اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951018215726078

بازسازی خطوط ریلی ذوب آهن اصفهان با ریل ملی

کد: 13951018215726078

https://goo.gl/sabclh

، اصفهان , (اخبار رسمی): تولید ریل ملی در ذوب آهن اصفهان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای صنعتی و استراتژیک صنایع داخلی در راستای اقتصاد مقاومتی است که حمل و نقل ریلی کشور را از جهت تامین ریل به عنوان مهم‌ترین گلوگاه توسعه خطوط راه آهن، بی‌نیاز و خودکفا کرده است.

بازسازی خطوط ریلی ذوب آهن اصفهان با ریل ملی

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی ذوب آهن اصفهان،  آثار و برکات این پروژه مهم ملی روزبه‌روز در عرصه‌های مختلف نمایان شهد و یکی از آن‌ها، بهره‌برداری از این ریل استاندارد و با کیفیت در خطوط حمل‌ونقل ریلی سنگین ذوب‌آهن اصفهان است. 
 این مجتمع عظیم صنعتی از چرخه تولید کامل فولاد برخوردار بوده و وسعت جغرافیایی آن و همچنین تناژ بالای مواد اولیه و محصولات باعث شده از حمل و نقل داخلی گسترده‌ای برخوردار باشد که از طریق خطوط راه آهن صورت می‌گیرد.

بر اساس این گزارش، هم‌اکنون این امکان فراهم شده که این خطوط ریلی گسترده پس از سال‌ها توسط ریل تولید شده همین شرکت که مبتنی بر استانداردهای جهانی است، بازسازی و اصلاح شود. 
مرتضی سالاری مدیر ارشد تولید ذوب آهن اصفهان در خصوص این مطلب گفت: این شرکت با تولید ریل استاندارد موفق شده علاوه بر آمادگی تامین نیاز صنعت حمل و نقل ریلی کشور، نیاز خود به این محصول را نیز مرتفع سازد. 
وی افزود: با تولید ریل مطابق با استانداردهای جهانی، همزمان شروع به انجام تعهدات بیرونی، بازسازی خطوط ریلی داخلی ذوب آهن با ریلی ملی نیز در دستور کار قرار گرفت و این پروژه آغاز شد. 
سالاری تصریح کرد: بازسازی این خطوط به‌ویژه در بخش‌های سنگین‌بار بسیار حائز اهمیت بوده و دغدغه‌های این شرکت از جهت فرسودگی خطوط ریلی نیز برطرف شده است. 
مدیر ارشد تولید ذوب آهن با اشاره به اینکه تامین ریل مورد نیاز این شرکت از طریق واردات انجام می‌شد گفت: با توجه به فرسودگی خطوط ریلی ذوب‌آهن از چندی پیش تصمیم بر نوسازی این خطوط گرفته شد اما مشکل اصلی، تامین ریل مورد نیاز بود که با توجه به اجرای پروژه تولید ریل ملی در شرکت منتظر ماندیم تا این پروژه به ثمر برسد و با تولید ریل ذوب‌آهن، بازسازیی خطوط ریلی را انجام دهیم که این امر بسیار موفقیت آمیز بود. 
عباسعلی قیصری مدیر راه آهن و ترابری ذوب آهن در همین خصوص گفت: طول خطوط ریلی ذوب‌آهن اصفهان ۱۰۰ کیلومتر است که چندین حمل و نقل مهم را بر عهده داشته که از مهمترین آن، ورود بار از خارج کارخانه به شرکت را به ایستگاه مواد خام منتقل و محصولات نوردی را به انبار منتقل می‌سازد؛ همچنین لازم به ذکر است که این خطوط وظیفه انتقال ذوب از کوره بلند به کارگاه میکسر فولادسازی را عهده‌دار است. 

