اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950718155485577

نانوحسگری که قادر به تشخیص حمله قلبی است

کد: 13950718155485577

https://goo.gl/HvQtHT

، تهران , (اخبار رسمی): پژوهشگران انگلیسی با همکاری محققان هندی موفق به ساخت نانوحسگری شدند که قادر است به سرعت بروز حمله قلبی را به پزشک گزارش دهد. این فناوری به‌گونه‌ای طراحی شده که می‌توان از آن در ساخت حسگرهای مختلف استفاده شود.

نانوحسگری که قادر به تشخیص حمله قلبی است

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، یک تیم تحقیقات بین‌المللی به رهبری دیویس لوئیس از دانشگاه منچستر موفق به ساخت نانوحسگر الکتریکی شده که می‌تواند نرخ زنده ماندن بیماران را افزایش دهد. این حسگر اطلاعات ارزشمندی درباره حمله قلبی بیمار به پزشک ارائه می‌کند.

30 درصد از مرگ و میر در گروه سنی 30 تا 70 سال ناشی از بیماری‌های قلبی است؛ این رقم بیشتر از همه سرطان‌هاست. امکان تشخیص مشکلات عروقی به‌عنوان یکی از دغدغه‌های پزشکان مطرح بوده است. زمانی که یک فرد دچار حمله قلبی می‌شود، یک ماده شیمیایی ویژه در بدن او تولیده شده که در خون جریان پیدا می‌کند. بنابراین، آزمایش خون ابزار مناسبی برای تشخیص است.
این گروه تحقیقاتی با همکاری محققانی از هند از سال 2014 روی توسعه نانوحسگری کار می‌کنند که از چند لایه فسفر تشکیل شده‌ و روی آن با DNA پوشیده شده‌ است. این رشته‌ها به نوعی ماده شیمیایی موسوم به میوگلوبین متصل هستند که با بروز حمله قلبی در پلاسمای خون افزایش می‌یابد. این ماده با یک آزمون الکتریکی ساده قابل شناسایی است.
این فناوری تأثیر بسیاری روی تشخیص سریع، دقیق و حساس حمله قلبی خواهد داشت. در حال حاضر افراد مشکوک به حمله قلبی در بیمارستان مورد آزمایش میوگلوبین قرار می‌گیرند که این نانوحسگر می‌تواند به سرعت به پزشکان در این باره اطلاعات ارائه کند.
این فناوری اولین مثال از فسفر چندلایه است که به‌عنوان پلتفورم حسگری زیستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فناوری می‌تواند به سرعت وارد بیمارستان‌ها شده و دیگر نیازی به گرفتن آزمایش خون نباشد؛ آزمایشی که فرآیند بسیار کندی است. این فناوری به‌گونه‌ای است که می‌توان روی DNA را با دیگر مواد شیمیایی پوشش داد و از آن به‌عنوان حسگر برای تشخیص ترکیبات مختلف استفاده کرد. در واقع این فناوری محدود به حسگری در بخش حمله قلبی نیست.
 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

جمهوری اسلامی ایران بر اساس چشم انداز بیست ساله، کشوری است توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه، با هویت اسلامی و انقلابی، الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و مؤثر در روابط بین الملل. کسب این جایگاه جز با تشخیص صحیح، تصمیم درست و اقدام بجا و مؤثر امکان پذیر نیست و قطعاً برای این هر سه باید برنامه ریزی کرد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

علم و آموزش | بهداشت و درمان