کد: 13950713150695689

بهره مندی از توانمندی لیزر مستلزم برنامه‌ریزی صحیح

کد: 13950713150695689

https://goo.gl/Dj46tR

، تهران , (اخبار رسمی): معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در نشست شورای ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی گفت: حوزه لیزر دارای ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بالقوه خارق‌العاده‌ای است که با برنامه‌ریزی صحیح کشور می تواند از تمامی ظرفیت‌های آن بهره‌مند شود.

بهره‌مندی از توانمندی لیزر مستلزم برنامه‌ریزی صحیح

به گزارش اخباررسمی به نقل مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در نشست شورای ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی گفت: درحوزه لیزر و فوتونیک کشور دارای ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بالقوه خارق‌العاده‌ای است که با برنامه‌ریزی صحیح می‌توانیم از تمامی ظرفیت‌های آن بهره‌مند شویم.

ستاری با تاکید بر ضرورت اصلاح زیست بوم کارآفرینی کشور، اظهار کرد: باید به سمت زیست بوم کارآفرینی حرکت کنیم. جامعه‌ای  باید ساخته شود که این فرهنگ را پرورش دهد. 
وی  کاهش بهای نفت خام را  فرصتی ارزشمند برای رشد اقتصاد دانش‌بنیان به عنوان راه‌کار اصلی توسعه و پیشرفت کشور و تحقق اقصاد مقاومتی دانست و افزود:  کاهش بهای نفت خام فرصتی ارزشمند برای رشد اقتصاد دانش‌بنیان بر مبنای توجه به توانمندی نیروی انسانی متخصص و جوان است. این رخ‌داد موجب شده است کشور اتکای به نیروی انسانی جوان و متخصص را جایگزین فروش منابع زیرزمینی کند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری به تمایل کشورهای خارجی توسعه یافته برای برقراری ارتباط و تعامل برمبنای توانمندی فناورانه کشورمان اشاره کرد و گفت: این کشورها به دنبال بازار بکر ایران و نیز بهره‌مندی از توانمندی نیروی انسانی خارق‌العاده کشورمان هستند و تمایل آنها عمدتا بر این اساس است ، اما در نظر داریم تا در پروژه‌های  مشترکی که در آن انتقال فناوری لحاظ شده و هر دو طرف سهم یکسانی را از این تعامل می برند این ارتباط را برقرار کنیم .
وی با تاکید بر این مسئله که کشور ما باید پژوهشگران را باور کند، افزود: ابتدا باید خودمان را اثبات کنیم. اگر دولت تنها نیم درصد برای پژوهش کشور سرمایه‌گذاری می‌کند، بخش خصوصی باید 20 درصد در این عرصه سهیم شود. چرا که بدترین نوع سرمایه‌گذاری در این حوزه ، نوع دولتی آن است و مشارکت بخش خصوصی موجب بالا رفتن کیفیت پژوهش خواهد شد.
رییس هیات امنا صندوق پژوهشگران و فناوران کشور گفت: صنایع دستی ایران از نظر تنوع در دنیا بی نظیر است، اما در سال‌های پیشین حدود 60 تا 70 درصد آن منقرض شده است. اگر به طرح‌های 100 تا 200 سال پیش فرش‌های ایرانی نگاه کنیم می‌توانیم نمادها و آثار بارز تجاری سازی، فرهنگ اقوام گوناگون و ایده‌های بسیاری را  بیابیم که امروزه کم‌تر در آنها مشاهده می‌شوند .

ستاری با مهم دانستن تجاری سازی محصولات دانش بنیان، ادامه داد: باید به این نتیجه برسیم که با ارائه وام نمی‌توان اقتصاد دانش بنیان ایجاد کرد، بلکه شرکت‌های خصوصی باید به این عرصه ورود پیدا کرده و آن را گسترش دهند.
رییس بنیاد ملی نخبگان به آغاز فعالیت‌های ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی  در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: از آن‌جایی‌که معاونت علمی و فناوری یک بستر نرم‌افزاری و زمینه‌ساز توسعه فعالیت‌های فناورانه محسوب می‌شود،  ماهیت ستادهای توسعه فناوری‌های راهبردی  نیز نرم افزاری است،و بنابراین شورای این ستاد با ایجاد بسترها و زمینه‌های لازم و متعهد کردن کشور بر روی این موضوع به هدف نزدیک می‌شوند.
 رییس ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی با تاکید بر  تمرکز ستاد به فراهم ساختن زمینه شکل‌گیری شرکت‌های بزرگ دانش‌بنیان و مطرح این حوزه ابراز کرد: با توجه به بازار بزرگی که در کشورهای منطقه برای ما فراهم است، باید زمینه شکل‌گیری و رشد شرکت‌هایی که قابلیت صادرات دستاوردهای خود را داشته باشند، فراهم شود.
ستاری در پایان به راه‌اندازی شبکه آزمایشگاهی تخصصی این حوزه اشاره کرد و گفت: توسعه آزمایشگاه‌های این حوزه به طور جدی دنبال شود و مورد توجه قرار گیرد .
 وی در پایان ابراز امیدواری کرد : با گسترش فعالیت‌های ستاد لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی تمامی ظرفیت‌های کشور در این عرصه مورد استفاده قرار بگیرد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف