اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950810173275700

در زمان آلودگی هوا این موارد را فراموش نکنید!

کد: 13950810173275700

https://goo.gl/oHvctB

، تهران , (اخبار رسمی): نوشیدن شیر و مایعات زیاد، مصرف میوه‌ها و سبزیجات و عدم تردد و ورزش در فضای آزاد از مهم‌ترین اقدامات برای مقابله با کاهش آثار آلودگی هوا است.

در زمان آلودگی هوا این موارد را فراموش نکنید!

 به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت از محیط زیست ،محمد حسین بازگیر رئیس محیط زیست شهر تهران با اعلام این خبر درباره راهکارهای مقابله انسان‌ها با آلودگی هوا، گفت: در زمان آلودگی هوا ، هیچ راه حلی جز اضافه نکردن آلودگی بیشتر به هوای ساکن آلوده و مراقبت از خودمان با قرارگیری کمتر در این فضا وجود ندارد. 

وی افزود: تردد با خودرو شخصی را به حداقل ممکن رسانده و فعالیت کارخانه، پروژه‌های صنعتی و معادن شن و ماسه را به عنوان فعالیت‌های آلاینده، کاهش دهیم. 

رئیس محیط زیست شهر تهران گفت :کودکان، سالمندان و بیماران قلبی، ریوی،تنفسی و عروقی تا حد امکان در منزل بوده و از ترددهای غیر ضروری در فضای آزاد خودداری کنند. 

بازگیر با تأکید بر اینکه در زمان آلودکی هوا باید به نوشیدن مایعات زیاد و شیر روی آورد، افزود : استفاده از سبزیجات و میوه‌های فراوان، مصرف ماهی، تخم‌مرغ و روغن زیتون، استفاده نکردن از غذاهای سنگین، پر حجم و چرب از دیگر راهکاری مقابله با اثرات زیان‌بار آلودگی هوا است. 

*ورزش ممنوع است 

بازگیر به استفاده از گلدان‌های متعدد در خانه برای ایجاد یک سیستم تهویه طبیعی و حفظ اکسیژن مورد نیاز زمان آلودگی هوا تأکید کرده و گفت: ورزش کردن در فضای آزاد ممنوع بوده و به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

وی ادامه داد: ورزشکاران نیز باید از ورزش در فضای آزاد اکیداً خودداری کنند، چرا که به هنگام ورزش هوای بیشتری به بدن می‌رسد و هوا در این فصل مملو از آلودگی است. 

*انتقال منابع آلاینده به نقاط دور از شهرها 

رئیس محیط زیست شهر تهران گفت: بدون تردید یکی از منابع مهم آلودگی هوا، مجموعه‌های صنعتی و کارخانجات هستند، چرا که در آلودگی هوا  بین میزان صنایع داخل و نزدیک شهرها و میزان آلودگی آن‌ها ارتباط کاملا مستقیمی وجود دارد، مثلا در شهری مثل تهران که 37 درصد از صنایع مصرفی کشور را در اطراف خود جای داده، یکی از عوامل اصلی آلودگی همین مورد است و البته یکی از کاربردی‌ترین راهکارها می‌تواند اتخاذ تصمیماتی باشد که تا حد امکان زمینه انتقال این کارخانجات به نقاط دورتر را فراهم کند.

بازگیر ادامه داد: نکته دیگر در زمینه آلودگی ناشی از صنایع این است که به کارگیری آخرین دستاوردهای تکنولوژیکی در سیستم‌های مختلف و از جمله نصب فیلترهای استاندارد و پیشرفته در مسیر دودکش‌ها می‌تواند تأثیرگذار باشد.

*گسترش شبکه حمل‌ونقل عمومی 

وی افزود: گسترش شبکه حمل‌ونقل عمومی دومین راهکار مطرح شده برای کنترل و کاهش آلودگی هوا است ؛ را‌ه‌اندازی و گسترش یک شبکه حمل ونقل عمومی اعم از شبکه‌های مترو و یا سیستم اتوبوسرانی و تاکسیرانی منطبق با استانداردهای روز دنیا و مبتنی بر ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی جامعه، عامل بسیار مهمی است که می‌تواند تا حجم زیادی از تراکم و انبوهی اتومبیل‌های موجود در معابر شهری جلوگیری نماید.

*سوختی با کیفیت بهتر و آلایندگی کمتر 

رئیس محیط زیست شهر تهران تصریح کرد: علاوه بر این دو عامل راهکارهای دیگری نیز وجود دارند برنامه‌ریزی و اقدام جهت تولید بنزین و گازوئیل با کیفیت و آلایندگی کمتر، وضع قوانین محکم با پشتوانه اجرایی جدی در ارتباط با مدیریت سیستم حمل‌ونقل، فرهنگ‌سازی عمومی به وسیله رسانه‌های ارتباط جمعی، سومین راهکار پیشنهادی کارشناسان برای مقابله با آلودگی هوا به ویژه در فصل وارونگی دما است. 

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان حفاظت محیط زیست

تخریب محیط زیست و بهره برداری بیش از حد منابع در کشور ما نیز همانند بسیاری از کشورهای جهان در طی قرن گذشته، چشمگیر بوده و تسریع در این روند در سال 1335 منجر به تشکیل دستگاهی مستقل به نام کانون شکار ایران، با هدف حفظ نسل شکار و نظارت بر اجرای مقررات مربوط به آن شد. در سال 1346 در پی تصویب قانون شکار و صید، سازمان شکاربانی و نظارت بر صید جایگزین کانون فوق شد. بر اساس قانون اخیر، سازمان شکاربانی و نظارت بر صید، مرکب از وزیران کشاورزی، دارایی، ‌جنگ و شش نفر از اشخاص با صلاحیت بود. بر اساس ماده 6 قانون فوق، وظایف سازمان شکاربانی و نظارت بر صید از محدوده نظارت و اجرای مقررات ناظر بر شکار فراتر رفته و امور تحقیقاتی و مطالعاتی مربوط به حیات‌وحش کشور، تکثیر و پرورش حیوانات وحشی و حفاظت از زیستگاه آنها و تعیین مناطقی به عنوان پارک وحش و موزه‌های جانورشناسی را نیز در بر گرفت. در سال 1350 نام سازمان شکاربانی و نظارت بر صید به “سازمان حفاظت محیط زیست و نام شورای‌عالی شکاربانی و نظارت بر صید به “شورای‌عالی حفاظت محیط زیستف تبدیل شد و امور زیست‌محیطی از جمله پیشگیری از اقدامهای زیانبار برای تعادل و تناسب محیط زیست نیز به اختیارات قبلی آن افزوده شد. در سال 1353 پس از برپایی کنفرانس جهانی محیط زیست در استکهلم و با تصویب قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست در 21 ماده، این سازمان از اختیارات قانونی تازه‌ای برخوردار شد و از نظر تشکیلاتی نیز تا اندازه‌ای از ابعاد و کیفیت سازگار با ضرورتهای برنامه‌های رشد و توسعه برخوردار شد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
منتشر شده در سرویس های:

بهداشت و درمان | محیط زیست