کد: 13950613111335577

وزارت انرژی آمریکا توسعه می دهد

ساخت نانوالکترودی ارزان برای پیل‌های سوختی

کد: 13950613111335577

http://goo.gl/h1D7WL

، تهران ، (اخبار رسمی): پروژه‌ای مشترک با حمایت وزارت انرژی آمریکا در حال انجام است که در آن مراکز تحقیقاتی مختلفی دخالت دارند. هدف از این پروژه، توسعه فناوری ساخت نانوالکترودی ارزان و کارا برای پیل‌های سوختی است.

ساخت نانوالکترودی ارزان برای پیل‌های سوختی

به گزارش  اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، در حالی که دو شرکت هندا و تویوتا در حال ارائه خودروهای مجهز به پیل سوختی به بازار آمریکا هستند، یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه وندربیت، موسسه ملی جرجیا و شرکت نیسان با همکاری یکدیگر در حال ارائه فناوری جدیدی برای بهبود کارایی پیل‌های سوختی هستند.

این پروژه بخشی از یک برنامه 13 میلیون دلاری است که توسط وزارت انرژی آمریکا تدارک دیده شده‌است تا عملکرد و دوام پیل‌های سوختی افزایش یابد. این همکاری 5/2 میلیون دلاری براساس فناوری نانوالیاف خواهد بود تا با استفاده از این نانوالیاف، الکترودهای جدیدی برای پیل سوختی تولید شود. الکترودهای نانوالیافی می‌توانند خروجی پیل‌های سوختی را تا 30 درصد افزایش دهد و از سوی دیگر قیمت آنها را کاهش و دوام پیل‌ها را افزایش دهند. این فناوری به‌صورت پتنتی توسط دانشگاه واندربیلت به ثبت رسیده و امتیاز آن توسط شرکت مرک (Merck) خریداری شده‌است. مرک روی ساخت نسل جدید پیل‌های سوختی برای خودروها کار می‌کند.
پیل سوختی در سال 1839 اختراع شد اما تا دهه 1960 مورد استفاده قرار نگرفت تا این که ناسا برای فضاپیمای آپولو از آن استفاده کرد.
پیل‌های سوختی از ورق‌های لایه نازک حاوی ذرات کاتالیست بهره‌مند است که توسط ذرات پلیمری به هم متصل شده‌اند. این کاتالیست‌ها از جنس پلاتین روی کربن است. دانشگاه واندربیلت به جای ورق جامد از نانوالیاف استفاده می‌کند؛ نانوالیافی که توسط الکتروریسندگی تولید می‌شود. ذرات کاتالیست را می‌توان به این الیاف متصل کرد تا مساحت سطحی آن افزایش یابد با این کار دسترسی اکسیژن و هیدروژن به این ذرات افزایش یافته و واکنش با سرعت بالاتری انجام می‌شود. وجود حفره‌ها میان الیاف موجب می‌شود تا آب تولید شده در این فرآیند به سادگی از سیستم خارج شود. به دلیل وجود ساختار منحصر به فرد الکترودهای الیافی در این پیل‌ها، توان پیل افزایش یافته و قیمت آن در مقایسه با الکترودهای پلاتینی کاهش می‌یابد.
همکاری چند مرکز تحقیقاتی در این پروژه کمک می‌کند تجاری‌سازی آن با سرعت بالاتری انجام شده تا نیاز صنعت خودروسازی تامین شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

جمهوری اسلامی ایران بر اساس چشم انداز بیست ساله، کشوری است توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه، با هویت اسلامی و انقلابی، الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و مؤثر در روابط بین الملل. کسب این جایگاه جز با تشخیص صحیح، تصمیم درست و اقدام بجا و مؤثر امکان پذیر نیست و قطعاً برای این هر سه باید برنامه ریزی کرد.

منتشر شده در سرویس:

علم و آموزش

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.