اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950624126145577

برای ایمپلنت‌های استخوانی و دندانی ساخته شد

ساخت سنتز نانوپودر سرامیکی

کد: 13950624126145577

https://goo.gl/so5HJ9

، تهران , (اخبار رسمی): پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان با همکاری محقق ایرانی یکی ازدانشگاه‌های آمریکا، با بهره‌گیری ازروشی ارزان،نانوپودری سرامیکی سنتز کرده‌اند.کاربرداین نانوپودرتولید ایمپلنت‌های دندانی واستخوانی خواهد بود.

ساخت سنتز نانوپودر سرامیکی

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو،سرامیک‌های زیستی یا بیوسرامیک‌ها، دسته‌ای از مواد سخت هستند که کاربرد گسترده‌ای در حوزه‌ی پزشکی و مهندسی بافت دارند. تولید این مواد در مقیاس‌های نانومتری کارایی آن‌ها را افزایش می‌دهد. روش‌های مختلفی را می‌توان جهت تولید این نانوذرات به کار گرفت. در این میان روش سنتز احتراقی یکی از مهم‌ترین روش‌های ساخت سرامیک‌های پیشرفته محسوب می‌گردد که دهه‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. امروزه تحقیقات بسیاری به‌منظور افزایش کارایی و کاهش هزینه‌ی تولید نانوذرات به روش سنتز احتراقی در حال انجام است.

مهندس سرور صادق زاده با تأکید بر این موضوع که روش به کار گرفته شده در این طرح یک روش آسان و ارزان است، افزود: «هدف از تحقیق حاضر، سنتز نانوذرات سرامیکی با مورفولوژی یکنواخت و خلوص بالا با بهره‌گیری از روش سنتز احتراقی محلول بوده است.» 
وی در رابطه با مزایای روش مورد استفاده و خواص نانوذرات تولید شده در این طرح گفت: «استفاده از روش سنتز احتراقی محلول در تولید نانوذرات سرامیکی موجب کاهش هزینه‌ی کلی فرایند سنتز نانوذرات شده است. همچنین،‌ این نانوذرات عملکرد مکانیکی و زیستی بالایی را به دلیل مورفولوژی یکنواخت کرمی شکل و ابعاد کمتر از 40 نانومتر به نمایش می‌گذارند.»
مواد نانوساختار به دلیل ساختمان منحصربه‌فردشان رفتار مکانیکی، فیزیکی و بعضاً زیستی متفاوتی نسبت به مواد غیر نانویی از خود بروز می‌دهند. ابعاد نانویی سرامیک‌های زیستی بهبود واکنش‌های جذب و رشد سلولی را نیز در پی دارد. همچنین این موضوع موجب بهبود عملکرد سلول‌های استخوان‌ساز و رسوب‌گذاری ماده‌ی معدنی کلسیم در تقابل با سلول‌های استخوان‌ساز و پروتئین‌ها شده و عمر ایمپلنت را در بدن افزایش می‌دهد. این مواد به دلیل برخورداری از نسبت سطح به حجم بالا نسبت به مواد معمولی، پیوند ایمپلنت با بافت استخوانی اطرافش را بهبود می‌بخشد.»
به گفته‌ی صادق زاده، در این طرح نانوذرات سرامیکی هاردیستونیت با استفاده از روش سل- ژل احتراقی محلول سنتز شده و اثر پارامترهای فرایند از قبیل دما و غلظت ساکاروز بر روی خلوص، ابعاد و مورفولوژی نانوذرات مورد بررسی قرار گرفته است. در این راستا دما و غلظت بهینه‌ی ساکاروز تعیین شده و نانوذرات حاصله به‌وسیله‌ی روش پراش اشعه‌ی ایکس و میکروسکوپ الکترونی روبشی و عبوری مشخصه یابی شده‌اند.
بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، نسبت مولی بهینه‌ی ساکاروز به یون فلزی دو به یک و دمای بهینه‌ی تفجوشی 1050 درجه‌ی سانتی‌گراد بوده است. 
صادق زاده در پایان ابراز امیدواری کرد که این نانوپودر در آینده تجاری‌سازی شده و در مقیاس صنعتی تولید گردد.
این تحقیقات حاصل تلاش‌های مهندس سرور صادق زاده- دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی اصفهان- دکتر رحمت‌الله عمادی - عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان- و دکتر فریبرز توانگریان- عضو هیأت علمی دانشگاه penn state Harrisburg آمریکا- است. نتایج این کار در مجله‌ی Ceramics International (جلد 42، شماره‌ی 13، سال 2016، صفحات 14656 تا 14660) به چاپ رسیده است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

جمهوری اسلامی ایران بر اساس چشم انداز بیست ساله، کشوری است توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه، با هویت اسلامی و انقلابی، الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و مؤثر در روابط بین الملل. کسب این جایگاه جز با تشخیص صحیح، تصمیم درست و اقدام بجا و مؤثر امکان پذیر نیست و قطعاً برای این هر سه باید برنامه ریزی کرد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

بهداشت و درمان