حریم ،شهر قدیم گرگان تعیین می شود

کد: 13950704135915793

https://goo.gl/HM420S

، تهران ، (اخبار رسمی): شهر قدیم گرگان و محلات خارج از آن تعیین عرصه و حریم خواهد شد.

تعیین حریم ،شهر قدیم گرگان تعیین

به گزارش اخبار رسمی به نقل ازسازمان میراث فرهنگی و گردشگری، محمدمهدی برهانی، معاون میراث فرهنگی اداره کل استان گلستان با اعلام تعیین حریم شدن شهر قدیم گرگان و محلات خارج از آن، گفت: برای این مجموعه شهری که اصطلاحاً  "بافت تاریخی گرگان" نامیده می‌شود و در سال 1310 با شماره 41 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، تعیین عرصه و برای آن، حریم و ضوابطی تعیین می‌شود.

او همچنین طرح نوسازی بافت قدیم گرگان و طرح‌های مصوب خاص این محدوده جغرافیای شهری گرگان را برای حفاظت این مجموعه ارزشمند، ناکافی دانست و ادامه داد: این فعالیت به ساماندهی سیاست‌های متعدد و طرح های شهری موجود در حوزه نوسازی، بهسازی، بازسازی، ضوابط ارتفاعی، سیما و منظر این محدوده منجر خواهد شد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری

گردشگری در سرزمین ایران از پیشینه‌های چند هزار ساله برخوردار است. در تمامی دوران باستان، تا قبل از اسلام مستندات تاریخی حکایت از گسترش شهرها، راه‌ها و اقامتگاه‌ها در سرزمین پهناور ایران دارد. آثار مکتوب‌ بر جای مانده حاکی از سفر یونانیان و رومیان به ایران است، اگرچه از سیاحانی که قبل از اسلام به ایران سفر کرده‌اند اطلاع دقیقی در دست نیست. در قرون اولیه پس از اسلام، بعد از پشت سر نهادن یک دوره بحرانی، رویکرد ادبی، فرهنگی و علمی در ایران آغاز شد و از رونقی بی‌نظیر برخورداد گردید . شاعران و نویسندگان به گشت و گذار در سرزمین اسلامی پرداختند که حاصل آن سفرنامه‌هایی بود که اکنون بر جای مانده و از خلال آنها می‌توان با جغرافیا، فرهنگ و تمدن آن روزگار آشنا شد. از جمله معروفترین این جهانگردان می‌توان به ناصرخسرو قبادیانی شاعر، فیلسوف و سفرنامه‌نویس قرن پنجم اشاره کرد. از سوی دیگر به تدریج و به ویژه طی قرون هفتم به بعد جهانگردان غربی نیز در پی سفر به شرق و از جمله ایران برآمدند. در همان دوران اقامتگاه‌هایی در ایران تأسیس شد که بسیاری از آنها همچنان بر جای مانده است. ایران در دوران صفویه و علی‌الخصوص در دوره شاه عباس اول به عنوان کشوری جذاب نظر بسیاری از جهانگردان اروپایی را به خود جلب کرد. به همین دلیل می‌توان دوره سلطنت شاه عباس اول تا انقراض سلسله صفوی را یکی از مهمترین ادوار توسعه جهانگردی در ایران به حساب آورد.

منتشر شده در سرویس:

گردشگری و میراث فرهنگی

با چند کلیک خبرساز شوید: رایگان شروع کنید
رایگان اخبارتان را در اولین نیوزوایر آنلاین ایران منتشر و لذت همراهی با شبکه‌ای از رسانه‌ها و خبرنگاران را لمس کنید.