اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951018216015596

از سوی رئیس انستیتو تغذیه

میزان مصرف عوامل خطر تغذیه ای ایرانیان اعلام شد

کد: 13951018216015596

https://goo.gl/al8sxg

، تهران , (اخبار رسمی): نتایج طرح ملی مشترک تعیین میزان دریافت نمک و سدیم، قند و انواع روغن و چربی با تاکید بر اسیدهای چرب ترانس و اشباع اعلام شد.

میزان مصرف عوامل خطر تغذیه ای ایرانیان اعلام شد

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی کانون انجمن های صنایع غذایی ایران، هدایت حسینی رئیس انستیتو تغذیه گفت: نتایج این طرح نشان داد که مقدار کل نمک دریافتی در روز، ۹/۱۰ گرم است. نمک اضافه شده در زمان پخت غذا یا نمک سر سفره ۵۴ درصد از کل نمک دریافتی را تشکیل می‌دهد. مهم‌ترین غذاهای فرآیند شده در تامین سدیم نیز نان و پنیر هستند. 
وی افزود: متوسط دریافت قند کل ۱۰۲ گرم در روز است، منظور از قند کل مجموع قندهای موجود در انواع مواد غذایی مانند نان، میوه وسبزی، لبنیات، کیک، شیرینی، نوشابه، قند و شکر و است. 
وی خاطرنشان کرد: ارزیابی الگوی مصرف انواع روغن و چربی‌های خوراکی در ۶ استان نشان می‌دهد که سهم روغن‌های نیمه هیدروژنه (روغن نباتی جامد) کاهش چشمگیری داشته و سهم مصرفی روغن‌های نباتی مایع ۵/۴ برابر افزایش یافته است و روغن مخصوص سرخ کردنی ۳۰ درصد سهم روغن مصرفی را تشکیل می‌دهد. 
وی ادامه داد: اصلاح الگوی اسیدهای چرب روغن‌های نیمه هیدروژنه و کاهش مصرف این گروه از روغن‌ها باعث کاهش قابل توجهی در میزان دریافت اسیدهای چرب ترانس مضر برای سلامتی شده است. 
رئیس انستیتو تغذیه گفت: نتایج بدست آمده از این دو بررسی ملی به صورت اینفوگرافیک و گزارش تفصیلی برای سازمان‌های ذیربط جهت سیاست گذاری و برنامه ریزی برای کاهش عوامل خطر تغذیه‌ای ارسال شده است. 
حسینی اضافه کرد: در این پژوهش میزان مصرف نمک وقند و شکر مراجعه مستقیم به در منازل و با روش توزین مخازن در یک دوره زمانی ۱۰ روزه تعیین شد. در این بررسی از تمام افراد واجد شرایط نمونه ادرار ۲۴ ساعته جمع آوری شد. 
وی ادامه داد: بررسی الگوی کمی و کیفی مصرف روغن و چربی‌های خوراکی به عنوان مهم‌ترین منابع دریافت اسیدهای چرب ترانس و اشباع در رژیم غذایی خانوارهای ایرانی بررسی شد. این بررسی در خانوارهای شهری مراکز استان‌های آذربایجان غربی، فارس، خوزستان، لرستان، سمنان و خراسان با روش مصاحبه تلفنی و تکمیل پرسشنامه انجام شد. 
گفتنی است این طرح مشترک بین انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور، معاونت بهداشت، وزارت بهداشت و سازمان جهانی بهداشت انجام شده است.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کانون انجمن های صنایع غذایی ایران

کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران در سال 1382 با مشارکت انجمن‌های فعال در صنایع غذایی کشور تشکیل شده است. هدف از تشکیل کانون، ایجاد هماهنگی بین تشکل‌های موجود جهت برقراری و حفظ ارتباط منظم با مراجع ذیصلاح و پیگیری مسائل و مشکلات اعضاء به صورت گروهی، برنامه‌ریزی برای ارائه الگوها و طرح‌های کارشناسی و موثر جهت توسعه بهره‌وری و بهبود صنایع غذایی کشور می‌باشد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]