با پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

تجاری‌سازی طرح کلان کاتالیست‌های هم‌رسوبی آغاز شد

کد: 13950801164975689

https://goo.gl/SmEqg2

، تهران , (اخبار رسمی): معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری گفت: با ورود موفق به عرصه تولید کاتالیست‌های هم‌رسوبی، در آینده نزدیک دامنه تولید کاتالیست‌های داخلی با کاربردهای گوناگون از جمله خودرو گسترش می‌یابد.

تجاری‌سازی طرح کلان کاتالیست‌های هم‌رسوبی آغاز شد

به گزارش اخبار رسمی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری، نخستین خط تولید صنعتی کاتالیت‌های هم‌رسوبی کشور صبح امروز باحضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در شرکت نفت و گاز سرو افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با بیان این‌که رشد توانمندی کشور موجب اقبال صنایع داخلی به استفاده از کاتالیست‌های تولید داخل را به دنبال داشته است، افزود: با توجه به اهمیت بالای تولید کاتالیست، همواره یکی از چالش‌هایی که صنایع پتروشیمی را تهدید می‌کرد تامین کاتالیست بود که خوشبختانه امروز با افزایش توانمندی داخلی این چالش تا حد زیادی رفع شده است.

وی افزود: با ورود به عرصه تولید کاتالیست‌های هم‌رسوبی، در آینده نزدیک دامنه تولید کاتالیست‌های داخلی با کاربردهای گوناگون از جمله در صنعت خودرو گسترش می‌یابد.

 ستاری به شکسته شدن تابوی استفاده از کاتالیست‌های تولید داخل توسط صنایع کشور گفت: زمانی بود که شرکت‌های پتروشیمی جرات و جسارت استفاده و بارگذاری کاتالیست‌های تولید داخل را نداشتند، اما با توجه به توانمندی مطلوب و تجربه ای که طی چهار سال گذشته در حوزه ساخت کاتالیت‌ها کسب کرده‌ایم اکنون صنایع کشور به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از کاتالیست‌های تولید داخلی دارای مزایای بسیاری است زیرا این تولیدات کارایی مطلوب خود را در افزایش راندمان صنایع به خوبی نشان داده‌اند.

رییس هیئت امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با اشاره به گستره وسیع کاربرد کاتالیست‌ها در صنایع گوناگون گفت: با توجه به گسترش زمینه استفاده از کاتالیست‌ها در صنایع کشور می‌بایست این صنعت در حال توسعه توجه جدی داشته باشد که بر همین اساس حمایت از پژوهش‌های مرز دانش و فناورانه این حوزه در دستور کار معاونت علمی و فناوری قرار دارد.

ایران دارای بازار بزرگ در صنایع پتروشیمی است

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به ظرفیت بالقوه کشورمان در صنایع پتروشیمی افزود: ایران دارای بازاری بزرگ در صنایع پتروشیمی است که در وحله نخست باید نیاز صنایع کشور با تولیدات داخلی تامین و نیاز کشور از واردات خارجی این محصولات از جمله کاتالیست‌ها اشباع شود.

وی افزود: در 2سال آینده حرکتی جدی در این حوزه خواهیم داشت و با تکیه بر توانمندی داخلی می‌توانیم بخش قابل توجهی از نیاز داخلی به کاتالیست‌ها را تامین کنیم.

ستاری به نیاز 20درصدی صنایع فولاد و 50درصدی پترئشیمی به کاتالیست‌ها گفت: با وجود فضای مناسب برای افزایش تواننمندی داخلی در حوزه کاتالیست، باید حوزه پژوهش و شرکت‌های دانش‌بنیان به طور جدی به این حوزه ورود پیدا کنند و زمینه را برای ایجاد بازارهای جدید فراهم شود.

رییس ستاد توسعه فناوری نفت، گاز و ذغال سنگ کشور با تاکید بر توجه جدی به صادرات کاتالیست‌های تولید داخلی گفت: مهم ترین حمایت از تولیدکننده داخلی کاتالیست خرید صنایع کشور از محصولات آنان و ایجاد بازار است که می‌بایست در فضای رقابتی بازار این حوزه محقق شود.

حمایت از تولیدات داخلی شرکت های دانش بنیان برای ایجاد بازار

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کاهش قیمت شدید اخیر کاتالیست‌ها در بازار ایران را ناشی از پدیده دامپینگ (Dumping) در بازار این صنعت دانست و افزود: دامپینگ به عنوان چالشی جدی برای تولیدکنندگان داخلی کاتالیست باید باید مورد توجه قرار گیرد که رشد شرکت‌های داخلی و رقابت جدی در این حوزه رخ داده است و تنها راه‌کار آن حمایت از تولیدات داخلی شرکت‌های دانش‌بنیان و کمک به ایجاد بازار برای محصولات آن‌هاست.

علی وطنی معاون توسعه فناوری، پیمان صالحی رییس مرکز طرح‌های کلان ملی، جعفر توفیقی دبیر ستاد نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و هوتن کریمی مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو در افتتاحیه نخستین خط تولید کاتالیست‌های هم‌رسوبی معاون علمی و فناوری رییس جمهوری را همراهی کردند.

شرکت نفت و گااز سرو با توانمندی تولید سالانه یک میلیون لیتر کاتالیست، توانسته است کاتالیست‌های مورد نیاز چرخه‌ی تولید گاز سنتز در واحدهای آمونیاک و متانول در صنایع پتروشیمی و چرخه‌ی تولید هیدوژن در پالایشگاه‌ها را  با تولید کاتالیست‌های سنتز متانول شیفت دمابالا، متنیشن و پیش‌رفرمینگ به روش هم‌رسوبی را با راه‌اندازی این خط تولید تامین کند.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف