اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950701133165700

سرشماری حیات وحش در زیستگاههای طبیعی قم

کد: 13950701133165700

https://goo.gl/BxL2ii

، تهران , (اخبار رسمی): سرشماری حیات وحش در زیستگاه های طبیعی استان قم با حضور محیط بانان و ماموران اجرایی اداره کل حفاظت محیط زیست این استان در حال انجام است.

سرشماری حیات وحش در زیستگاههای طبیعی قم

به گزارش  اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست استان قم محمدرضا عابدی ،رییس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به آغاز عملیات سرشماری حیات وحش در زیستگاههای طبیعی استان در سخنانی اظهار داشت: سرشماری حیات وحش در چند مرحله و در مناطق حفاظت شده، شکار ممنوع و تالاب های استان انجام می شود.

وی با بیان اینکه سرشماری پستانداران وحشی در منطقه حفاظت شده پلنگ دره طی دو روز با پوشش کامل منطقه به انجام رسیده است، خاطرنشان کرد: این منطقه به لحاظ گونه های گیاهی و جانوری بسیار غنی بوده و متاسفانه بر اثر خشکسالی های چند سال گذشته بسیار آسیب پذیر شده است.

عابدینی گفت: در مراحل بعدی سرشماری حیات وحش، مناطق شکار ممنوع کهک و کهندان و همچنین تالاب های مره و بهشت معصومه به لحاظ تعداد گونه های پستانداران و پرندگان مورد پایش قرار خواهند گرفت.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان حفاظت محیط زیست

تخریب محیط زیست و بهره برداری بیش از حد منابع در کشور ما نیز همانند بسیاری از کشورهای جهان در طی قرن گذشته، چشمگیر بوده و تسریع در این روند در سال 1335 منجر به تشکیل دستگاهی مستقل به نام کانون شکار ایران، با هدف حفظ نسل شکار و نظارت بر اجرای مقررات مربوط به آن شد. در سال 1346 در پی تصویب قانون شکار و صید، سازمان شکاربانی و نظارت بر صید جایگزین کانون فوق شد. بر اساس قانون اخیر، سازمان شکاربانی و نظارت بر صید، مرکب از وزیران کشاورزی، دارایی، ‌جنگ و شش نفر از اشخاص با صلاحیت بود. بر اساس ماده 6 قانون فوق، وظایف سازمان شکاربانی و نظارت بر صید از محدوده نظارت و اجرای مقررات ناظر بر شکار فراتر رفته و امور تحقیقاتی و مطالعاتی مربوط به حیات‌وحش کشور، تکثیر و پرورش حیوانات وحشی و حفاظت از زیستگاه آنها و تعیین مناطقی به عنوان پارک وحش و موزه‌های جانورشناسی را نیز در بر گرفت. در سال 1350 نام سازمان شکاربانی و نظارت بر صید به “سازمان حفاظت محیط زیست و نام شورای‌عالی شکاربانی و نظارت بر صید به “شورای‌عالی حفاظت محیط زیستف تبدیل شد و امور زیست‌محیطی از جمله پیشگیری از اقدامهای زیانبار برای تعادل و تناسب محیط زیست نیز به اختیارات قبلی آن افزوده شد. در سال 1353 پس از برپایی کنفرانس جهانی محیط زیست در استکهلم و با تصویب قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست در 21 ماده، این سازمان از اختیارات قانونی تازه‌ای برخوردار شد و از نظر تشکیلاتی نیز تا اندازه‌ای از ابعاد و کیفیت سازگار با ضرورتهای برنامه‌های رشد و توسعه برخوردار شد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس:

محیط زیست