950609106375793

سلطانی فر:

گردشگری ابزاری در دیپلماسی عمومی است

کد: 13950609106375793

http://goo.gl/M6oOor

، تهران , (اخبار رسمی): گردشگری می تواندبه عنوان ابزاری کارآمد در دیپلماسی عمومی و پل ارتباطی میان ملت ها و اقوام گوناگون عمل کند.

گردشگری ابزاری در دیپلماسی عمومی است

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی ،مسعود سلطانی فر،معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نخستین اجلاس وزرای گردشگری مجمع گفت و گوی همکاری آسیایی که صبحسه شنبه نهم شهریور با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوردر تبریز برگزار شد، با تاکید بر این موضوع گفت:  برای من مایه بسی خرسندی است که به نمایندگی از دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران، گرم‌ترین و صمیمانه‌ترین خوشامد‌گویی ها را تقدیم شما میهمانان و حاضرین در  مراسم افتتاحیه "اولین اجلاس وزراء گردشگری - ACD" نمایم.

وی افزود: ما امروز، به عنوان اعضاء خانواده بزرگ گردشگری کشورهای آسیایی، پس از گذشت 15 سال از شکل‌گیری "مجمع گفتگوی همکاری آسیا" در سال 2002 در تبریز گرد هم آمده ایم تا با پیشگامی جمهوری اسلامی ایران فصل جدیدی را در حیات این مجمع رقم بزنیم. این فصل جدید چیزی نیست جز پایه‌گذاری و آغاز به کار"اجلاس وزراء گردشگری ACD" که برای اولین بار در طول دوران فعالیت این مجمع شکل گرفته است. جمهوری اسلامی ایران افتخار دارد پیش از این پیشگام حوزه فرهنگی مجمع گفتگوی همکاری آسیائی بوده و با تاسیس مرکزی در تهران به نوبه خود کمک شایانی به توسعه همکاری های فرهنگی و تعمیق تفاهم، همگرایی و همبستگی میان ملت های آسیا می نماید.

وی گفت:  در دنیای امروزی، صنعت گردشگری یکی از مهم ترین، بزرگترین و رو‌به‌رشد ترین صنایع به شمار می‌رود.این صنعت با برخورداری از ماهیتی چند بعدی می‌تواند درآمد زایی، سود آوری اقتصادی، توزیع عادلانه ثروت و اشتغال آفرینی قابل توجهی را در جوامع میزبان و مقاصد گردشگری به همراه داشته باشد که اختصاص 10% از GDP جهانی و 1 شغل از هر 11 شغل جهان به این صنعت به خوبی مبین این مطلب است.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: ضمن اینکه صنعت گردشگری قادر است به عنوان ابزاری کارآمد در دیپلماسی عمومی و پل ارتباطی میان ملت ها و اقوام گوناگون عمل نماید و با ایجاد و گسترش تعامل، همزیستی مسالمت آمیز و درک متقابل فرهنگی در پهنه گیتی؛ صلح، ثبات و آرامش را برای دنیای امروزی که شدیداً از افراطی گری و خشونت رنج می برد به ارمغان آورد.

سلطانی فر در ادامه صحبت های خود افزود: حقایق فوق در خصوص نقش‌ و اهمیت اجتناب ناپذیر صنعت گردشگری و قرار گرفتن این صنعت به عنوان یکی از اولویت‌های 6 گانه "مجمع گفتگوی همکاری آسیایی" از یک سو و عدم اختصاص یک ساختار و بخش مشخص به امر گردشگری در این مجمع از سوی دیگر، لزوم ایجاد یک ساز و کار مناسب جهت تمرکز ویژه بر توسعه همکاری‌های گردشگری میان کشورهای آسیایی را دو‌چندان نموده است. ضرورت و اهمیت بالای این امر،  جمهوری اسلامی ایران و مشخصاً سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را بر آن داشت تا به عنوان یک اقدام ابتکاری به بنیان‌گذاری "اجلاس وزراء گردشگری ACD" و میزبانی اولین دوره آن مبادرت ورزد. 

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه گفت: "مجمع گفتگوی همکاری آسیا" از بدو شکل گیری تا کنون به عنوان مجال و محفلی برای گفتگوی سازنده میان اعضاء در جهت توسعه همکاری ها در سطح این قاره کهن عمل نموده و در این مسیر دستاوردها و پیشرفت های خوبی را به خود دیده است که اهم آنها عبارتند از افزایش تعداد اعضاء از 18 کشور در سال تاسیس (2002) به 34 کشور تا حال حاضر، تعیین و معرفی20 پروژه و محور همکاری میان کشورهای منطقه در قالب 6 اولویت اصلی در حوزه ارتباطات؛ آموزش و توسعه منابع انسانی؛ علوم و فناوری؛ امنیت آب، انرژی و غذا؛ و توسعه پایدار، ایجاد احساس هویت مشترک آسیایی بین کشورهای عضو مجمع.

وی افزود: ضمن اینکه  برگزاری 14 نشست وزارتی در سطح وزرای امور خارجه کشورهای عضو مجمع، برگزاری نشست های تخصصی مهم و اثربخشی نظیر نشست همکاری های علمیACD، کنفرانس تجارت ACD، نشست پارک صنعتیACD  و سمینار گردشگری ACD و صد البته که از امروز "برگزاری اولین اجلاس وزراء گردشگری" نیز به این مجموعه فعالیت‌ها اضافه می‌گردد که این امر به نوبه خود نوید از آینده پرفروغ و درخشان مقوله گردشگری در این مجمع می‌دهد.

سلطانی فر در بخش دیگری از صحبت های خود اظهارداشت: اطمینان قاطع دارم کارشناسان ارشد گردشگری کشورهای عضو در نشست روز گذشته خود با بحث و تبادل نظر دقیق و مسئولانه پیرامون مسائل و موضوعات کلیدی مربوط به توسعه همکاری های گردشگری در سطح منطقه آسیا از جمله چشم انداز آینده گردشگری؛ راهکارهای برنامه ریزی و مدیریت اثربخش گردشگری؛ نقش گردشگری در توانمندسازی جوامع محلی؛ چالشهای اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی فراروی گردشگری؛ و روش‌ها و ابزارهای توسعه بازاریابی گردشگری و معرفی مقاصد کمتر شناخته‌شده و نوظهور به نتایج سودمندی دست پیدا نموده اند. 

وی در ادامه صحبت های خود به تلاش های جمهوری اسلامی ایران برای توسعه گردشگری و جذب گردشگران خارجی اشاره کرد و افزود: بر اساس یک برنامه ریزی در دو مرحله 5 ساله به دنبال افزایش تعداد ورود گردشگران خارجی به ایران هستیم که بر همین اساس درصدد هستیم تا تعداد گردشگران خارجی ورودی به ایران ظرف 10 ساله آینده به 20 میلیون نفر افزایش یابد.

وی اضافه کرد: در همین ارتباط تلاش های بسیار خوبی در ایران صورت گفته که به عنوان مثال برگزاری اجلاس ها و نشست های بین المللی از جمله اجلاس وزرای گردشگری مجمع گفت و گوی همکاری آسیایی می تواندیکی یکی از راهکارهای آشنایی هرچه بیشتر گردشگران خارجی با ایران و افزایش شفر آنان به این کشور باشد.

وی در پایان صحبت های خود گفت: امیدوارم وزراء و روسای محترم هیئت های گردشگری حاضر در اجلاس با مشارکت جدی و فعالانه در مباحث مربوط به نتایج نشست روز گذشته کارشناسان ارشد و سایر موضوعات مرتبط با توسعه همکاری‌های گردشگری میان دولت‌ها و ملت‌های منطقه آسیا به تصمیمات پربار و ارزنده‌ای دست یابند به گونه‌ای که بیانیه پایانی اجلاس حاضر تبدیل به نقطه عطفی در تاریخ چند ساله ACD گردد. 

سلطانی فر در پایان صحبت های خود ضمن خوش آمد گویی مجدد به همه وزار، سفرا، کارشناسان ارشد و شرکت کنندگان در این اجلاس مهم بین المللی از  استاندار آذربایجان شرقی، شهردارتبریز و مسئولین اجرائی استان تشکر و قدر دانی کرد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری

گردشگری در سرزمین ایران از پیشینه‌های چند هزار ساله برخوردار است. در تمامی دوران باستان، تا قبل از اسلام مستندات تاریخی حکایت از گسترش شهرها، راه‌ها و اقامتگاه‌ها در سرزمین پهناور ایران دارد. آثار مکتوب‌ بر جای مانده حاکی از سفر یونانیان و رومیان به ایران است، اگرچه از سیاحانی که قبل از اسلام به ایران سفر کرده‌اند اطلاع دقیقی در دست نیست. در قرون اولیه پس از اسلام، بعد از پشت سر نهادن یک دوره بحرانی، رویکرد ادبی، فرهنگی و علمی در ایران آغاز شد و از رونقی بی‌نظیر برخورداد گردید . شاعران و نویسندگان به گشت و گذار در سرزمین اسلامی پرداختند که حاصل آن سفرنامه‌هایی بود که اکنون بر جای مانده و از خلال آنها می‌توان با جغرافیا، فرهنگ و تمدن آن روزگار آشنا شد. از جمله معروفترین این جهانگردان می‌توان به ناصرخسرو قبادیانی شاعر، فیلسوف و سفرنامه‌نویس قرن پنجم اشاره کرد. از سوی دیگر به تدریج و به ویژه طی قرون هفتم به بعد جهانگردان غربی نیز در پی سفر به شرق و از جمله ایران برآمدند. در همان دوران اقامتگاه‌هایی در ایران تأسیس شد که بسیاری از آنها همچنان بر جای مانده است. ایران در دوران صفویه و علی‌الخصوص در دوره شاه عباس اول به عنوان کشوری جذاب نظر بسیاری از جهانگردان اروپایی را به خود جلب کرد. به همین دلیل می‌توان دوره سلطنت شاه عباس اول تا انقراض سلسله صفوی را یکی از مهمترین ادوار توسعه جهانگردی در ایران به حساب آورد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]