رییس سازمان حمایت مصرف کننده و تولید کننده:

حمایت ازتولیدکننده نبایدبه ضرر مصرف کننده تمام شود

کد: 13951012211855951

https://goo.gl/N16c5a

، تهران , (اخبار رسمی): رییس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت : حمایت از تولید داخل نباید به زیان مصرف کننده باشد و مصرف کننده باید بتواند کالای باقیمت و کیفیت مناسب را تهیه و خریداری کند.

حمایت ازتولیدکننده نبایدبه ضرر مصرف کننده تمام شود

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده ، سید محمود نوابی در نشست خبری امروز خود در زمینه افزایش قیمت برخی کالاهای پایه کشاورزی از جمله گوشت قرمز افزود : در سال 91 بر مبنای تمرکز بخشی از وظایف وزارت کشاورزی برخی از این وظایف وزارت صنعت ، معدن و تجارت به وزارت جهاد کشاورزی واگذار و قانون انتزاع وظایف پیاده شد .

 وی افزود : بر این مبنا تنظیم بازارکالاهای پروتئینی و دامی بر عهده این وزارتخانه است .
نوابی با رد وجود حباب در قیمت گوشت قرمز گفت : نرخ گوشتی که عرضه می شود متصل بر نرخ عرضه دام است  و در حوزه گوشت مصرفی اتاق اصناف و بازرسان و .. وجود دارند و باید رسیدگی از این طریق انجام شود و اختلاف قیمت دام زنده با گوشت قرمز گاه باعث اختلاف قیمت می شود.
وی تصریح کرد : زمانی که عرضه کافی انجام نمی شود باید با واردات تامین شود و برای تنظیم بازار ، واردات چیز بدی نیست. اگر تنها به تولید داخلی متکی باشیم همین باعث بالا رفتن قیمت می شود که مصداق گران فروشی نیست.
نوابی اظهارکرد : در زمینه خودروی وارداتی دستورالعمل آن روی پرتال سازمان در انتهای سال 93 بروز رسانی شده و ما در این حوزه بازرسی محور عمل نمی کنیم و شکایت محور کارمی کنیم.
رییس سازمان حمایت مصرف کننده و تولید کننده تاکید کرد : خودروهایی که قبلا ثبت سفارش شده اند با همان نرخ قبلی باید عرضه شوند.
نوابی افزود : طبق ماده 5 آیین نامه حمایت از مصرف کنندگان خودرو که قبلا تصویب شده بود و ناقص بود در دولت جدید شفاف تر شده ،  بر این اساس عرضه کنندگان خودرو چه داخلی و چه خارجی حق ندارند بدون اجازه و مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش فروش خودرواقدام کنند و در این زمینه نباید بیش از 50 درصد از قیمت را از مصرف کننده مطالبه کنند .
وی ادامه داد : در سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قبلا کالاهای بدون شناسه سازمان حمایت تبلیغ می شدند اما با نامه اخیر وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت به رییس سازمان صدا و سیما این مشکل برطرف شد.
نوابی افزود : طبق آیین نامه خودرو برای گارانتی تعمیرات 3 ماه و در قطعات 6 ماه تعمیرگاهها مکلف هستند بدون دریافت هزینه خدمات ارائه کنند و اگر خودروی تحویلی هم ایرادی حتی سطحی هم داشت باید خودرو تعویض شود .
رییس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان با اشاره به برگزاری همایش 9 اسفند روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان گفت : بیش از 700 بنگاه در حوزه تولید و خدمات ثبت نام کرده اند و در هایش امسال نسبت به اولین دوره متقاضیان 18 برابر و منتخبین 17 برابر رشد داشته اند.
در ادامه همچنین معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت گفت : درمحصولات پایه کشاورزی با توجه به اینکه عدد و رقم تولید و مصرف عددی سر به سر است کوچکترین تغییری در بازار رسانی کالا بازار و قیمت  را تحت تاثیر قرار می دهد.
موسوی اضافه کرد : تغییرات قیمت دام زنده از 12 هزار تومان به 16 هزار تومان رسیده و با توجه به اینکه دام زنده پایه قیمتی است ، این قیمت با احتساب هزینه های کشتار و آلایش و سود خرده فروشی و عمده فروشی و بازار رسانی و ... باید محاسبه شود.
وی افزود: آمار صادرات 6 ماهه ابتدای سال حاکی از رشد 2.2 درصدی است و احتمالا به بیش از 5 درصد می رسد به همین لحاظ در بحث عرضه دام زنده مشکلاتی هست که باید حل شود و وقتی تامین بازار به موقع انجام شود قیمت مصرف کننده پایین می اید.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان

در تیرماه سال 1354 به منظور تعیین، تعدیل و تثبیت قیمت تولیدات داخلی کشور و کالاهای وارداتی و خدمات و انجام بررسی‌ها و تهیه طرح‌های لازم در جهت متعادل ساختن و پیشگیری از افزایش نامتناسب قیمتها « مرکز بررسی قیمت‌ها» تشکیل گردید. در تیر ماه سال 1354 به منظور تهیه فهرست کالاهایی که مصرف‌کنندگان یا تولیدکنندگان آن می‌بایست مورد حمایت قرار گیرند صندوق حمایت مصرف‌کنندگان تشکیل گردید

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]