کد: 13950615113994750

مدیرکل دفتر معماری، طراحی‌شهری و بافت‌های واجد ارزش خبر داد

احتمال ثبت جهانی محدوده حرم رضوی در یونسکو

کد: 13950615113994750

http://goo.gl/ISnHBO

، تهران ، (اخبار رسمی): مالواجردمدیرکل دفترطراحی‌شهری و بافت‌های واجدارزش وزارت راه وشهرسازی گفت: یکی ازبندهای مهم مصوبه هیات وزیران؛تعیین حریم حرم مطهررضوی وابنیه‌تاریخی اطراف آن در وامکان‌سنجی ثبت جهانی آن عنوان کرد.

احتمال ثبت جهانی محدوده حرم رضوی در یونسکو

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی ،فرزانه صادق‌مالواجردمدیرکل دفتر معماری، طراحی‌شهری و بافت‌های واجد ارزش وزارت راه و شهرسازی از تشکیل نخستین جلسه مشهد 2017 پس از مصوبه 11 بندی هیات‌وزیران خبر داد و گفت:  برای انتخاب مشهد انتخاب مشهد برای سال 2017 به عنوان پایتخت فرهنگی سلسله اقداماتی انجام شد که یکی از آنها پیگیری تصویب پیش‌نویس مشهد، پایتخت فرهنگی اسلامی در هیات وزیران توسط وزرای راه و شهرسازی و فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بود که این مهم در هفته‌های گذشته و در تاریخ 95.5.3 به وقوع پیوست.

برای دیدن مصوبه 11 بندی هیات وزیران درباره مشهد 2017 اینجا کلیک کنید.

مدیرکل دفتر معماری، طراحی‌شهری و بافت‌های واجد ارزش با تاکید بر اینکه معاونت شهرسازی و معماری وظیفه دبیرخانه‌ای این رویداد مهم فرهنگی را در مشهد برای سال 2017 برعهده دارد افزود: در آن مصوبه، هیات‌دولت بندهایی دارد که یکی از بندهایش ستادملی مشهد 2017 است. همچنین بند 5 این مصوبه یکی از بندهای مهمی است که به سیما و منظر شهری و توجه به بافت‌های تاریخی شهری که هویت بخش مشهد هستند کمک قابل توجهی خواهد کرد.

به گفته صادق‌مالواجرد؛ طبق مصوبه هیات دولت، اعضای قبلی به قوت خود باقی هستند و اعضایی نیز به آن افزوده شده‌اند که در جلسه‌ای که سه‌شنبه 16 شهریورماه سال جاری در وزارت راه و شهرسازی تشکیل می‌شود، حضور پیدا خواهند کرد.

وی تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی پنجمین جلسه استراتژیک خود را درباره مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی در سال 2017 در اجرای مسئولیت‌هایی که برعهده دارد تشکیل می دهد و پس از مصوبه هیات‌وزیران که تا پایان سال 96 لازم الاجرا است این نخستین جلسه ای است که تشکیل می شود و این سلسله جلسات تا موعد مقرر ادامه خواهد یافت.

در بند 5 مصوبه 11 بندی هیات وزیران برای مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی آمده است: به منظور حفاظت از شان و جایگاه حرم مطهر امام رضا (ع) در سیمای شهری، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مکلف است با همکاری دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری، آستان قدس رضوی و سایر دستگاه های ذیربط تا نیمه اول سال 96 (2017 میلادی) نسبت به تعیین حریم منظری حرم مطهر رضوی و ابنیه تاریخی وابسته به آن و امکان سنجی ثبت جهانی محدوده حرم مطهر امام رضا(ع) اقدام نماید.

گفتنی است در جلسه فوق که نخستین جلسه پس از مصوبه 11 بندی هیات‌وزیران در این رابطه و بطور کلی پنجمین جلسه در این باره در وزارت راه و شهرسازی است، رشیدیان استاندار خراسان رضوی، مهندس شافعی معاون سازمان برنامه و بودجه، محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، سیدمرتضی بختیاری قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی، صالحی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهندس جهانگرد معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سیدمحسن پورسیدآقایی مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، مهندس کشاورزیان رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، علی نورزاد مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور حضور خواهند داشت.

همچنین، محمدسعید ایزدی مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، مهندس محسن نریمان مدیرعامل شرکت عمران شهرهای‌جدید، مهندس امینی معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل و نقل، مهندس عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، مه‌آبادی مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور، اخوان عبداللهیان مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌رضوی، مرتضوی شهردار مشهد و محمد خانیکی استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی از دیگر مدعوین جلسه هستند. 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

وزارت راه و شهرسازی

در تاریخ 31 خرداد 1390 وزارت راه و شهرسازی با رای مجلس شورای اسلامی وسپس تایید شورای نگهبان از ادغام دو وزارتخانه راه وترابری و مسکن و شهرسازی تشکیل و مقرر گردید همه امکانات، تعهدات، اعتبارات، نیروی انسانی و اموال منقول و غیر منقول دو وزارتخانه یاد شده به وزارت راه وشهرسازی منتقل گردد.

منتشر شده در سرویس:

مسکن و ساختمان

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.