کد: 13950613111835371

رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرد

نظام بانکی نیازمند تنظیم مجدد

کد: 13950613111835371

http://goo.gl/APt2yS

، تهران ، (اخبار رسمی): سیف گفت: نظام بانکی کشور نیازمند تنظیم مجدد است و باید با اصلاح رویه ها و رویکردها بتوانیم از امکانات و تسهیلات موجود به بهترین شکل ممکن بهره برداری کنیم.

سیف

به گزارش اخبار رسمی و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی امروز در نشست هماهنگی بانک های استان ایلام اظهار کرد: 45 درصد منابع بانک های کشور نیز به دلیل معوقات بدون استفاده مانده و بلوکه شده است.

به گفته وی، 20 درصد از این مقدار مربوط به بدهی دستگاه های دولتی و 15 درصد نیز ناشی از دارایی های غیر پولی است که در شرایط کنونی امکان استفاده از آنها برای تزریق اعتبار به طرح های در دست اجرا وجود ندارد.

وی افزود: با وجود این تنگناها بانک ها تامین مالی حدود 90 درصد پروژه ها را بر عهده دارند ولی این موضوع را باید مد نظر داشت که ایجاد رونق اقتصادی تنها با اکتفا کردن به منابع بانکی امکان پذیر نیست و تمامی دستگاه ها باید نقش خود را این حوزه ایفا کنند.

رئیس کل بانک مرکزی یادآور شد: نظام بانکی کشور نیازمند تنظیم مجدد است و باید با اصلاح رویه ها و رویکردها بتوانیم از امکانات و تسهیلات موجود به بهترین شکل ممکن بهره برداری کنیم.

سیف با بیان اینکه تزریق اعتبار به برخی از واحدهای ورشکسته تنها منجر به هدر رفتن منابع می شود، تاکید کرد: اگر یک خط تولیدی فرسوده را ادامه دهیم نه تنها کمکی به بهبود شرایط نکرده ایم بلکه به بدهکارتر شدن تولید کننده نیز کمک کرده ایم البته ورشکستگی و انحلال در دنیای امروز و سپرده واحد به مدیریت جدید به یک بازسازی، نوسازی و تحول می انجامد.

وی اضافه کرد: دولت تدبیر و امید در راستای احیای واحدهای تولیدی مشکل دار برنامه ریزی برای فعالیت دوباره هفت هزار و 500 واحد را در برنامه دارد که تاکنون شش هزار و 290 واحد و بنگاه تولیدی برای دریافت تسهیلات معرفی شده اند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: اعتبار مورد نیاز برای احیای این تعداد واحد تولیدی مشکل دار 85 هزار میلیارد ریال است که تاکنون 51 هزار میلیارد ریال تسهیلات به این واحدها پرداخت شده است.

 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

بانک مرکزی

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 18 مرداد ماه 1339 تأسیس گردید. برخی از وظایف بانک مرکزی عبارتند از حفظ ارزش داخلی و خارجی پول ملی کشور، انتشار اسکناس و ضرب سکه‌های فلزی رایج کشور، تنظیم مقررات مربوط به معاملات ارزی و ریالی، نظارت بر صدور و ورود ارز و پول رایج کشور، تنظیم کننده نظام پولی و اعتباری کشور

منتشر شده در سرویس:

بانک، بیمه و سرمایه

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.