دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی؛

صنعت نفت فناوری­ محور است

کد: 13950717153845689

https://goo.gl/GK3dHS

، تهران , (اخبار رسمی): توفیقی صنعت نفت را صنعتی فناوری­ محور خواند و گفت: توسعه و رشد پایدار صنعت نفت، به عنوان استراتژیک ­ترین صنعت کشور در گرو توسعه فناوری در این صنعت است.

صنعت نفت فناوری­ محور است

به گزارش اخباررسمی به نقل مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی، جعفر توفیقی دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ، با اشاره به پیشرفتهای خوبی که در دوران تحریم در زمینه توسعه فناوری در صنعت نفت حاصل شده اظهار کرد: صنعت نفت صنعتی فناوری محور است و توسعه این صنعت بدون استفاده از فناوری امکانپذیر نیست.

وی ادامه داد خوشبختانه در دوران تحریم پیشرفت­های خوبی در این حوزه صورت گرفته است و بسیاری از تجهیزات، مواد و کاتالیستهای مصرفی، اکنون با اتکا بر توانمندی های داخلی تولید و جایگزین نمونه های خارجی شده است اما این صنعت، به عنوان استراتژیک­ ترین صنعت کشور، علی رغم پیشرفت­ های حاصل شده، هنوز فاصله زیادی تا وضعیت مطلوب در زمینه فناوری دارد.

از الزامات توسعه فناوری در کشور ارتباط موثر و پایدار صنعت و مراکز پژوهشی و دانشگاهی است 
توفیقی با تاکید بر لزوم جهت دهی و هدفمند نمودن پژوهش ها در کشور، گسترش ارتباط موثر صنعت و مراکز پژوهشی را هم به نفع صنعت و هم در جهت رشد و بالندگی مراکز پژوهشی خواند و بیان کرد: در کشور ما علی­رغم ظرفیت­های بسیار خوبی که در دانشگاهها و مراکز پژوهشی وجود دارد، در چرخه تحقیق و تولید علم به موضوع فناوری ونوآوری کم توجهی شده است و دانشگاهها بیشتر روی پژوهش متمرکز شده اند، در حالیکه تقاضای صنعت عمدتا معطوف به فناوری و نوآوری است و تا زمانیکه ما نتوانیم این شکاف را پر و دستاوردهای پژوهشی را تبدیل به تکنولوژی کنیم، در واقع نمی توانیم شاهد همکاری و تعامل پایدار صنعت و دانشگاه ، به عنوان کلید اصلی توسعه فناوری، در کشور باشیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه در سالهای اخیر اقدامات ارزشمندی در این راستا انجام شده که از آن جمله می­توان به همکاری با دانشگاه­ها و مراکز تحقیقاتی برای ازدیاد برداشت در حوزه بالادست و همین طور انتقال و توسعه فناوری های کلیدی در بخش پایین دست صنعت نفت اشاره کرد که امیدواریم با مدیریت صحیح و گسترش این نوع اقدامات جهت دهی درستی به فعالیت های تحقیقاتی در کشور صورت گرفته و ظرفیت های پژوهشی در جهت رفع نیازهای صنعت شکوفا شوند.

ایفا نقش انجمن های صنفی در ارتباط صنعت و دانشگاه
توفیقی لزوم سازماندهی و فعال تر شدن تشکلها و انجمن های صنفی در صنعت نفت را مورد تاکید قرار داده و افزود: بدیهی است انجمن های صنفی با توجه به احاطه بر فعالیت شرکتهای عضو و همینطور فناوری های موجود در این حوزه می توانند به عنوان یکی از کانالهای ارتباطی، نقش بسیار چشمگیری در  زمینه ارتباط بیشتر و بهتر میان صنعتگران و پژوهشگران ایفا کنند. 
وی ادامه داد: صنعت و دانشگاهها و مراکز پژوهشی هر کدام توانمندی های ویژه ای دارند که با کمک انجمن ها امکان تبادل ، تجمیع و هم افزایی بین این بخش ها فراهم می شود. اشتراک­گذاری تجربیات، تبیین نیازها و انتظارات صنعت برای پژوهشگران و معرفی دستاوردهای پژوهشگران به شرکت های فعال در زمینه های مختلف می تواند از حداقل اقدامات انجمن ها در این زمینه باشد.
وی همچنین افزود: ورود انجمن ها در حوزه مدیریت و انباشت دانش با تجمیع دانش ضمنی صنعت، منجر به افزایش اندوخته دانشی کشور و هم افزایی بین صنعت و دانشگاه خواهد شد.

کاهش وابستگی صنعت نفت با اعتماد و اتکاء به شرکت­ های دانش بنیان 
توفیقی با اشاره به نقش شرکت های دانش بنیان در پیشرفت و توسعه صنعت نفت بیان کرد: حوزه نفت و گاز از حوزه هایی است که طیف گسترده ای از تجهیزات، مواد و فرآیندها در آن مورد استفاده قرار می گیرند که عمدتا تولید و به کارگیری آنها به سطح بالایی از دانش و فناوری نیاز دارد. این گستردگی ، بازار بسیار بزرگی را به صورت بالقوه برای شرکتهای دانش بنیان، که از یک سو مرتبط با دانشگاهها و مراکز پژوهشی و از سوی دیگر در ارتباط با اقتصاد و تجارت هستند، فراهم می آورد. 
وی افزود: این شرکتها می توانند با شناسایی درست فرصتها و موانع موجود در این بازار، نقشی کلیدی در توسعه علم و فناوری و ارزش آفرینی در این صنعت ایفا کنند..
دبیرستاد توسعه فناوری و نواوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ ادامه داد: از سوی دیگر صنعت نفت نیز می تواند با اعتماد به ظرفیتهای موجود در شرکتهای دانش بنیان توانمند ، مسیر بومی سازی و تجاری سازی فناوری های مورد نیاز در این صنعت را  به نحو سریعتری طی و گامهای موثرتری در جهت کاهش وابستگی بردارد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف