اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]
کد: 13951020217435596

شیر استریل 200 تومان گران شد

کد: 13951020217435596

https://goo.gl/qTU9MQ

، تهران , (اخبار رسمی): دبیر انجمن صنایع لبنی کشور با اعلام اینکه قیمت هر لیتر شیر استریل با ماندگاری ۶ ماه ۲ هزار ریال افزایش یافت، علت بالارفتن نرخ را واردات پاکت تتراپک سوئدی عنوان کرد.

شیر استریل 200 تومان گران شد

به گزارش اخبار رسمی به نقل از کانون انجمن های صنایع غذایی ایران، رضا باکری علت افزایش قیمت شیرهای استریل مدت دار را افزایش تعرفه واردات پاکت تتراپک از چهار درصد به ۲۰ درصد و همچنین حذف ارز مبادله‌ای عنوان کرد و گفت: این امر با توافق وزارتخانه‌های جهادکشاورزی و صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته است. 

وی افزود: بدین ترتیب قیمت هر لیتر شیر استریل با پاکت تتراپک از ۲۸ هزار ریال به ۳۰ هزار ریال افزایش یافت که دو هزار ریال رشد قیمت دارد که ناشی از اثرگذاری افزایش نرخ تعرفه واردات و تغییر نرخ برابری ارز است. 
دبیر انجمن صنایع لبنی کشور گفت: سالیانه ۸۰۰ هزارتن شیر به شکل استریل و در داخل پاکت‌های تتراپک به بازار عرضه می‌شود که بیانگر واردات حداقل ۸۰۰ میلیون پاکت تتراپک است. 
وی درباره امکان تولید پاکت‌های تتراپک در کشور افزود: اکنون دو تا سه شرکت اقدام به تولید پاکت‌های تتراپک در داخل کشور کرده‌اند که در حال مذاکره و آزمایش با برخی کارخانجات بسته بندی هستند که در صورت موفقیت نتایج می‌توان بخشی از نیاز به این پاکت‌ها را در داخل کشور تامین کرد. 

افزایش قیمت شامل دیگر فراورده‌های لبنی نمی‌شود

باکری تاکید کرد، مابقی فرآورده‌های لبنی همچون شیر، ماست، دوغ، پنیر و... که بسته بندی آن‌ها از تولیدات داخل است و وارداتی نیست، به هیچ عنوان شامل این افزایش قیمت نمی‌شوند. 

وی گفت: باوجود افزایش هزینه‌های تمام شده تولید لبنیات، اما افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی در نظر نیست. 

به گفته باکری، شیر خام و فرآورده‌های لبنی بیش از نیاز مصرفی موجود است و حتی بخشی از مازاد تولید به کشورهای هدف صادر می‌شود. 

چندی پیش برخی صنایع لبنی بزرگ و کوچک در حالی اقدام به افزایش بیش از ۲۰ درصدی نرخ فرآورده‌های خود کردند که در دو هفته اخیر، قیمت شیرخام را یک هزار ریال ارزان‌تر از گذشته از تولیدکنندگان می‌خریدند. 

در دو تا سه هفته اخیر با کاهش خرید قیمت شیرخام به یک هزار و ۱۵۰ ریال تا یک هزار و ۲۰۰ ریال (۱۱۵ تا ۱۲۰تومان)، صنایع لبنی توانستند هر کیلوگرم شیرخام را بین ۵۰۰ تا یک هزار ریال (۵۰ تا ۱۰۰ تومان) کاهش نرخ خریداری کنند، درحالی که براساس آمار ۷۰ درصد هزینه‌های تولید این صنایع مربوط به شیرخام است. 

از ابتدای سال جاری تاکنون مصوبه جدیدی برای افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی نداشته‌ایم. 

پارسال صنایع لبنی در حالی از پذیرش افزایش نرخ خرید شیر خام از دامداران خودداری کردند که در دو سال اخیر حداقل سه بار اقدام به افزایش قیمت محصولات خود در بازار کرده‌اند
براساس مصوبه سال گذشته دولت، صنایع لبنی باید هر کیلوگرم شیر خام را با نرخ ۱۴ هزار و ۴۰۰ ریال از دامداران خریداری می‌کردند اما همچنان با قیمت ۱۱ هزار ریال تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ ریال خریداری می‌شود. 

حال برخی کار‌شناسان بخش کشاورزی معتقدند سال گذشته صنایع لبنی چندین بار اقدام به افزایش قیمت محصولات خود کرده‌اند و دیگر جایی برای افزایش قیمت ندارند و این افزایش قیمت در سالجاری به صورت خودسرانه و بدون هیچ مصوبه‌ای صورت گرفته است. 

به اعتقاد کار‌شناسان بخش صنایع غذایی افزایش قیمت امسال محصولات لبنی ارتباطی به مصوبات سال گذشته ندارد، زیرا تمامی آن مصوبات اجرایی شده است. 

طبق آمار‌ها سالیانه حدود ۱۰ میلیون تن شیرخام در کشور تولید می‌شود که بیش از ۶. ۵ میلیون تن آن وارد صنایع لبنی و مابقی به شکل سنتی و خود مصرفی استفاده می‌شود.

### پایان خبر رسمی

اخبار رسمی هویت منتشر کننده را تایید می‌کند ولی مسئولیت صحت مطلب منتشر شده بر عهده ناشر است.

پروفایل ناشر گزارش تخلف
درباره منتشر کننده:

کانون انجمن های صنایع غذایی ایران

کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران در سال 1382 با مشارکت انجمن‌های فعال در صنایع غذایی کشور تشکیل شده است. هدف از تشکیل کانون، ایجاد هماهنگی بین تشکل‌های موجود جهت برقراری و حفظ ارتباط منظم با مراجع ذیصلاح و پیگیری مسائل و مشکلات اعضاء به صورت گروهی، برنامه‌ریزی برای ارائه الگوها و طرح‌های کارشناسی و موثر جهت توسعه بهره‌وری و بهبود صنایع غذایی کشور می‌باشد.

اطلاعات تماس
[نمایش اطلاعات]