اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13950907191135596

لاشه‌های بالاتر از 2,2 کیلوگرم، بسته‌بندی نمی‌شود

اعلام جزئیات اجرای طرح کاهش سن کشتار مرغ

کد: 13950907191135596

https://goo.gl/cjF4bh

، تهران , (اخبار رسمی): یکی از نمایندگان بخش خصوصی طیور کشور، جزئیات اجرایی شدن طرح کاهش سن کشتار مرغ را تشریح کرد.

اعلام جزئیات اجرای طرح کاهش سن کشتار مرغ

به گزارش اخبار رسمی به نقل از کانون انجمن های صنایع غذایی ایران، سعید اصغری‌فرد دبیر انجمن ملی طیور با اعلام این خبر گفت: از ابتدای آذرماه، کشتارگاه‌ها موظف شده‌اند تا لاشه‌های بالاتر از 2,2 کیلوگرم را بسته‌بندی نکرده و آنها را به واحدهای قطعه‌بندی تحویل دهند.

وی افزود: مرغداران نیز مجاب شده‌اند تا مرغ زنده را با وزن متوسط 2,6 کیلوگرم به کشتارگاه بفرستند؛ به عبارتی، لاشه‌ها بین 1.8 تا 2.2 کیلوگرم وزن خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه طرح کاهش سن کشتار، هنوز به‌طور کامل عملیاتی نشده است، عنوان کرد: اجرای واقعی طرح، دست‌کم به پنج ماه زمان نیاز دارد تا هم مردم برای خرید مرغ سایز آمادگی پیدا کنند و هم مرغداران، بتوانند مراحل تولید را با شرایط جدید وفق دهند.

به گفته اصغری‌فرد، وقتی سن کشتار کاهش یابد، متعاقبا دوره‌های جوجه‌ریزی افزایش یافته و احتمال می‌رود به‌عنوان مثال از 3,5 دوره در سال به چهار دوره برسد. بنابراین سهم جوجه‌ریزی‌ها افزایش یافته و تقاضا برای خرید این نهاده بالا خواهد رفت. این در حالی است که هم‌اکنون قیمت جوجه یکروزه، حدود یک‌هزار و 700 تومان بوده و بین 10 تا 15 درصد سهم قیمت تمام‌شده را تشکیل می‌دهد.

وی ادامه داد: بنابراین در حال اتخاذ تدابیر ویژه‌ای هستیم تا مشکلات احتمالی حاصل از تقاضای بیشتر جوجه یکروزه را مرتفع و تولیدکنندگان را در راستای اجرای طرح، یاری رسانیم.

دبیر انجمن ملی طیور معتقد است: برخی قیمت جوجه یکروزه را هدف گرفته‌اند و می‌گویند در صورت افزایش تقاضا ممکن است که این نرخ، مانعی برای تولیدکنندگان باشد. در حالی که باید اعتراف کرد، پارامترهای دیگری نیز برای بهره‌وری بیشتر و کاراتر شدن واحدهای پرورشی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به بهبود ضریب تبدیل از 2,1 به 1.8 اشاره کرد.

اصغری‌فرد بیان کرد: وقتی ضریب تبدیل به 1,8 برسد، حداقل 300 گرم از مصرف دان کاهش یافته و با در نظر گرفتن قیمت یک‌هزار و 400 تومان برای خوراک، حدود 420 تومان در تولید هر کیلوگرم گوشت مرغ، صرفه‌جویی می‌شود.

وی یادآور شد: حتی در برخی واحدها پرت خوراک تا 10 درصد یعنی 400 گرم برای هر بار خوراک‌دهی اتفاق می‌افتد که جلوگیری از این مسئله نیز می‌تواند در بالا رفتن بهره‌وری مؤثر باشد.

از نظر این نماینده بخش خصوصی، بهتر است به جای متهم کردن قیمت بالای جوجه یکروزه، ارتقای بهره‌وری و نوسازی را ملاک عمل قرار داده و با این ترفندها از قیمت محصول نهایی کاست.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کانون انجمن های صنایع غذایی ایران

کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران در سال 1382 با مشارکت انجمن‌های فعال در صنایع غذایی کشور تشکیل شده است. هدف از تشکیل کانون، ایجاد هماهنگی بین تشکل‌های موجود جهت برقراری و حفظ ارتباط منظم با مراجع ذیصلاح و پیگیری مسائل و مشکلات اعضاء به صورت گروهی، برنامه‌ریزی برای ارائه الگوها و طرح‌های کارشناسی و موثر جهت توسعه بهره‌وری و بهبود صنایع غذایی کشور می‌باشد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]