اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950613110295596

کانون انجمن های صنایع غذایی ایران اعلام کرد

رشد روزافزون صنعت غذای حلال

کد: 13950613110295596

http://goo.gl/Dm6ex3

، تهران , (اخبار رسمی): صنعت جهانی غذای حلال این روزها نه‌تنها در بین مسلمانان بلکه در کشورهای غربی نیز با استقبال زیادی مواجه شده است و انتظار می‌رود به یکی از پررونق‌ترین صنایع دنیا تبدیل شود .

رشد روزافزون صنعت غذای حلال

به گزارش اخباررسمی به نقل از کانون انجمن های صنایع غذایی ایران، صنعت جهانی غذای حلال و این نوع سبک زندگی این روزها به صنعتی پررونق در تمام دنیا تبدیل‌شده است. بر اساس گزارش سازمان اقتصاد اسلامی جهانی در سال 2015 و 2016، انتظار می‌رود که این صنعت تا سال 2020 با افزایش 6 درصدی در تمام دنیا مواجه شود. این گزارش توسط مرکز توسعه اقتصاد اسلامی دوبی و با همکاری با موسسه تامسون رویترز و موسسه «دینار استاندارد» تهیه‌شده است.
بازار جهانی مسلمانان در سال 2014 در حدود 142 میلیارد دلار در بخش سفر و توریسم هزینه کرده است و انتظار می‌رود که این میزان تا سال 2020 به 233 میلیارد دلار برسد. محبوب‌ترین کشورهای مقصد برای توریست‌های مسلمان مالزی، ترکیه و امارات متحده عربی هستند که از دیگر کشورهای مسلمان درزمینهٔ گسترش صنعت هتلداری پیشتاز بوده‌اند. برای کشورهای دیگر نیز به نظر می‌رسد صنعت سفر حلال بسیار بیشتر از گذشته موردتوجه قرارگرفته است چراکه سایت‌هایی مانند Halalbook.com و وب‌سایت‌های دیگر برای دسترسی سریع به غذاهای حلال در تمام دنیا به‌سرعت در حال پیشرفت هستند. به نظر می‌رسد مسئله مسافرت‌های حلال و تلاش برای پیدا کردن هتل‌هایی که غذاهای حلال سرو می‌کنند تا سال 2020 تا 8.6 درصد رشد داشته باشد.
برخی از مدیران هتل‌های غربی نیز اذعان کرده‌اند که سرو غذای حلال در هتل‌ها تنها مختص به مسلمانان نبوده و در تمام دنیا این سبک از زندگی و خوردن گوشت حلال در بین مردم فارغ از هرگونه دین و مذهبی که دارند رشد پیداکرده است. یکی از دلایل این مسئله مقالات علمی است که ثابت می‌کند این نوع گوشت‌ها به‌مراتب کیفیت بهتری نسبت به گوشت‌های دیگر دارند و در بسیاری از هتل‌ها نیز افراد اروپایی که نمی‌خواهند از مشروبات الکلی استفاده کنند از هتل‌های بدون بار استقبال می‌کنند.
یکی دیگر از دلایل استفاده از گوشت‌های حلال در بین غیرمسلمانان ارگانیک بودن این گوشت‌ها و غذاهای مبتنی بر این گوشت‌ها است که مخاطبان زیادی را به سبک زندگی اسلامی سوق داده است. به‌عنوان‌مثال در انگلستان در حدود 2 میلیون مسلمان وجود دارد اما صنعت غذای حلال در حال خدمات‌دهی به بیش از 6 میلیون نفر است که مسلماً 4 میلیون نفر از این افراد را غیرمسلمانان تشکیل می‌دهند. گسترش این صنعت در شرایطی مهم می‌شود که بدانیم اسلام تنها دین در تمام جهان است که طرفداران آن به‌سرعت در تمام کشورهای غربی نیز افزایش می‌یابند و این مسئله بر اهمیت تولید و گسترش این صنعت می‌افزاید.
دو مسئله دیگر بر استفاده مردم در غرب از غذاهای حلال افزوده است یکی از آن‌ها سیل مهاجرت و یا سفرهای طولانی‌مدت مسلمانان به غرب برای تحصیل و یا پناهندگی است که بازار مواد غذایی کشورهای اروپایی و آمریکا را به فراهم کردن زمینه ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای غذای حلال تشویق کرده است و مسئله دوم برگزاری همایش‌ها و اجلاس‌های مهم بین‌المللی با حضور گسترده مسلمانان است که نمونه‌ای از آن در المپیک ریوی برزیل قابل‌مشاهده بود.
البته خبرهای دیگری نیز در این زمینه وجود دارد و آن تلاش کشورهای غربی برای رقابت با کشورهای مسلمان درزمینهٔ تولید غذاهای حلال است. این رقابت تا جایی پیش رفته است که بزرگ‌ترین صنعت تولید غذای حلال کودک ، یک صنعت انگلیسی است که محصولات خود را به تمام کشورهای غربی و مسلمان صادرات می‌کند.
نشریه داون پاکستان نیز با اشاره به رشد روزافزون استفاده از مواد غذایی حلال در تمام جهان نوشته است: «شرکت‌های اروپایی و چندملیتی فراوانی هستند که صنعت غذای حلال را در کشورهای مسلمان و غربی هدف قرار داده‌اند. یکی از این شرکت‌ها که جزو اولین شرکت‌هایی است که سرمایه‌گذاری عظیمی بر روی کشورهای مسلمان انجام داده، شرکت نستله است که 86 کارخانه از 456 کارخانه خود را به تولید غذای حلال و در حدود 3 میلیارد دلار از این محل درآمد دارد.»
در کشورهای غربی از محل استقبال مردم به این نوع از غذاها، اهداف دیگری نیز دنبال می‌شود. به‌عنوان‌مثال در فرانسه یکی از سازمان‌های اسلامی پیشنهاد داده است که بر روی مواد غذایی حلال مالیاتی وضع شود که از محل درامد این مالیات بتوان کمک‌های نقدی به ساخت مساجد و گسترش آن‌ها کرد. این پیشنهاد هم‌اینک در مرحله طرح است و بسیاری از مسلمانان از این مسئله استقبال کرده‌اند.
در سایر کشورهای دنیا نیز نیاز روزافزون به گردشگران مسلمان مقامات را به فکر ایجاد راهنمای گردشگری حلال انداخته است. در زلاندنو این مسئله برای اولین بار دنبال شده است و در رودگاه‌های این کشور راهنمای گردشگری به مسلمانان اهدا می‌شود که بر اساس آن می‌توانند مکان‌هایی که می‌توانند در آن غذای حلال بیابند را پیدا کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کانون انجمن های صنایع غذایی ایران

کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران در سال 1382 با مشارکت انجمن‌های فعال در صنایع غذایی کشور تشکیل شده است. هدف از تشکیل کانون، ایجاد هماهنگی بین تشکل‌های موجود جهت برقراری و حفظ ارتباط منظم با مراجع ذیصلاح و پیگیری مسائل و مشکلات اعضاء به صورت گروهی، برنامه‌ریزی برای ارائه الگوها و طرح‌های کارشناسی و موثر جهت توسعه بهره‌وری و بهبود صنایع غذایی کشور می‌باشد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]