  وی افزود: در حمل‌ونقل ریلی دو عامل بار محوری و سرعت از اهمیت بسیاری برخوردار است که ابتدا در ایستگاه مواد خام و فولادسازی، بار محوری واگن به ۲۵ تن بر محور می‌رسد یعنی هر محوری که زیر واگن قرار دارد ۲۵ تن بار از طریق چرخ‌ها به ریل منتقل می‌سازد؛ در ایستگاه چدن این بار محوری به ۴۰ تن بر محور می‌رسد.  مدیر راه آهن و ترابری ذوب آهن افزود: استانداردهای جهانی در حمل‌ونقل ریلی ۲۵ تن برمحور است و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و حتی خطوط خارجی بیشتر از این میزان بار محوری حمل و نقل نمی‌کنند اما در عملکرد صنعتی ریل این ارقام متفاوت بوده و افزایش قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌دهد. 
وی افزود: تاکنون مقداری ریل که در خطوط باری از ایستگاه زرین‌شهر به ایستگاه مواد خام می‌رساند، نصب شده و از ۲۵ آبان‌ماه مورد استفاده قرار گرفته‌ است؛ در این ۴۵روز ریل‌ها کاملا سالم بوده و بررسی‌های دقیق نشان می‌دهد که هیچ گونه شکستگی، ساییدگی و یا ترکی نداشتند. 
وی تصریح کرد: ساییدگی یکی از موارد بسیار مهم است که در این مدت شاهد هیچ‌گونه سایشی در ریل نبوده‌ایم و کندگی نیز که ناشی از ناهمگن بودن متریال است، مشاهده نشد و به‌طور کلی این ریل در بهره برداری نیز سربلند بیرون آمد. 
قیصری یادآور شد: اگر ریل در مراحل اولیه بهره‌برداری مشکلی نداشته باشد می‌توان به کیفیت آن اطمینان حاصل کرد و محصولات ذوب‌آهن اصفهان از کیفیت قابل توجهی برخوردار است که مرهون سیستم کنترل کیفی بسیار دقیق و به روز آن است که در سطح کشور شاخص بوده و لذا ریل تولید‌شده در ذوب‌آهن توانست در بهره‌برداری نیز به خوبی امتحان خود را پس دهد. در واقع این ریل در حمل و نقل بار محوری بیش از ۲۵ تن نیز موفق عمل کرد که دستاورد بزرگی محسوب می‌شود. 
وی گفت: بهره برداری از ریل در ذوب‌آهن نشان داد که این محصول نیز از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و همچون دیگر محصولات لحاظ کیفی از سطح بسیار خوبی برخوردار است. 
قیصری با اشاره به اینکه حمل و نقل ریلی ذوب‌آهن به لحاظ وسعت، تعداد واگن، تعداد خطوط و.... نسبت به سایر واحدهای صنعتی از گستردگی بیشتری برخوردار است، گفت: خوشبختانه دانش نصب ریل در ذوب‌آهن بومی‌سازی شده و از تجهیزات مدرن در این خصوص استفاده می‌شود. ضمن اینکه تعمیرات این خطوط نیز با توان داخلی ذوب آهن به طور کامل انجام می‌شود. 
عباس عباس‌زاده مدیر کیفیت ذوب‌آهن نیز با بیان اینکه ریل طی دهه‌های گذشته در ذوب‌آهن تولید شده بود اما به دلیل نبود تجهیزات لازم از جمله ماشین صافکاری، ‌در راه‌آهن جمهوری‌اسلامی قابل استفاده نبود، گفت: در پروژه تولید ریل که با حضور معاون اول رئیس جمهور افتتاح شد، با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا این مشکلات حل شد و ریلی که امروز در ذوب آهن اصفهان تولید می‌شود در آزمایشگاه‌های مختلف خارج کشور و داخل کشور تست شده و کیفیت آن به هر لحاظ مورد تایید قرار گرفته است. 
وی افزود: یکی از مزیت‌های مهم ذوب آهن، ‌فولاد این شرکت است که به لحاظ خواص مکانیکی در سطح جهانی دارای اعتبار است و برای تولید ریل بسیار مناسب می‌باشد. 
مدیر کیفیت ذوب آهن تصریح کرد: هم اکنون ریل با کیفیت بالا در ذوب آهن در حال تولید است و این محصولات که مطابق استاندارد است در خطوط ریلی داخلی ذوب آهن در بخش‌های سنگین بار و همچنین در پیچ‌ها مورد استفاده قرار گرفت که فشار بار، چندین برابر قطارهای مسافربری بوده و بدون هیچ‌گونه مشکلی در حال بهره‌برداری است. 
عباس‌زاده افزود: کارگاه نورد ۶۵۰ ذوب آهن که تولید ریل در آن صورت می‌گیرد قادر به تولید تیرآهن بال پهن تا سایز H۳۰ نیز بوده که برای ساختمان‌های بلند مرتبه به کار می‌رود و ایمنی ساختمان در برابر زلزله را افزایش می‌دهد. هم اکنون در ساختمان‌های بلند مرتبه از تیر ورق استفاده می‌شود که به دلیل استفاده از جوشکاری، از استحکام و کیفیت لازم برخوردار نیست و مطابق استاندارد نیست.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

ذوب آهن اصفهان

کارهای اجرایی احداث ساختمان واحدهای مختلف کارخانه از سال 1346 آغاز و با ایجاد کارگاه های کک سازی، اگلومراسیون و کوره بلند شماره 1 در نیمه اول دی ماه 1350 ، بهره برداری از مجتمع با تولید چدن آغاز شد و تولید محصولات فولادی نیز با راه اندازی بخش فولاد سازی و مهندسی نورد در دی ماه 1351 با ظرفیت 550 هزار تن در سال شروع شد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]