با تلاش یک شرکت حوزه نفت و گاز صورت گرفت؛

رفع انحصار کاتالیست‌های صنعتی با تولیدات داخلی

کد: 13950702134125689

https://goo.gl/N2Tf70

، تهران , (اخبار رسمی): با تلاش یک شرکت تحقیقاتی در حوزه نفت و گاز، با تلاش خود ایران را به جمع معدود کشورهای تولید کننده کاتالیست در جهان پیوسته و تولید این محصولات را از انحصار خارج شده است.

رفع انحصار کاتالیست‌های صنعتی با تولیدات داخلی

به گزارش  اخبار رسمی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امیرهومن کریمی وثیق مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو، رفع انحصار تولید کاتالیت‌های صنعتی نفت و گاز را مهمترین دستاورد این شرکت برشمرد و افزود: محصولات شرکت توسعه صنایع نفت و گاز سروباعث شد تا ایران به جمع معدود کشورهای تولید کننده کاتالیست در جهان پیوسته و تولید این محصولات را از انحصار خارج کند.

این فعال فناور افزود: کاتالیست‌های تولیدی این شرکت در مقایسه با نمونه‌های خارجی، از کیفیت مطلوب و کاملا قابل رقابت برخوردار هستند و واحدهایی که از کاتالیست های تولیدی این شرکت استفاده کرده‌اند، از کارایی این محصولات رضایت داشته‌اند.

کریمی کاتالیست ریفرمینگ اولیه با بخارآب، کاتالیست پتاس دار ریفرمینگ اولیه با بخارآب و کاتالیست فعال احیاء مستقیم آهن را از کاتالیست‌های تولید شده در ابعاد صنعتی این شرکت برشمرد و افزود: از دیگر کاتالیست‌های تولید شده در ابعاد صنعتی می‌توان به کاتالیست نیمه فعال احیاء مستقیم آهن، کاتالیست ریفرمینگ ثانویه، کاتالیست شیفت دما بالا، کاتالیست پلت فرمینگ و کاتالیست متاناسیون اشاره کرد.

وی ادامه داد:کاتالیست‌های دیگری چون پیش ریفرمینگ، کاتالیست سنتز اسید سولفوریک و کاتالیست سنتز گاز اندوترمیک در ابعاد صنعتی تولید می‌شوند.

این فعال فناور به تحقیقات GTL این شرکت اشاره کرد کرد و افزود: تبدیل گاز طبیعی به مایع(GTL) یک فرایند کاتالیستی است که در آن گاز طبیعی به محدودة وسیعی از هیدروکربنهای مایع مانند نفتا، نفت سفید، دیزل، بنزین، واکس، روغن، مواد شیمیایی یا گاز مایع تبدیل می شود.

وی با اشاره به مزایای فرآورده‌های حاصل از GTL گفت: با استفاده از تکنولوژی GTL می‌توان گاز طبیعی را به محصولات مایع با ارزش افزوده بالاتر تبدیل کرد که هزینه نقل و انتقال آنها نسبت به حمل و یا انتقال گاز طبیعی با خط لوله پایین تر است.

وی کیفیت بهتر نسبت به فرآورده های پالایش نفت خام را از مزایای GTL دانست و افزود: با توجه به منابع فراوان گاز در کشور و کم بودن هزینه های تامین گاز نسبت به بسیاری از کشورها و همچنین محدودیت های موجود در انتقال گاز طبیعی با خط لوله به مصرف کنندگان جهانی، احداث واحدهای GTL با ظرفیتهای بالای تولید می تواند بعنوان گزینه ای منطقی و سود آور در بهره برداری از ذخایر گازی کشور مطرح باشد.

مدیرعامل این شرکت فناور افزود: بیش از 120 نفر نیروی انسانی متخصص در زمینه های تولید انواع کاتالیست های مورد استفاده صنایع مذکور، طراحی و احداث واحدهایGTL و نیز اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و EPC صنایع نفت و گاز فعالیت می‌کنند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف