کد: 13950823182235689

به منظور توسعه عملکردهای متنوع در اعماق آب

ربات‌ها جایگزین غواصان دریایی می‌شوند

کد: 13950823182235689

https://goo.gl/33xi4r

، تهران , (اخبار رسمی): ربات زیر آبی SUT برگزیده بخش دانش جویی دومین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت، توسط جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در کشور ساخته شد که تنها با سه کیلو گرم وزن به انجام نظارت بر عملیات دریایی در زیر آب می پردازد.

ربات‌ها جایگزین غواصان دریایی می‌شوند

به گزارش اخبار رسمی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حسین مختاری مجری طرح پژوهشی ربات  SUT از برگزیدگان بخش ربات های زیر سطحی (دانش جویی)  دومین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت با توضیحی در خصوص ربات های زیر سطحی ROV  بیان کرد: در واقع این ربات‌ها یک وسیله نقلیه بدون سرنشین و پویشگر کنترل از راه دور است که به اپراتور این امکان را می‌دهد عملیات مورد نظر را در اعماق آب کنترل و هدایت کند. کاربرد این فناوری در زمینه بازرسی زیرآبی  است و انجام عملکردهای متنوع در اعماق آب را ممکن می‌کند. این ربات‌ها در بسیاری از ماموریت‌های زیر آب جایگزین غواص می‌شوند و خطر حوادث کار در اعماق دریا را کاهش می‌دهند.

مجری این طرح پژوهشی گفت: این ربات با همکاری دانش جویان برق، مکانیک و مهندسی دریا دانشگاه صنعتی شربف در زمان اندکی ساخته شد که قابلیت نصب سنسورهای مختلف بر روی آن وجود دارد و همچنین امکان بازرسی و فیلم برداری به صورت زنده با استفاده از این دستگاه وجود دارد. 
وی افزود: وزن کم، جابجایی آسان قابلیت نصب سنسورهای مختلف و امکان فیلم برداری از جمله مهمترین قابلیت های این ربات زیر سطحی است. همچنین این ربات میتواند به  جای غواص ها زیر آب برود. 
بر اساس این گزارش دومین جشنواره ملی «دریا، مسیر پیشرفت» به همت ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از 17 تا 19 آبان امسال در محل باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد. که  تیم SUT در بخش مسابقات دانش جویی ربات های زیر سطحی ROV مقام دوم را کسب کرد.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف