اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950615113635699

پیام فانی به مناسبت روز جهانی «سواد آموزی»

کد: 13950615113635699

http://goo.gl/z4mK5B

، تهران , (اخبار رسمی): رویکردهای سوادآموزی باید به سمت ایجاد فرصت های آموزشی، افزایش سطح درآمد سوادآموزان و ایفای نقش بهتر آنان در فرآیندهای اجتماعی تغییر کند.

پیام فانی به مناسبت روز جهانی «سواد آموزی»

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش ریال علی اصغر فانی ،وزیر آموزش وپرورش با بیان اینکه میزان بهره مندی مردم حداقل سوادخواندن و نوشتن یکی از شاخصه های رشد جوامع محسوب می شود، گفت: رویکردهای سوادآموزی باید به سمت ایجاد فرصت های آموزشی، افزایش سطح درآمد سوادآموزان و ایفای نقش بهتر آنان در فرآیندهای اجتماعی تغییر کند.

متن کامل پیام فانی به مناسبت روزجهانی «سوادآموزی به شرح زیر است:

نام‌گذاری روز «سواد آموزی» در تقویم جهانی و برگزاری مراسم گرامیداشت آن در طول 50 سال گذشته، نشان‌دهنده‌ی اهمیت و تأثیر سواد آموزی در توسعه‌ی جوامع و ترویج صلح و آرامش است. روز جهانی سوادآموزی توسط سازمان علمی - فرهنگی ملل متحد (یونسکو) «خواندن گذشته و نوشتن آینده» نامیده شده است و بر نقش خواندن و نوشتن در توانمندسازی و اهمیت آن برای به اشتراک گذاشتن گذشته و ترسیم آینده تأکید دارد. این موضوع فرصتی را فراهم می‌آورد تا همواره به خاطر داشته باشیم که سـوادآموزی نــه تنها می‌تواند زندگی‌ انسان را بهبود دهد بلکه قادر است آن‌را نجات دهد.

امروزه میزان بهره‌مندی مردم از حداقل سواد نوشتن و خواندن یکی از شاخص‌های رشد جوامع است. هر چه افراد به سمت باسواد شدن پیش روند، سیر تحول و رویکرد آن جامعه به سمت توسعه سریع‌تر خواهد بود. بر این باورم که افق و رویکردهای سوادآموزی باید مبتنی بر تقویت اعتماد به نفس، ایجاد فرصت‌های آموزشی، گسترش استعداد و مهارت‌های بهتر برای افزایش سطح درآمد سوادآموزان و ایفای نقش بهتر آنان در فرایندهای اجتماعی؛ بازبینی و بازتعریف شود.

از طرف دیگر سواد یکی از حقوق اولیه‌ی انسانی در راستای عدالت اجتماعی محسوب می‌شود، ضمن اینکه آموزه‌های دینی ما نیز تأکید زیادی بر سواد و سوادآموزی دارد. در پرتو این ارزش‌هاست که عملکرد و دستاوردهای سوادآموزی طی سال‌های گذشته در سطح ملی و بین‌المللی نشان از موفقیت، کارایی و اثر بخشی این حوزه دارد به نحوی که ارائه خدمات سوادآموزی به حدود ‌520 هزار نفر، تکمیل و استقرار پایگاه اطلاعات ثبتی سطح سواد قریب به 60 میلیون نفر از افراد جامعه، برنامه ریزی برای ارائه‌ی محلی و منطقه‌ای آموزش‌های سوادآموزی در قالب استقرار و راه‌اندازی مراکز یادگیری محلی، تغییر و اصلاح روندها و رویه‌های آموزشی متناسب با کمیت و کیفیت تقاضا از برنامه های سوادآموزی در قالب سوادآموزی پودمانی و افزایش باسوادی به 95 درصد در گروه هدف، دست‌یابی 96 درصد از اولیای دانش آموزان به باسوادی، از مهم‌ترین آن‌ها در سال 1394 است.

خداوند متعال را به جهت دستیابی به این اهداف سپاسگزارم و به سهم خود فرصت را مغتنم می‌شمارم و از تلاش همکاران خدوم سوادآموزی در سازمان نهضت سوادآموزی، ادارات کل آموزش و پرورش، ادارات شهرستان‌ها و نواحی و مدیران مدارس، معلمان و دیگر دست‌اندرکاران تشکر و قدردانی می‌نمایم و توفیق روزافزون همگان را از درگاه خداوند متعال خواهانم.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت آموزش و پرورش

وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران مسئول امور آموزشی کودکان و نوجوانان است. این وزارت خانه از سال 1343 که از وزارت فرهنگ جدا شد، مسولیت آموزش عالی (دانشگاه ها) را هم عهده دار بود،اما پس از تشکیل وزارت علوم ، برای ادارهٔ امور دانشگاه‌ها و امور پژوهشی در سطوح عالی وزارت آموزش و پرورش وظیفه آموزش رایگان همه افراد را در مقاطع دبستان، دوره اول متوسطه، دوره دوم متوسطه و همچنین اداره دانشگاه فرهنگیان برای تربیت معلم و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی را به عهده دارد. علی اصغر فانی وزیر کنونی آموزش و پرورش است. او دوازدهمین وزیر آموزش و پرورش پس از انقلاب است.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

علم و آموزش | تبلیغات و روابط عمومی